Klima Çeşitleri Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Sizi yazın serin, kışın sıcak tutmaya yarayan klimaların, hayatımızın bir parçası olduğunu inkar edemeyiz. Klimalar, kullanım alanı ve amacına göre özel olarak tasarlandığından dolayı, birçok seçenek arasında karar vermek zor olabilir. Bu yazımızda sizlere, kendinize en uygun olan klima çeşidini seçmenizde yardımcı olacağız.

Klima çeşitleri; duvar kliması, multi klima, ayaklı klima, tavan kliması olarak ayrıldığından ve en uygun klimayı seçmek kimi zaman kafa karıştırıcı olduğundan, bu dört çeşidi de ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Klima modelleri arasında bir gezintiye çıkmadan önce, ‘BTU’ kavramına aşina olmamız gerekiyor. Açılımı ”British Thermal Unit” olan bu olgu, bir klimanın ısıtma/soğutma kapasitesi hakkında bilgi edinmemizi sağlıyor. İnternet siteleri veya klima bayileri yardımıyla kolayca hesaplayabileceğiniz BTU değeri, klima çeşitleri arasında en doğru kararı vermenizi sağlayacaktır.

Hesaplamanızı kendiniz yapmak istiyorsanız: Klimayı kuracağınız odanın metrekaresini 2,2’ye böldükten sonra 1000 ile çarparak ortalama bir sonuç elde edebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bir hesaplama için: Odanın metrekaresini bölge katsayısı ile çarptıktan sonra kişi başı olacak şekilde 600 btu/h eklemelisiniz. Aydınlatma gücü 500W’tan fazla ise, her 1W için 3,412 btu/y eklemelisiniz. Hesaplarken kullanmanız gereken bölge katsayıları şöyledir:

  • Ege Bölgesi= 423
  • Marmara Bölgesi= 385
  • İç Anadolu Bölgesi= 346
  • Doğu Anadolu Bölgesi= 308
  • Güneydoğu Anadolu= 462
  • Karadeniz Bölgesi= 385
  • Akdeniz Bölgesi=445

Duvar Kliması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Klima Çeşitleri Nelerdir
Küçük alanlar için ideal olan duvar klimaları ”ev tipi klima” veya ”Split klima” olarak da bilinir. BTU/h değerleri 8500 ile 28000 arasında değişiyor. Duvara kolayca monte edilebilen bu çeşit, oldukça sessiz çalışıyor. Eşit hava akışı sağlayıp içerideki havayı istediğiniz sıcaklığa getirebilen bu klimaların 2. kısmı da açık alana monte ediliyor.

Multi Klima Kullanım Alanları

‘Çoklu klima’ anlamına gelen multi split terimi; genellikle iş yerleri, alışveriş merkezleri, hastaneler ve okullar gibi büyük yerlerde kullanılsa da evinizde de rahatlıkla kullanabileceğiniz bir türdür. Dışarıya monte edilen tek üniteye bağlanan birçok klima ile meydana gelen multi klima, klima çeşitleri arasında yerini çoktan kalıcı bir hale getirdi. Evinizin birçok odasının ısıtma veya soğutma ihtiyacını karşılamak için harika bir seçenek olan bu tür, sağladığı üstün performansla klima çeşitleri arasında öne çıkmakta.

Ayaklı Klima Nedir?

Klima Çeşitleri NelerdirBu tür, ‘salon tipi klima’ olarak da bilinmektedir. Klima çeşitleri arasında en çok yer kaplayan ayaklı klimalar, buzdolabına benzeyen dikdörtgen şeklinde veya silindirik olabilir. Genel olarak restoran ve işyerleri gibi orta büyüklükte yerler için ideal olsa da yakın zamanda evlerde de tercih edilmeye başlanmıştır. Sessizce yüksek performans gösteren ayaklı klimanın BTU değeri yaklaşık olarak 23000 ve 50000 BTU arasında değişiyor. Fanları çok güçlü olduğundan, kullandığınız alanı dakikalar içinde soğutup ısıtabilirler.

Egzotik Bir Esinti için: Tavan Kliması

Klima Çeşitleri NelerdirKaset tipi olarak da bilinen tavan klimaları, klima çeşitleri içinde en nadir görüneni. Tavana monte edilen bu klimalar yerden olabildiğince tasarruf etmenizi sağlar. Genellikle işyerleri, restoranlar, havaalanları, kafeler ve ibadethaneler gibi yerlerde tercih edilir. Alanın büyüklüğüne göre birden çok kullanılabileceği gibi, küçük-orta arası mekanlarda bir tanesi fazlasıyla yetecektir. Klima çeşitleri tercih sırasında 3. olan tavan kliması, modern tasarımı ve pratikliği ile dikkat çekmektedir. BTU değeri 24000 ve 48000 arası olarak değişen kaset tipi klimalar, klima çeşitleri içerisinde güçlü bir yere sahiptir.

Sıradaki Adım Klima Markası Seçmek!

Klima çeşitleri içerisinden size en uygun olanını seçtiyseniz, hayalinizdeki klimaya kavuşmak ve ısıtma-soğutma ihtiyacınızı tek bir makineyle karşılamak için yapmanız gereken şey, iyi bir marka seçmek! Fujiplus kaliteli ürünleri ve mükemmel müşteri hizmetleri ile aradığınız serinliği size sunar. Markanın web sitesine göz atarak klima çeşitleri arasında gezebilir, ihtiyacınıza en uygun modeli bulabilirsiniz.

 

Yorum yapın