• SGK Lens Desteği Nasıl Alınır?

Sigortalıların lens ve gözlükleri devlet desteği ile alabilir. İnsanlar lens kullanımı konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değil. Devlet lens alımlarında ne kadar ödeme yapar. Optik cam ve gözlük hakları nasıl korunur? Kaç yılda bir yenileme hakkına sahipsiniz? Tüm bu konularda bu yazı dizisinde bilgi vereceğiz. SGK gözlük camı, çerçeve ve lens ödemesini ücretsiz olarak gerçekleştirir. SGK’nın sunmuş olduğu bu ayrıcalıktan faydalanmak için anlaşmalı hastanelerden reçete almanız gerekir.  Reçetenizin üzerinde TC kimlik no, ad, soyadı, protokol numarası, tarih ve hasta bilgileri olacağından gideceğiniz fenni gözlükçü reçete bilgileriyle SGK’nın e-optik portalına online giriş yaparak lens ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

  • Hangi Durumlarda Lens Bedeli Karşılanıyor?

Yaşa bağlı oluşan katarakt hastalığında göz içine yerleştirilen intraoküler lenslerin ödemesi devlet tarafından karşılanır. Görme keskinliği gözlük veya kontakt lensle 10/10 seviyesine ulaşamayan göz problemlerinde SGK hakkı kullanılır. Görme dereceleri heyet kararıyla belgelenerek tasdik edilmesi şartı aranır. Sağlık kurulu kararıyla raporunu alan hasta sözleşmeli gözlükçülere müracaat edilerek lens alınabilir.

  • SGK Gözlük ve Lens Alımlarının Ne Kadarını Karşılıyor?

Sigortalıya maksimum ödenecek tutar 2017 yılında 100 liraydı. Gözlük almak için optikçiye giden bir sigortalı reçetesini teslim ettikten sonra gözlükçü kendisine gözlük çerçeve modellerini göstererek alternatif seçenekler sunar. Düşük bedelle orta halli şık bir gözlük sahibi olmak devletin ödediği rakamla mümkündür. Pahalı gözlük tercih edilmesi durumunda aradaki farkı sigortalı kendi cebinden ödemelidir. Sigortalılar 3 yılda bir haklarını kullanarak gözlüklerini devlet desteği kullanarak değiştirebilir ya da yenisini alabilir. Gözde beklenmeyen şekilde 0.50 derece kırma kusuru artışlarında sigortalı 3 yıl beklemeksizin süresinden önce tekrar gözlük hakkı elde edebilir. Sigortalı göz muayenesi olup reçete veya rapor aldıktan 10 iş günü içinde optisyen gözlükçüye başvurması ve kanuni süreyi geçirmemesi gerekir. Telekopik camlarda SGK toplamda 1.100 lira öder.

  • SGK Kontakt Lens Ödemeleri Ne kadar?

Yetişkinler 2 yıl, küçük çocuklarda 6 ayda bir sigorta haklarını kullanarak lens değişimi yapabilir. SGK yıllık lenslerde maksimum 1 adet için 170, 2 adet için 340 lira, aylık değişimli lenslerde 6 çift için 100 lira ödeme yapar. Seçtiğiniz kontakt lens devletin verdiği tutarı aşıyorsa farkı cebinizden ödersiniz. 6 yaşından küçük çocuklarda katarakt ameliyatı sonrası Afak lens ücretlerini sağlık kurulu raporuna göre 6 ay veya 1 yıl değiştirebilir.

  • 2018 Reçetesi Olan Hastalar Nasıl Lens Alabilir?

Sigortalı olan hastalar lens alımını ücretsiz yapabilir. Lens alımını ücretsiz yapmak isteyenler bir takım işlemleri gerçekleştirmesi gerekir. Bu işlemler şunlardır:

  • Hastanın Sosyal Sigortalar Kurumu ile anlaşmalı olan bir sağlık kuruluşundan göz hastalığına yönelik olarak reçete alması gerekir.
  • SGK bu reçeteye göre ödeme gerçekleştireceği için alınan bu evrakın fotokopisi lens alınacak yere verilmesi gerekir.
  • Reçetenin fotokopisi ile gereken lensin alınması için anlaşmalı optik lens mağazalarına gidilmesi gerekir.

Fotokopisi olan reçetede; T.C. Kimlik Numarası, ad ve soyadı, sağlık kurumu sicil numarası, reçetenin verildiği tarih ve protokol numarasının olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kullanım ve değiştirme aşamasına bakıldığında lens değişim süreleri 2 yılda bir gerçekleşmektedir. Fakat 18 yaşından küçük çocuklar için lens değişim süresi 6 ay olarak düzenlenmiştir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here