Ahududu Nedir ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Ahududu Nedir ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

İnglizce adı Raspberry ,bilimsel adı ise Rubus İdaeus olan Ahududu ılıman iklimlerde bolca yetişen icari açıdan önemli bir meyvedir.Ticari olarak önemli olan kırmızı ahududu, ‘’R.İdaeus’’ ve 2’ R.Strigosus’’ türlerinin melezidir.

Siyah ahududu  ( Rubus occidentalis) ile siyahla kırmızının çaprazlanmasından elde edilen ‘’mor ahududu’’ bazen yabani olarak da bulunur.Kırmızı ve siyah ahududunun albino gibi soluk sarı ‘’Altın ahududu’’ denen doğal veya üretilmiş türü de bulunmaktadır.Siyah ahudududan farklı olarak kırmızının içi / ortası boştur.Ahududu glisemik endeksi düşük bir meyvedir.

2011 yılında dünya üretimi 417,000 ton olarak açıklanmıştır.Rusya,Polonya ve Sırbıstan ilk üç büyük üreticidir.

ahududu-faydaları

Ahududunun Faydaları Nelerdir ?

Hayvan çalışmaları antioksidan ve hücre çoğalmasını önleyen etkilerinin fenolik ve flovonoidlerden kaynaklandığını göstermiştir.Antienflamatuvar ve çok güçlü bir bakteri öldürücüdür.Ağızdan alınan siyah ahududu tozu,kolorektal kanserli hastalarda tümör baskılayıcı genleri etkilemektedir,kanser  önleyici etkilerinden antosiyaninler sorumludur.Ahududu ve diğer böğürtlenlerdeki fenolik bileşikler mide – bağırsak sistemi patojenlerinin büyümesini önlemektedir.Halikobakter piloriye karşı oldukça etkili bulunmuştur.

Kalp ve Damar  hastalıklarından koruyucudur.Ekfeksiyon,enflamasyon,ağrı ve endişe durumunda kullanılmaktadır.

Yaprakları taze olarak veya kurutulmuş halde demlenerek çay halinde adet döngüsünü düzenleyici,rahim gevşetici ve ishal tedavisinde kullanılmaktadır.

ahududu-zararları

Ahududunun Zararları Nelerdir ?

Sihay ahududu köklerinin,’’metisikin dirençli staphylococcus aureus’’ u üldürücü etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Ahududunun Besin Değeri ve İçerdiği Kimyasallar

100 gram çiğ ahududu 53 kcal,1,9 gram karbonhisrat (4,4 gram şeker,6.5 gram diyet lifi) , 0,65 gram yağ,1.2 gram protein,136mg lutein ve zeaksantin,0.4 B2,0.6 mg niyasin, 0,329 pantotenik asit, 0,1 g B6, 21 mg folat, 12,3 mg kolin, 26,2 mg C vitamini, 7,8mg K vitamini , 25 mg kalsiyum, 22 mg magnezyum, 0,7 mg demir, 0,7 mg mangan, 29 mg fosfor, 151 mg potasyum, 1 mg sodyum, 0,4 mg çinko içerir.

Antosiyanin boyar maddeler,ellajik asit,kersetin,gallik asit,siyanidinler,pelargonidinler,katekinler,kamferol hve salisilik asit içerir.

Sarı ve kırmızı ahududu başlıca lutein esterleri olmak üzere karotenoidler içerir.Yabani ahududu,tarımı yapılandan daha fazla miktarda antioksidan bileşik içermektedir.Aroma verici bileşikleri furanonlardır.

 

 

Yorum yapın