Kızamıkçık Nedir ? Teşhisi, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kızamıkçık Nedir ? Teşhisi, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kızamıkçık, kızamık gibi virüsle başlayan, hafif bir ateş ile kendisini gösteren bir hastalıktır. Kızamığın döküntülerine benzemekle beraber daha seyrek döküntüler yapar. Nezle burun akması ve öksürük yoktur. Hafif boğaz ağrıları görülebilir. Ateş 38,5 derece dolaylarındadır. Çocuklar çoğu kez hasta olduklarını bile anlamazlar. Fakat hafif seyreden ve çok bulaşıcı olan mikrobik hastalıktır.

kızamıkçık-belirtileri
Kızamıkçık Belirtileri Nelerdir ?

Kızamıkçığı yapan virüs kızamığınkinden tamamen farklıdır. Kızamıkçık soğuk algınlığı ve öksürükle başlamaz. Bazen döküntüden önceki bir iki gün içinde hafif bir ateş ve boğaz ağrısı olabilir. Döküntü önce yüzde görülüp bir gün içinde bütün vücuda yayılan küçük pembe benekler halindedir. İkinci günde döküntü solmaya başlar, fakat bir yandan solarken bir yandan benekler birleşip deriye yaygın kırmızı bir görünüm verir. Genellikle üçüncü günde döküntü kaybolur.

Kızamıkçık Teşhisi Nasıl Koyulur ?

Kızamıkçık pembe döküntü yapan diğer hastalıklarla karıştırılabilir. Doğru karar için doktora başvurulmalıdır. Doktor, başın arkasına ve boynu dikkatle muayene eder. Çünkü kızamıkçık bu bölgedeki lenf bezlerinin şişmesine neden olur. Özel bir tedavisi yoktur. Çocuk, döküntünün başlamasından bir gün öncesinden iki gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır. Kızamıkçıklı çocuklarla karşılaşanlarda on ile yirmi gün içinde hastalık görülebiilr. Bu hastalık çocuklar için tamamen tehlikesizdir.

Kızamıkçık Tehlikeli Midir ?

Kızamıkçığın kuluçka devresi 14 – 21 gün arasında değişme gösterir. Genellikle 18 gündür. Hamile kadınların kızamıkçık geçirmekte olan hastalarla temas etmeleri hem anne, hem de doğacak çocuk için büyük tehlikedir. Hastalığın başlamasından bir hafta önce ve geçen dört gün içerisinde bulaşıcı özelliği bilindiğine göre bu devrelerde, özellikle döküntülerin başlamasından önceki bir haftalık sürede kızamıkçık geçiren hastalarda teması olan gebelerin, çocuklarının alınması gerekmektedir. Çocuğun sakat doğma ve kalma ihtimali çok yüksektir. Hastaneye başvurularak bebek aldırılmalıdır. Aşılanan kadınlar aşıdan sonra iki ay geçmeden hamile kalmamalıdır. Hastalık için kızamık, kızamıkçık, kabakulak karma aşısı kullanılır. Bir yaşına gelen çocuğa bu aşı yapılmalıdır. Ömür boyu süren bağışıklıkla üç hastalıktan korunmuş olur.

Yorum yapın