Kişisel Blog Nedir? Nasıl Kurulur?

Photo of author

By tahsin

İnsanlar, yaşadıkları her dönemde duygularını, düşüncelerini ve fikirlerini duyurmak ve farklı kişilere ulaştırmak istemişlerdir. Bunun için farklı yöntemler kullanmışlar ve denemeler yapmışlardır. Kişisel blog da günümüzde kullanılan yöntemlerden biridir.

Geçmişte kağıt ve kalemle yazıya dökülen duygu ve düşünceler ancak sınırlı sayıda insana ulaştırılabilirken, internet teknolojisinin geliştiği günümüzde ise bu durum değişmiştir. Kişisel bloglar sayesinde kullanıcılar, yazılarını çok yüksek sayıda insana rahatlıkla ulaştırabilmektedir.

Kişisel blog nedir
Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog; tamamen kişisel yazılardan oluşan ve kontrolü kişinin kendisinde olan bloglardır. Bu bloglar, adeta bir günlük olarak düşünülebilir. Kullanıcılar, istedikleri her şeyi ve her konuyu bloglarına yazıp yayınlayabilir.

Kişisel bloglar belli bir alana yönelik olabileceği gibi karışık konulardan da oluşabilir. Örneğin; yaptığı yemekleri ve bu süreçte yaşadığı deneyimi diğer insanlarla paylaşmak için kişisel blog açılabilir. Ya da yapmış olduğu seyahatlere ilişkin deneyimlerin paylaşılması için bloglardan yararlanılabilir. Bunlardan tamamen farklı, belli bir konusu olmayan kişisel bloglar da olabilir. Bu noktada tercih tamamen kişinin kendisi ile ilgilidir.

Kullanıcılar, neleri paylaşıp paylaşmayacaklarını, paylaşırken hangi dili ve hangi görseli kullanacaklarına kendileri karar verir. Bir tür hobi gibi düşünülmesi gereken kişisel blog, doğru yönetildiğinde mini bir gelir kaynağına dönüşebilir. Başarılı olunduğunda ise daha yüksek gelir kaynakları haline gelebilir.

Kişisel Blog Nasıl Kurulur?

Kişisel bloglar, bir internet sitesidir. Genel anlamda normal bir internet sitesinin kurulumunda izlenen yol ve yöntemler burada da izlenir. Kullanıcıların kişisel bloglarını kurmak için izleyecekleri adımlar şu şekildedir:

  •         İlk olarak bir domain bulunur. Domain, sitenin adresidir.
  •         Domain (alan adı) satın alındıktan sonra bir hosting satın alınır. Hosting, sitenin dosyalarının depolanacağı depolama alanıdır.
  •         Hosting ile domain arasındaki bağlantı kurulur.
  •         Hositinge kişisel blog için uygun bir site kurulur.
  •         Hazırlanan içerikler zamanla blog içerisinde yayınlanır.

Buradaki adımlardan site kurulumu için farklı yöntemler vardır. WordPress ve üzerine hazır bir tema kurulumu hem basit hem de yaygın bir yöntemdir.

Kişisel blog, içeriklerin kalitesi ve izlenen yöntemlere göre zaman içerisinde büyüyebilen sitelerdir. Site büyüdükçe, duygu ve düşünceler daha fazla insana ulaştırılabilecektir.

Daha detaylı bilgilere https://www.kisiselblog.net/ adresinden erişebilirsiniz. 

 

Yorum yapın