Kemal Can Ocak kimdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Geçenlerde instagramda gezerken bir hesaba denk geldim “wineisanart” yada Türkçe’ye çevirirsek “Şarap bir sanattır.” Gerek fotoğraflarına gerekse kısa şarap yorumlarına bayıldım. Yaratıcısı da bir Türk olunca hemen kendisiyle  kısa bir söyleşi yapmak istedim.  Kemal Can OCAK ile kısa söyleşim.

Kemal Can Ocak kimdir
Kemal Can OCAK, klişe olacak ama şaraba olan ilgin nasıl başladı ?

2009’da Kanada da bir yıl kadar yaşadım.  Orada şarap dahil tüm alkollü içecekler devletin kontrolünde olan büyük mağazalarda satılırdı. En azından Toronto şehrinde öyleydi.  O mağazalara ilk girdiğim zamanı hiç unutmam. Hiç bu kadar farklı şarabın olabileceğini düşünmemiştim.  Farklı şarapları denemek, şarap seçmek ve her mantarın altında yatan tadı keşfetmek benim heyecan vericiydi. Oyuncakcı dükkanını gezen küçük bir çocuk gibiydim. Orada başlayan bu ilgi sonradan büyük bir tutkuya dönüştü.

Peki… Yaptığınız şarap yorumları ve öneriler çok beğeniliyor. Alaylı mısınız ? Yoksa bu konuda bir eğitim aldınız mı ?

WSET eğitimlerini tamamladıktan sonra, Avusturya Şarap Akademisi’nde şarap diploması eğitimi aldım. Şarap tadımı işin çok küçük belki renkli tarafı, birde işin çok gözönünde olmayan arka planı var. Bağcılık, şarap yapımı vb…  Çok geniş bir alan aslında. Sürekli eğitim her alanda olduğu kadar bu alanda da  çok önemli.

Profesyonel olarak mesleğin şarap uzmanlığı mı?

Öncelikle sıkı bir şarapseverim.Mümkün olduğunca bir hobi olarak kalmasını istiyorum. Uluslararası bazı şarap yarışmalarında jurilik yapıyorum. Onun dışında bu alandan farklı bir mesleğim var.

İçtiğiniz en yıllanmış şarap hangisiydi ?

1953 Chateau Doisy Daena

İnsanlar Paris’e Berlin’e giderken siz  o ülkelerde köyleri, şarap bölgelerini geziyorsunuz. Neden?

Tattığınız bir şarabı anlamanın en iyi yolu yapıldığı bölgeye gezmektir. Terroir, iklim, toprak ve coğrafya gibi faktörüleri içerir. Bu faktörleri sizin gidip görmeniz, bağlarda üzümlere dokunmanız, aynı havayı solumanız o şarabı anlamanız için önemli.

En sevdiğiniz  şarap bölgesi ?

Mosel, Almanya

Fotoğraflarınız da oldukça ilgi çekiyor. Nerden çıktı bu kadeh fotoğrafları ?

Aslında bu fotoğraflar şarabı ait olduğu yer olan doğa ile harmanlıyor. Bu gerçeklik belkide ilgi çekti. 2018 yılında sosyal medyanın en etkili 10 şarap kişisi içerisine de belkide bu gerçeklik sayesinde girdim.

En merak ettiğim soruyu sorayım. Bu kadehleri gittiğiniz her yere nasıl taşıyorsunuz ?

En az iki kadehle seyahat ediyorum. Evet gittiğim her yere götürüyorum. Bazen çok rüzgarlı havalarda zor koşullarda çekim yapiyorum.  Aynı gün 3-4 kadeh kırdığım oldu.

Peki ziyaretçilerimiz size nasıl ulaşabilir ?

Instagram wineisanart https://www.instagram.com/wineisanart/  hesabından bana yazabilirler. Mümkün olduğunca her soruya cevap veriyorum.

Yorum yapın