Kemal Sunal Kimdir ?

Can verdiği karakterler ile 7’den 77’e herkesin gönlünde taht kuran Kemal Sunal 11 Kasım 1944 tarihinde İstanbul’da doğdu.Aslen Malatya’lı olan Kemal Sunal’ın üç çocuklu ailenin en büyük ferdidir.

İstanbuk’un Küçükpazar semtinde 11 Kasım 1944 tarihinde dünyaya geldi.Babası Migrostan emekli Mustafa Sunal,annesi ise ev hanımı Saime Sunal’dır.Kendinden ufak Cemil ve Cengiz adında iki erkek kardeşi vardır.İlk okulu Mimar Sinan ilkokulunda okuyan Kemal Sunal,liseyi ise Vefa Lisesinde 11 yılda tamamlabilmiştir.Liseden mezun olduktan sonra Marmara Üniversite’si Gazetecilik Bölümü’ne başlasada devam etmemiş çalışmaya başlamıştır.

35 yaşında askere giden Kemal Sunal birlikteki diğer arkadaşarın sürekli kendisine gülmesi nedeniyle ”Birliğin Düzenini Bozuyor” denilerek eğitimlere çıkarılmamış kademede görev almaya başlamıştır.Usta birliğinde Armoni Mızıkası isimli moral grubuna dağıtımı olmuş ve bu sebeple ülkenin çeşitli yerlerinde askerlik görevini yapmıştır.

Kemal Sunal Deve Kuşu Kabare’si ile 1972-1973 tarihinde çıkmış oldukları Ankara turnesinde eşi olan Gül Sunal hanımefendi ile tanışmış ve 1975 Nisan ayında Beyoğlu evlendirme dairesinde evlenmişlerdir.Bu evlilikten Ali ve Ezo isimli iki çocukları olmuştur.

12 Eylül darbesi sonucu eğitimine ara veren Kemal Sunal yarım bıraktığı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesini 1995 tarihinde bitirmiş ve yüksek lisans yapmıştır.Yüksek lisans tez konusu ise Teleizyon ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü olmuştur.

Lise son sınıftayken felsefe hocasının kendisini Müşfik Kenter ile tanıştırmaı sanatçı için büyük bir aım olmuştur.Bir yıl kadar Kenter tiyatrosuna görev olan alan Kemal Sunal daha sonra kısa süreli Deve Kuşu Kabare’de görev almıştır.1973 yılında Ertem Eğilmez’in kendini keşfetmesiyle ilk sinema filmi olan Tatlı Dillim filminde Tarık Akan ile beraber rol almışır.Daha sonra kalabalık oyuncu kadrosu olan bir çok filmde görev almış ve bu aldığı görevler sayesinde kısa zaman üst sıralara çıkmaya başarmıştır.

Çevirdiği sayısız film ve oynadığı tiyatro oyunları sayesinde maddi ve manevi büyük başarılar kazanmıştır.1976 yılında rol aldığı Kapıcılar Kralı adlı film ile 1977 yılında Antalya Film Festivalinde En İyi Erkek Sanatçı ödülünü almıştır.

1990 yılından sonra çevirdiği bütün filmler televiyon ekranlarında sürekli yayınlanmaya devam etse de sanatçı bunlardan herhangi bir para almamıştır.Hayatı boyunca tiyatro oyunları hariç 82 adet sinema filminde oynayan Kemal Sunal son filmi olan Balalayka filminin çekimleri esnasında Trabzon’a giderken kalp krizi sonucu 3 Temmuz 2000 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here