Kudret Narı Faydaları Nelerdir ? Nasıl Kullanılır ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kudret Narı Faydaları Nelerdir ? Nasıl Kullanılır ?

İngilizce adı Bitter melon,Bitter gourd,Bilimsel adı ise Momordica charanta L. Olan Kudret Narı tropik ve ılıman bölgere özgügüdür.14. yüzyılda Çin’e götürülmüştür.Asya,Afrika ve Karibler’de yenebilen akat meyvelerin en acısı olan meyvesi için yetiştirilir.

kudret-narı-faydaları

Kudret Narı Faydaları Nelerdir ?

Meyve suyu ve toz ekstresi diyabet tedavisinde kullanılmaktadır.Geleneksel tıpta şeker hastaığına,bağırsak parazitlerine,egzamaya,sıtmaya,gut hastalığına,böbrek taşı,zatürre,karın ağrısı,sedef hastalığı,romatizma,ateş,vajinal akıntı,iltihaplı hemoroid,adet bozuklukları,uyuz,cüzzam ve sarılığa karşı kullanılmıştır.

Kolera(erken safhasında yapraklarının 2 tatlı kaşığı suyu aynı miktar beyaz soğan suyu ve bir tatlı kaşığı yeşil limon suyu ile karıştırılarak oluşturulam karışımdan iyileşene kadar hergün yudum yudum içilerek),göz problemleri,başığıklığı güçlendirmek,geceden kalma durumunu iyileştirmede,solunum hastalıkları ve kan zehirlenmesinde etkilidir.

Düşük yaptırıcı,gebelikten koruyucu ve süt üretimini arttırıcı etkileri vardır.Yara iyileştirici ve peptik ülser tedavi edici,solucan düşürücü etkisi vardır.

Glisemik kontrol ve diyabet tedavisinde etkilidir.Kudret nasrı metformin veya glibenklamid gibi diyabet ilaçları ile karıştırıldığında,glisemik kontrol parametlerinde benzer etkiler göstermektedir.Diyabet komplikasyonlarında(Nefropati,katarakt,insülün direnci) modern tıpta kullanımı ile ilgili yüzden fazla araştırma ve yayın bulunmaktadır.

Yakın zamanda kudret narının kanser ve tümöre karşı etkileri bildirilmeye başlanmıştır.Çekirdekleri alfa eleostearik asit ve meyvedeki dihidroksi-alfa-eleostearik asidin tüp içinde lösemi hücrelerinde programlı hücre ölümü başlattığı bildirilmiştir.

Ekstresinden yapılan gıda takviyesinin meme kanserini önleyebileceği düşünülmektedir.Enflamatuvar yolları düzenleyerek,kardiyovasküler koruma sağladı düşünülmektedir.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır ?

Türkiye’de geleneksel kullanım bal ile vaya zeytinyağında bir ay bekletilen oldun kudret narı parçacıklarının günde bir çorba kaşığı tüketilmesi şeklindedir.Henüz Tip 2 dyabette kullanılmasıile ilgili yeterli kanıt yoksa da, günde 3 kez 900 mg meyve önerilmektedir.Acı tadı tuzlu suda tutularak azaltılabilir.Çekirdeklerini attıktan sonra haşlanarak da tüketilebilmektedir.

kudret-narı-zararları

Kudret Narı Zararları Nelerdir ?

Raporlanmış yan etkileri arasında çocuklarda hipoglisemik komada,kasılma ve çırpınma,farelerde üremede azalma,favizme benzer bir tablo,baş ağrısı,hayvanlarda GGT ve ALKP enziminde artışlar bulunmaktadır.Kudret narı kullanımının rutin olarak önerilmesinden önce,güvenirliği ile ilgli daha detaylı çalışmaların yapılması gerekmektedir.Düşük yapıcı etkisinden dolayı gebe ve gebe kalmak isteyenler kullanmamalıdır.Kan şekerini ve kolesterolünü düşüren ilaçlarla birlikte kullanılması ilaçların etkilerini arttırabilir.Çekirdeklerin etrafını kaplayan kırmızı zarın çocuklarda zehirli etkileri olduğu bildirilmiştir.Günde 50-55 gramdan fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

Kudret Narı Besin Değeri ve İçerdiği Kimyasallar

100 gram tuzsuz kaynatılmış süzülmüş kudret narı 19 kcal,4.3 gram karbonhidrat (1,95 gram şeker,2 gram diyet lifi),0.18 gram yağ,0.84 gram protein,94 gram su,6 mg A vitamini eşdeğeri,68 mg beta-karoten,1323mg lutein ve zeaksantin0.1 mg B2,0.3 mg niyasin,0.2 mg pantotenik asit,51 mg folat,33 mg C vitamini,.1 mg E vitamini,48 mg K vitamini,9 mg kalsiyum,0.4 mg demir,16 mg magnezyum,0.1 mangan,36 mg fosor,319 mg potasyum,6 mg sodyum,0.8 mg çinko içerir.

 

 

 

Yorum yapın