Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir ?

Okumak insanoğlunun yaradılışından beri süregelen bir eylemdir.İnsan doğup eğitim hayatına başladıktan sonra okumaya ve bu sayede bilgi edinmeye başlar.İnsanların sahip oldukları bilgilerin %60’lık kısmını okuyarak edindiği bilinmektedir.Gelişmiş ülke toplumlarının daha fazla okuma alışkanlığına sahip olduğu için bunun avantajını her ortamda görebilirler.Geri kalmış toplumların en büyük eksikliği ise okuma alışkanlıklarının olmamasıdır.

Kitap Okumanın Yararları Nelerdir ?

Öncelikle okuyan insan olayların nasıl oluşup ve nasıl geliştiği hakkında fikir elde edebildiği için kendine olan güveni artar, böylelikle düşüncelerinin ufkunu geliştirerek kendine yeni bir bakış açısı çıkartabileceği için olayları incelerken daha dikkatli ve daha bilinçli inceler.

Ayrıca okuyan insan okuduğu kitap,dergi vs gibi kaynaklardan edindiği zengin kelime dağarcığı sayesinde karşısındaki insanlara hitap etme şekli değişir.Böylelikle karşısındaki insanları etkilemesi daha kolay olur.

Zengin kelime dağarcığı sayesinde insanlarla ilişkisi daha çok gelişir ve bu sayede sizi daha sosyal bir insan haline getirir.Daha sosyal bir insan diğer insanlardan edindiği yeni bilgiler sayesinde düşüncelerini daha da geliştirebilmektedir.

Ne Zaman Kitap Okunmalıdır ?

Aslında kitap okumanın belli bir zamanı yoktur.İş yerinden ya da okuldan dönüşte toplu taşıma araçlarında kitap okunabilir.Bu sayede hem sıkılmamış olursunuz hemde yolcuğunuz zevkli bir hal alabilir.

Akşam iş dönüşünde evde televizyonu açıp kanal kanal gezeceğinize açıp bir kitap okumak size hem iş yorgunluğunuz azaltacak hemde size bilgi kazandırmış olacaktır.

Doğru Kitap Nasıl Seçilir ?

Kitap okumak ile ilgili verdiğimiz bilgilerin en başında doğru kitap seçimi gelmektedir.Yılda ortalama binlerce kitap basılmaktadır ve bu kadar kitabın içerinde size uygun olan kitabı seçmeniz tabi ki biraz zor olacaktır.

Doğru kitap seçiminin en başında sizi okurken sıkmaacak ve aynı zamanda size zevk veren kitapları tercih etmeniz gerekir.Bu tabi ki genellikle tavsiye ile olmaktadır.İç karartıcı ve karanlık bilgilerin yer aldığı kitapları okumak sizi şüpheci ve karamsar bir ruh ahli içine sokabilir.

Okuyucunun anlayabileceği ,sade ve insanın gelişimine katkı sağlayan içerikli kitapları okumak,insanların okuduğu bilgileri daha kolay anlamasına yardımcı olur.Bu da insanları doğru ya da yanlışı daha kolay ayırt edebilmesine olanak sağlar.

1 YORUM

  1. Kitap okumayı ciddi anlamda seviyorum ancak okuduğum kitaplarda seçiciyim. Mesela roman vs gibi kitaplar asla okumam bana bir şeyler katacak kitapları okuyayı tercih ediyorum kişisel gelişim vs gibi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here