Göl Çocukları kitabı özeti

Photo of author

By Bilgio.Net

Ibrahim örs’ün Göl Çocukları kitabı, köyünde ortaokul olmadığı için okula gidemeyen Selçuk ve arkadaşı Duygu’nun köylerine turist gibi gelen ama asıl amacı başka olan Alman Kurt Goldman’ın foyasını ortaya çıkarması anlatılmaktadır.

Göl Çocukları kitabı özeti

Selçuk ilkokulu bitirmiştir ama köylerinde orta okul olmadığı için eğitim hayatı sıkıntıya girmiştir. Arkadaşı Duygu’nun ailesinin durumu biraz daha iyi olduğu için şehirde ortaokulu okuma imkanı bulunmaktadır.

Selçuk ve arkadaşları köye ortaokul yaptırmak isterler ama bunun için toplanan para yetersizdir. Köyde bir göl vardır ve köy halkı geçimini bu gölde balıkçılık yaparak temin eder. Göl ayrıca çocuklar ve yetişkinler için bir eğlence kaynağıdır.

Çocuklar köpeklerini suda yüzmek için ve tahta parçasını getirmek için eğitmişlerdir. Zaman zaman göle tahta parçası atmak suretiyle köpeklerini yarıştırmaktadırlar.

Bir gün göl kenarında köpek yarışı yapacakları sırada yanlarına otomobil ile yarım Türkçe ile konuşan sarışın mavi gözlü bir Alman turist gelir. İsmi Kurt Goldman’dır. Kurt Goldman köpek yarışında ilk üçe girenlere ödül vereceğini söyler ve köylünün sempatisini kazanır.

Çocuklar tahta parçalarını göle doğru atarlar ve köpekler tahta parçalarını almak için göle girdiklerinde yarış başlar. Köpek yarışını Selçuk’un köpeği Arap kazanır.

Kurt Goldman köpek yarışına sponsor olduğu gibi ortaokul yaptırma derneğine bağış yaparak köylünün güvenini iyice kazanır. Köye dinlenmek için geldiğini söyler ama sürekli botu ile göle açılmaktadır.

Selçuk ve Duygu bunu fark eder ve araştırma yapar. Kurt Goldman gölün içine dalış yapmaktadır. Selçuk ve Duygu Kurt Goldman’ın neyin peşinde olduğunu merak eder ve çadırını ararlar. Fakat bir şeyler bulamazlar.

Kurt Goldman bunu fark eder ve Jandarmaya şikayet eder. Muhtar Kurt Goldman’ın su altı bilgini olduğunu söyler.

Birkaç gün sonra Selçuk’un köpeği Arap gölde bir tahta parçası görür ve yüzerek onu Selçuk’a getirir. Tahta parçasına bağlı bir ip ve ona da bağlı bir heykel vardır. Meğerse Kurt Goldman Göl içindeki tarihi Hitit eserlerini arayan bir tarihi eser kaçakçısıdır.

Yetkililere haber verilir. Vali ödül olarak köye orta okul yaptırılmasını emreder.

Yorum yapın