Lupus Hastalığı Nedir ? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Lupus Hastalığı Nedir ? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Bu yazımızda Lupus Hastalığı Nedir ? Lupus Hastalığının Belirtileri Nelerdir ? ve Lupus Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

Lupus Hastalığı bağışıklık sisteminin düzgün çalışmaması sonucu ortaya çıkan bir hastalık çeşididir.Genellikle 20 ile 40 yaşları arasındaki kadınlarda görülmektedir.Erkeklerde ise bu hastalığın görülme oranı çok düşüktür.Lupus hastalığının henüz hangi sebeple ortaya çıktığı bilinmemektedir.

Yazımızda da belirttiğimiz gibi Lupus Hastalığının henüz hangi sebeple ortaya çıktığı bilinmemektedir.Yalnız kullanılan bazı ilaçların bu hastalığı tetiklediği görülmüştür.Lupus hastalığı ölümcül olabilmektedir.Kalp veya böbrek bölgesinde oluşan iltihaplanma erken tedavi edilmediği sürece ölümle biten sonuçlar olabilmektedir.

Lupus Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Lupus hastalığının belirtileri ortaya çıktığı bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir.Bu hastalıkta ortaya çıkan en belirgin belirtiler şunlardır;

  • Aşırı yorgunluk ve eklem bölgesinde şiddetli bir ağrı hissedilmesi
  • İki yanak ve burun bölgesini kaplayan ve kelebeği andıran kırmızı renkte döküntülerin oluşması,
  • Saçların dökülmesi
  • Vucudun çeşitli yerlerinde oluşan sivilce,kurdeşen ve çıban benzeri deri hastalıklarının oluşması,
  • Ağız veya burun bölgesinde çeşitli yaraların ortaya çıkması,
  • Soğuk havalarda elde veya vucutta ortaya çıkan beyazlaşmalar,
  • Kilo kaybı,
  • Lupus hastalığına yakalan hastalarda güneşe karşı duyarlılık oluşmaktadır.

Yukarıda bulunan belirtilerin bir veya birden fazlası sizde görülüyorsa muhakkak doktorunuza başvurunuz.Çünkü bu hastalık kalp veya böbrek bölgesinde iltihaplanmaya yol açarsa ölümcül riskler taşıyabilirsiniz.

Lupus Hastalığının Tedavisi Nelerdir ?

Bu hastalığının şiddetine göre tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilmektedir.Hafif geçirilen bir Lupus hastalığında hastaya genellikle ilaç tedavisi,dinlenme ve güneşten uzak kalması tavsiye edilmektedir.

Ancak ağır bir biçimde geçirilen Lupus hastalığında hastaya genellikle Kortizon Tedavisi uygulanması tavsiye edilmektedir.Kortizon tedavisi uzman doktor eşliğinde kontrol altında yapılması gerekmektedir.

Yorum yapın