Miyop Nedir ?

Miyop bir görme bozukluğudur.Miyop hastaları yakını çok iyi görürler yalnız uzağı iyi göremezler.Gözümün uzun olması ya da gözün kırma oranı yüksek olduğu zaman miyop hastalığı baş göstermektedir.Bu makalemizde size miyop hakkında bilinmeyenleri ya  da yanlış bilinen gerçekleri aktaracağız.

Televizyonu yakından izlemek Miyop hastalığına neden olur mu ?

Televizyonu yakından izleme miyop olursun gibi terimleri aile büyüklerimizden sık sık duyarız.Ama bu tanı gerçeği yansıtmamaktadır.Televizyonu yakından izlemek ya da kitabı kendimize çok yakın tutarak okumak miyop hastalığına neden olmadığı gibi miyop hastalığınıda ilerletmez.

Işık açıkken uyumak insanı miyop yapar mı ?

Işık açıkken uyumak insanı miyop yapmaz.Tabi ki ışık açıkken uyumamın gözlere başka türlü bir zararı vardır yalnız insanı miyop yapmadığı kesindir.İnsanların uyurken vücudunun dinlenmesi için salgılanan hormonun karanlık ortamlarda salgılandığını düşünürsek karanlık bir ortamda uyumak her zaman daha iyidir.En azından ertesi güne dinlenmiş olarak kalkmak istiyorsak.

Gözlük yada lens kullansam Miyop geçer mi ?

Miyop hastaları gözlük ya da lens kullandığı zaman gözlerindeki kusur ortadan kalkar.Yalnız gözlük ya da lens kullanmak miyop hastalığını engellemez ve tedavi etmez.Ayrıca lens kullanıldığı zaman miyop hastalığının ilerlemediği gibi halk arasında dolaşan bazı fikirler vardır.Bu tamamen yanlıştır.Eğer Miyop hastalığı ilerleyecekse bunu lens ya da gözlük engelleyemez.

Çocuklarda Miyop olduğunu nasıl anlarız ?

Yetişkinlere nazaran çocuklarda miyop olup olmadığını çok kolay anlaşılır.Çocuklarda miyop hastalığını öncelikle yapmış olduğu sakarlıklardan anlarız.Eğer sürekli ayağı bir yerlere takılıyorsa,televizyonu sürekli yakından izlemek istiyrsa ya da okuduğu kitabı kendine çok yakın tutuyorsa miyop olma olasılığı yüksektir.

Miyop hastalığının tedavileri nelerdir ?

Miyop hastalığının 3 tip tedavi yöntemi vardır.Bunların en başında gözlük ya da lens kullanmak gelir.Eğer gözlük ya da lens kullanmak istemiyorsanız lazer tedavisi ya da gözün içerine mercek yerleştirme gibi tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Miyop derecesi düşük olan hastalarda genellike lazer tedavisi uygulanmaktadır.Bu lazer tedavisi %90 oranında başarılı geçmektedir.

Eğer gözünüzdeki miyop derecesi çok yüksek ise uzmanlar size gözün içerine mercek takılmasını önerebilirler.Saymış olduğuğumuz bu iki tedavi yöntemi miyop hastalığından kurtulmanın en etkili yöntemlerindendir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here