Maca Kökü Nedir? Besin Değeri, İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Maca Kökü Nedir? Besin Değeri, İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Güney Amerika kökenli bir bitki, anavatanında yüzyıllardır kullanılmakta olup kuzey Amerika üzerinden tüm dünyaya hızla yayılmıştır. Maça bitkisi, Peru’nun And Dağları’nın yüksek yaylalarında yetişen turp benzeri bir bitkidir. En az 3000 yıldır Peru’da bir sebze olarak tarımı yapılmaktadır. Bölgede İnka savaşçılarının efsane güçlerinin maça kökünden geldiğine inanılmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, maça kökünün süper gıda kimliği kazanmasına neden olmuştur. Enerji sağlayan bu süper gıda, aynı zamanda sinir sistemi üzerinde olumlu etkileriyle bilinmektedir.

Maça kökünün bileşiminde vitaminler, aminoasitler, yağ asitleri, iz mineraller ve bol miktarda fitohormonlar bulunmakta olup karışık bir kimyasal yapıya sahiptir. Binlerce yıldır insanlar tarafından yemek olarak kullanılması, onu güvenli süper gıdalardan biri yapmaktadır. Özellikle son yıllarda hakkında çok fazla çalışma başlatılması, ilerleyen yıllarda tüketiminin hızla artacağını göstermektedir.

Günümüz insanında neredeyse herkeste görülen enerji düşüklüğü, depresif ruh hali, cinsel isteksizlik gibi durumlara karşı tek bir gıda maddesinin çözüm vaat etmesi, maça kökünün çok fonksiyonlu süper gıdalar listesinin üstüne yerleştirmiştir.

Maça bitkisine son yıllarda Peru ginsengi denmesi, bana bir nevi haksızlık gibi gelmiştir. Tek tek etkilerine baktığımızda ortak etkiler olsa da, ginsengin kullanım alanı daha kısıtlı ve genellikle erkek rahatsızlıkları için olması bende bu duygunun uyanmasına neden olmuştur. Gerek hormonal rahatsızlıklar, gerek cinsel rahatsızlıklarda kullanılan bitkiler kadınlar ve erkekler için iki ayrı gruba ayrılmıştır. Maça kökünün en sevdiğim özelliği de bu olsa gerek. Evinize bir süper gıda alıyorsunuz, eşinizin adet dönemi semptomlarına, annenizin menopoz sıkıntılarına, babanızın cinsel isteksizliğine çare oluyor ve sizde de enerji patlaması, sıfır yorgunluk! Tüm aile kullanıyor, yetmezmiş gibi ciltte güzelleşme, saçlarda gürleşme parlama. Hayal gibi geliyor değil mi? Hiç hayal değil, emin olun en küçük bir abartı yok yazdıklarımda. İşte tüm bu özelliklerinden dolayı maça kökü benim favorim olan süper gıdadır.

100 Gram Maca Kökü Tozunun Besin Değeri ve İçerdiği Bileşenler Nelerdir?

 • Enerji 325 kalori
 • Toplam karbonhidrat 71 gram
 • Diyet lifi 7,1 gram
 • Toplam yağ 3,6 gram
 • Protein 14,3 gram
 • A, C, D, E vitamini, Riboflavin ( B2 vitamini ), Niasin ( B3 vitamini), B6 vitamini
 • Kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum, bakır ve manganez

Maça kökünde ayrıca linolenik asit, palmitik asit ve oleik asitler ve 19 çeşit aminoasit yer almaktadır. Maca kökünün bileşiminde bulunan p-metoksibenzil isothiocyanate bu süper gıdanın afrodizyak özelliğini kanıtlar niteliktedir.

Maca Kökünün Sağlık Üzerindeki 10 Önemli Etkisi

 1. Maca Kökünün Erkeklerde Cinsel Sağlık ve Libidoya Faydaları

Peru halk kültüründe maca kökünün erkek libodusunu arttırmak için kullanıldığını biliyoruz. Kurutulmuş ve öğütülmüş çiğ maca kökleri, özellikle iktidarsızlık, cinsel isteksizlik ve kısırlık sorunu yaşayan erkekler için kullanılmakta ve sorunları büyük ölçüde çözdüğüne inanılmaktadır. Maca kökü, erkeklerde sperm sayısını, sperm kalitesini ve hareketli sperm sayısını arttırıcı özellik gösterdiği için, bu tür şikayetleri olanlarda doğal bir çözüm kaynağı olabilir.

 1. Maca Kökünün Kadınlarda Cinsel Sağlık ve Libidoya Faydaları

1960’lı yıllardan beri hakkında birçok araştırma yapılsa da 2000’li yıllardan sonra yapılan bilimsel çalışmalarda çıkan sonuçlar çok daha etkileyici olmuştur. Düzenli olarak maca kökü tüketen kadınlarda ciddi miktarda libido artışı gözlenmiştir. Bu durum cinsel isteksizliği önlemek için çok önemlidir. Maca kökü kullanan kadınlarda, serotonin artışı üzerindeki olumlu etkileri en önemli bir faktör olup, diğer hormonlar üzerinde de dengeleyici etkisi olduğu düşünülmektedir. Kadın yaşamında hormonlar erkeklere göre çok daha fazla belirleyici ve yaşam kalitesini etkileyici faktör olduğundan, maca kökü için ‘’ kadın dostu süper gıda ‘’ denilebilir.

 1. Maca Kökünün Adet Dönemi Sıkıntıları, Menopoz ve Polikistik Over Semptomlarına Faydaları

Bunlar, kadınların çok yüksek bir kısmının ya yaşadığı ya da ileride yaşayabileceği en önemli üç sorun. Bu bakımdan maca kökü tüm kadınlar için çok önemli bir süper gıdadır. Maca köklerinin vücutta östrojen düzeylerini kontrol ederek tüm bu hormona bağlı semptomları azaltmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Adet öncesi kramp ağrı, düzensizlik gibi durumları yaşayan kadınlara maca kökü önerilmektedir. Bu semptomları tamamen geçmese bile çok ciddi miktarda azalacak, çok büyük bir ihtimalle her ay çektiğiniz ıstıraptan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca polikistik over hastalarının yaşadıkları sıkıntıların azalması adına tavsiye edilen kullanıcılarda olumlu gelişmeler olsa da bilimsel çalışmalar sonuçlanmamıştır. Menopoz dönemindeki kadınlar için maca kökü çok önemli bir süper gıdadır. Menopoz, tüm kadınlar için kaçışı olmayan, yaşanacak bir dönemdir. Bu dönemde yaşam kalitenizi düşürecek, ru halinizi olumsuz yönde etkileyecek ateş basmaları, aşırı terlemeler, aşırı yorgunluk, asabiyet gibi semptomları en aza indirmek elinizde. Hormonlar üzerinde bu denli güçlü düzenleyici etkisi olan bitki kökü, hayatınıza bir süper kahraman gibi girip vazgeçilmeziniz olabilir.

 1. Maca Kökünün Sporcu Beslenmesi ve Dayanıklılık Üzerine Faydaları

Özellikle güce dayalı performans sporlarıyla uğraşanlar çin maca kökü tam anlamıyla bir süper gıdadır. Sağlığını düşünen, vücut geliştirme sporu yapan araştırmacı sporcular, son yıllarda maca kökünü keşfetmişlerdir. Önce sağlık diyen ve vücut geliştirme sporuna gönül verenler, artık dışarından hormon desteği almak yerine maca kökünü kullanıyor. Ayrıca bisiklet sporcuları üzerinde yapılan denemelerde, günde 40 km pedal basan sporcularda güç kaybı yaşanmadığı gibi, cinsel istek artışı gözlenmiştir.

 1. Maca Kökünün Depresyon Üzerinde Faydaları

Maca kökünün bir diğer önemli faydası hafif depresif etkileri ortadan kaldırmasıdır. Maca kökü kullanmak, depresyondaki kişilerin ruhen rahatlamasına yardımcı olabilir. Maca kökü kullanan kişilerin serotinin seviyelerinde ciddi bir artış gözlenmektedir. Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin seviyesinin artışı, insanların depresyondan kurtulmak için en önemli silahlarından biridir. Ayrıca depresyon sırasındaki enerji düşüklüğü hastalığı tetiklemekte, tedavi sürecini uzatmaktadır. Maca kökü, bilinen en iyi doğal enerji kaynağı olması sebebiyle, kişileri enerjik kılıp tedavi sürecini kısaltacaktır.

 1. Maca Kökünün Kolesterol ve Kalp Sağlığına Faydaları

Maca kökü bir dizi sterol içerir. Bu steroller ince bağırsakta kolesterol emilimine müdahale ederek LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Maca kökünün bu özelliği sayesinde damarlarımızda kolesterol plaklarının birikmesinin neden olduğu damar tıkanıklığının önüne geçilebilir. Tüm bu üstün özellikler sayesinde maca kökü için ‘’ kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu süper gıda ‘’ denilebilir.

 1. Maca Kökünün Saç ve Cilt Sağlığına Faydaları

Maca kökü, saç ve cilt bakımı için eşsiz bir süper gıdadır. Sağlık üzerine etkileri araştırılırken, deneklerin birçoğunun saçı ve cildi üzerinde olumlu etkileri saptanmıştır. Bu araştırmalarda cildin nem seviyesinin arttığı, keratinleşen dokuların azalarak cildin yumuşadığı ve genç bir görünüme sahip olunduğu gözlemlenmiştir. Maca kökünün, fibroblastların üretimini teşvik ettiği ve bu sayede bağ dokusunu güçlendirdiği tespit edilmiştir. İlerleyen yaşlarda azalan kolajen sentezini artırarak cildin yapısal matrisini bütünlüğünü geliştirmekte ve bu sayede daha sıkı, genç ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamıza yardımcı olmaktadır. Maca kökü tüketmeniz durumunda kafa derinizde keratin üretimi artmakta ve bu sayede saçlarınız daha kalın, sağlıklı olmaktadır. Ayrıca yeteri kadar keratin üretimi saçın büyüme hızını arttırmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı maca kökü için ‘’ güzellik kaynağı süper gıda ‘’ denilmektedir.

 1. Maca Kökünün Antioksidan Etkisi

Maca kökü sağlığımız için yüksek miktarda antioksidanlar içermektedir. Bu değerli antioksidanlar bizi özellikle karaciğer hasarlarına karşı korumaktadır. Maca kökü vücutta glutatyon düzeylerini arttırır, bu durum bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Özellikle alkol tüketen kişilerin düzenli olarak maca kökü kullanması önerilir.

 1. Maca Kökünün Metabolizma Hızlandırma ve Hipotiroidi Faydaları

Maca kökü iyot bakımından oldukça önemli bir süper gıdadır. Toprakların erozyon ve bilinçsiz yarım yüzünden eskisi kadar sağlıklı olmaması yüzünden dünyadaki birçok gıda olması gerekenden daha az iyot içermektedir. Bu durumun birçok insanda hipotiroidi problemine neden olduğu düşünülmektedir. Maca kökü yüksek miktarda iyot içerir. 10 gr maca kökünda 56 mg iyot bulunmaktadır. Yetişkin bir insanın günde 150 mg iyot alması gerekliliği, maca kökünü tiroit sağlığı için çok önemli kılmaktadır. 10 gr maca kökü tüketmeniz durumunda günlük iyot ihtiyacınızın % 35’i karşılanacaktır. Yeteri kadar iyot tüketmeniz tiroit bezlerinizin sağlıklı çalışmasını sağlayacak, metabolizmanız hızlanacaktır. Özellikle metabolizmaları tiroitler yüzünden yavaş olan kişiler, sabah kahvaltıdan hemen önce maca kökü tüketmeleri durumunda oldukça fayda görecekler ve metabolizmalarının hızlandığına şahit olacaklardır.

 1. Maca Kökünün Kilo Kontrolüne Faydaları

Kilo kontrolüne dikkat eden kişiler düzenli olarak maca kökü tüketebilirler. Özellikle sabah kahvaltılarını müslü ya da smoothie ile yapanlar, diyet sırasında enerji düşüklüğü yaşamamak adına maca kökünden yararlanabilirler. Kilo kontrolü sırasında maca köküne sadece enerji kaynağı olarak bakmak ciddi haksızlık olur. Maca kökü % 9 lif, % 10 protein içeriğiye tam bir diyet ürünüdür. Ayrıca kandaki glikoz seviyesini düzenleyerek, glukoz tolerans bozukluğuna iyileştirmekte bu sayede daha kolay kilo vermemize yardımcı olmaktadır.

Maca Kökünün Kullanım Şekli ve Miktarı Nasıl Olmalıdır ?

Yetişkinlerde 1 tatlı kaşığı kadar ( 4 gram ) kullanılması önerilir. Maca kökü herhangi bir gıda, meyve suyu içerisine ilave edilerek kullanılabilir.

Maca Kökünün Zararları ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususları Nelerdir ?

Hekim tavsiyesi olmadan 15 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Ayrıca uykusuzluk çeken kişilerde maca kökü tozu kullanımı sabah saatlerinde yapılmalıdır.

Maca kökü tozu ucuz bir ürün olmadığı gibi güvenilir satış noktalarından almayı tercih etmelisiniz. Ürünü satın alırken organik sertifikalı olanını tercih etmeniz hem süper gıda kriterlerini tam anlamıyla karşılamasını, hem de gıda güvenliği sorununa karşı çifte denetim mekanizması ile siz tüketicilerin korunmasını sağlamaktadır.

Maca Kökünü Kimler Kullanamaz ?

Hipertiroid ve Haşimato tiroidi rahatsızlığı olanlar, meme kanseri olanlar hekimlerine danışmadan maca kökü kullanmamalıdır.

Doğum kontrolü uygulayan kişilerin de dikkatli kullanması önerilir.

Yorum yapın