Larenjit Nedir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Larenjit Nedir ?

Larenjit gırtlak iltihabına verilen addır.Larenjit genellikle gırtlak bölegesinde oluşan tahriş ve enfeksiyona bağlı olarak meydana gelmektedir.Larenjit hastalığına yakalandığınız zaman  genellikle ses kısılmasına ve ses kaybına neden olur.

Larenjit hastalığı Akut Larenjit ve Kronik Larenjit olmak üzere ikiye ayrılır.Akut Larenjit genellikle 2-3 hafta (7-10 gün) sürmekte olup,Kronik Larenjit hastalığı ise daha uzun sürebilmektedir.Bu Kronik Larenjit hastalığı daha da kötü sonuçlar verebilmektedir.

Larenjit Belirtileri Nelerdir ?

Larenjit hastalığının en sık görülen belirtilerin başında ses kısıklığı gelmektedir.Yalnız her ses kısıklığı larenjit belirtisi değildir.

Diğer larenjit belirtileri ise şunlardır;boğaz ağrısı,öksürük,ateş bunların başında gelir.Yutkunma zorluğu ya da ağrılı ve acılı yutkunma süreci larenjit hastalığının belirtilerinden sayılabilir.

Larenjit Hastalığının Tedavisi Nedir ?

Öncelikle larenjit hastalığını tedavi etmek için enfeksiyonel mi yoksa bakteriyel mi olduğuna karar vermek için laboratuvar ortamında test yapılması gerekmektedir.Eğer yapılan testlerden sonra sonuç bakteriyel bir rahatsızlık ise antibiyotik tedavi uygulanmaya başlanır.Yapılan bu tedavi sonrasında iyileşme süreci başlamış olacaktır.

Eğer yapılan testlerden sonra sonuç endeksiyonel bir neden ise;hastaya genelikle ses tellerini dinlendirmesi önerilir.Sıcak ve ılık içecekler içerek gırtlak kısmının dinlendirilmesi sağlanır.Yapılan diğer tedavi yöntemleri ise şöyledir ;

  • Buhar ile gırtlak bölgesinin rahatlatılması
  • İlaç tedavisi
  • Sesin dinledirilmesi gerekmektedir.
  • Ve hastalık süresince sigara ve alkol kesinlikle alınmamalıdır.

Yorum yapın