Siber Saldırı Nedir ? Siber Saldırı Türleri Nelerdir ?

Adını ülkemize ait kamu kuruluşları ve bankalara karşı yapılan saldırılar sonucu sıkca duyduğumuz Siber Saldırı Nedir ?Siber kelimesi aslında insan ile makineler arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim dalı olan Sibernetik kelimesinin kısaltılmasından almaktadır.Siber saldırı ise internet üzerinden bilgisayarınıza karşı yapılan saldırıları tanımlamaktadır.

Siber saldırı günlük hayatta karşılaşmış olduğunuz fiili saldırıdan yani hırsızlık ve gasp olaylarının internet üzerinden yapılmasıdır.Nasıl cebinizdeki para veya değerli eşyaları bu hırsızlşık olayı sayesinde kaybediyorsanız,Siber saldırıda ise bilgisayarınızda bulunan önemli dosya ve bilgileri kötü kişilerin eline geçerek size zarar vermeye çalışmaktadır.

Siber Saldırı Türleri Nelerdir ?

Siber saldırıda amaç bilgisayarınızı bloke etmek ve sizin ona erişiminizi engellemektir.Bilinen Siber Saldırı Türleri Şunlardır ;

  • Keşif Atağı : Bu türde saldırı yapacak kişi bilgisayarınızın açıklarını ve zayıf yönlerini bulmaya çalışır.
  • Erişim Atağı : Bilgisayarınıza karşı yapılan keşiften sonra artık bu türde bilgisayarınıza girmeye çalışılır.
  • Dos Atağı : Dos atağı diğer bir adıyla servis dışı bırakma atağı sistem kaynaklarının ve bant genişliğinin doldurarak sisteme girişini engellemek olarak tabir edilmektedir.

Siber Saldırılar Hangi Amaçla Yapılmaktadır ?

Siber saldırılar hem eğlence hemde sisteme zarar vermek amacıyla yapılmaktadır.Eğlence amacı ile yapılan siber saldırılar kişilerin kendi reklamlarını yayınladığı saldırılardır.

Zarar vermek amacıyla yapılan saldırılar ise sistem verilerinin zarar görmesi,bilgilerin başka firmalara aktarılması ve kurumun zarar görmesi için Dos atağı saldırılarıdır.

Son zamanlarda ortaya çıkan ve telefon ya da tabletlerde bulunan özel bilgileri ve görüntülerini sosyal medya aracılıyla insanlara yayılmasını sağlayan saldırılara ise Siber Zorbalık denilmektedir.Bunların amacı o kişiyi küçük düşürmektir.

Siber Saldırıdan Nasıl Korunulur ?

  • Bilgisayarınızda antivirüs programı yoksa hemen kurulmalı ve sürekli güncel tutulmalıdır.
  • Ağ güvenlik duvarını yapılandırılmalı ve güncel tutmaya çalışabilirsiniz.
  • Kullanıcı zaaflarını en aza indirmek size karşı yapılmış olan saldırıları biraz olsun engellediği görülmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here