Kraliçeyi Kurtarmak özet

Photo of author

By Bilgio.Net

Kraliçeyi Kurtarmak adlı kitabın yazarı Vladimir Tumanov’dur. Vladimir Tumanov Rus asıllı Kanadalı bir profesör olup Kraliçeyi Kurtarmak adlı kitabını oğluna matematiği sevdirmek için kaleme almıştır.

Kraliçeyi Kurtarmak konusu: Aleks matematik haricindeki dersleri çok iyi olan fakat matematiği sevmeyen zeki bir çocuktur. Bir gün yolda her türlü matematik sorusunu çözebilen bir kalem bulur.

Bu kalem ile kütüphanede ders çalışırken, kalem onu ve arkadaşlarını tehlikeli ama maceralı sayılar dünyasına götürür. Kötü kral zümrüt kraliçeyi hapsetmiştir ve kraliçeyi hapisten kurtarmak için 400 tane problem çözülmesi gerekmektedir.

Kraliçeyi Kurtarmak özet

Oldukça zeki bir çocuk olan Aleks matematik dersini sevmemektedir. Halbuki diğer dersleri oldukça iyidir. Bir gün okul servisini beklediği bir zamanda yerde üzerinde rakamlar yazan değişik bir kalem bulur.

Kalemi yerden alan Aleks okul servisine biner ve okula biner. Yerde bulduğu kalemi kankası Sam’e gösterir. Sam kalemi ilginç bulur, beğenir ve takas teklif eder. Aleks Sam’in takas teklifini reddeder, kalemi kendisinin kullanacağını söyler.

Sınav zamanı gelince bu kalemi kullanan Aleks kalemin maharetlerini görünce şaşırır. Çünkü kalemi eline aldığı zaman kalem kendiliğinden soruları çözmektedir.

Kalemin sihirli olduğunu fark eden Aleks bu durumu hemen kankası Sam’e anlatır. Ona anlatırken Vanessa buna kulak misafiri olur.

Kalemin sırrını bu üç kişi bilmektedir ve grup kurarak zor sorular çözmeye başlarlar. Kalemin bir sırrı daha vardır. Soru çözdükçe ebatları küçülmektedir.

Bir gün Aleks arkadaşlarına kalemi kaybettiğini söyler. Zaten kalem iyice ufalmıştır. Kalemi dolabının gizli bir bölmesine saklar.

Bir süre sonra kalen gerçekten kaybolur. Aleks onu gizlediği yerde bulamaz. Aleks bir gün kitap okumak için kütüphaneye gider ve burada Kraliçeyi Kurtarmak adında bir kitabı okumaya başlar.

Kitapta İdilya Krallığının iyi kalpli ve zümrüt gözlü kraliçesi Jayden’den bahsedilmektedir. İyi kalpli kraliçe ülkesini adaletle ve başarıyla yönetmektedir.

Kraliçe bazı zamanlar parti düzenleyip komşu ülke krallarını partiye davet edermiş. Komşu ülke krallar kraliçenin dost yanlısı tavrı karşısında ona düşmanlık yapmayı düşünmezlermiş. Bir tanesi hariç. Lugubriya Krallığının Kralı olan Recher ‘in kraliçeye husumeti vardır.

Çünkü bir zaman iyi kalpli kraliçeye evlenme teklif etmiş ama kraliçe tarafından reddedilmiştir. Bu yüzden kraliçeye düşman olmuştur.

Recher kraliçeyi kendisiyle evlenmeye zorlamak için bir plan yapar. Onu kaçırır ve zindana hapseder. Zindanın iki kapısı bulunmaktadır.

Bir kapıdan geçerse Recher ile evlenmek zorundadır. Diğer kapıdan geçerse o yol korkutucu canavarların olduğu bir yere çıkmaktadır.

Kraliçe evlenme kapısı yerine canavarlı bölüme giden kapıyı seçer. Eğer matematik bilmecelerini bilebilirse canavarlı kısımdan kurtulup zindandan kaçabilecektir.

Kraliçeye matematik bilmecelerini çözmek için Aleks yardım etmek ister ama sihirli kalemi kaybetmiştir.

Birkaç matematik bilmecesini Aleks kendi başına çözer ama tüm bilmeceleri kendi başına çözemeyeceğini anlar ve arkadaşları Sam ve Vanessa’yı yardıma çağırır.

Aleks hem Kraliçeyi Kurtarmak kitabındaki matematik sorularını çözmek hem de Pazartesi günlerindeki gerçek matematik sınavındaki soruları çözmek zorundadır.

Aleks bir pazartesi günü şaşırtıcı bir şey ile karşılaşır. Pazartesi günü girdiği Matematik sınavında Jayden ile ilgili bir soru çıkar. Buna göre kraliçe Jayden’i zindandan kurtarabilmek için bilmeceleri 4 hafta içinde çözmeleri gerekiyordu.

Bunu Monoculus adlı tek gözlü gizli dostu sayesinde öğrenmişti bunları.. Aleks ve arkadaşları bilmeceleri çözüp kraliçe Jayden’ı zindandan çıkarmayı başardırlar.

Fakat sorun tam anlamıyla çözülememişti. Çünkü kraliçe Jayden zindan çıkmayı başarmıştı ama henüz ülkesine dönememişti. Üstelik kötü kalpli kral Recher Aleks ve arkadaşlarını tehdit etmekteydi.

Sorunu çözmek için Recher’i hapsetmek gerekiyordu ve bunun için de yeni bilmeceleri çözmeleri gerekiyordu.

Nihayet Aleks ve arkadaşları 16.709 rakamıyla eş değer bir anlam taşıyan kelime bulup sihirli sözcükleri söyleyerek Recher’ı hapsetmeyi başarırlar.

Kraliçeyi Kurtarmak kişiler ve özellikleri

=> Aleks: Matematiği hiç sevmeyen, kitap okumaya bayılan. Baş kahraman

=> Rechner: Aleksi boğmaya çalışan, zümrüt kraliçeyi kaçıran kişidir.

=>Jayden: Zümrüt kraliçe, çok başarılı ve güzel bir kraliçedir.

=> Vanessa: Her zaman herkese iyi kalbiyle yaklaşan, kahverengi saçlı.

=> Sam: Aleksin en yakın arkadaşıdır. Aleksle çok zıtlardır. Çünkü sam gerçeğe bağlı yaşayan birisidir.

=> Jeff: Maconda kampının sahibidir.

=> Aleksin ağabeyi: Alekse karşı kaba fakat vanessaya karşı çok kibardır.

=> Monocolus: Çocuklarla yardım etmek için hep uğraşır, birer tepe gözdür.

Yorum yapın