Benign Folliküler Nodül İle Uyumlu Sitolojik Bulgular Ne Demek

Photo of author

By Bilgio.Net

Tiroid bezinde nodül varlığı tespit edilen kişiler de bu nodüllerin incelenmesi gerekmektedir. Nodülün tek mi yoksa çok sayıda mı olduğuna, sıcak ya da soğuk olduğuna, büyüme ve yayılma eğilimi gösterip göstermediğine bakılması gerekmektedir. Bunların tespiti içinde günümüzde en doğru sonuçları veriyor olması açısından ince uçlu iğne biyopsisi yapılmaktadır. Bu şekilde nodülün değerlendirmesi yapılır ve hastanın tedavisi planlanır. Yapılan bu biyopsi de genellikle nodüllerin büyük bir kısmı iyi huylu çıkmaktadır ve patoloji raporunda benign folliküler nodül ile uyumlu sitolojik bulgular ne demek diye araştıran kişiler nodüllerinin iyi huylu olduğunu anlamalıdırlar.

Benign Ne Demek?

Tıp dilinde kullanılmakta olan benign Türkçe’ye iyi huylu olarak tercüme edilebilir. Biyopsi sonucunda benign yazıyorsa bu nodülün iyi huylu olduğu yani kanser olmadığı anlaşılmalıdır.  Bunun tersine biyopsi sonucunda malign yazdığında bu nodülün kötü huylu olduğu anlamına gelmektedir. Kanser hücreleri içermektedir. Bu tip nodülü olan kişilerde nodülün durumuna göre ya tek başına nodül ya da tiroid bezinin bir kısmı çıkartılmalıdır.

Bazı durumlarda tamamlayıcı ameliyat yapılmalı ve tiroid bezinin tamamı alınmalıdır. Tiroid nodüllerinin çok büyük bir oranı yaşam boyu fark edilmez ve kişiye de bir zararı yoktur. Bunun yanında az bir kısmı hızla büyür ve kişiye rahatsızlık vermeye başlar. Dışarıdan belli olur. Ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü gibi sorunlara neden olur ve bunların kesinlikle alınması gerekmektedir.

Sitoloji Ne Demek?

Sitoloji hücre bilimi anlamına gelmektedir ve biyopsi sonucunda benign sitoloji yazan kişiler için kanserden endişe etmelerine gerek yoktur. Bu biyopsisi yapılan nodülde kanser hücrelerine rastlanmadığı anlamına gelmektedir. Yine de tiroid bezinde nodül olan kişiler takip altına alınır ve düzenli aralıklar ile doktor hastasını kontrol eder gerekli durumlarda nodülde büyüme ya da hücresel değişiklikler olup olmadığının tespiti için ince uçlu iğne biyopsisinin tekrarlanması gerekmektedir. Biyopsi sonucu benign çıkmış olsa da doktorunuz şüpheli gördüğü durumda sizden başka tetkikler isteyebilecektir.

“Benign Folliküler Nodül İle Uyumlu Sitolojik Bulgular Ne Demek” üzerine bir yorum

  1. Selamünaleyküm.
    Biyopsi sonucu mu birkaç farklı açıklamalara girerek araştırmaya çalıştım buradaki izahat en sade anlaşılır ve faydalı olarak buldum. Teşekkür eder muvaffakiyetlerinizin devamını dilerim hocam.

    Yanıtla

Yorum yapın