Doping Nedir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Doping Nedir ?

Doping bir sporcunun katılmış olduğu uluslararası ya da ulusal bir müsabakada rakiplerini geride bırakmak ya da bulunduğu dereceyi daha da ileri taşımak için performansını olumlu yönde etkilemesi için kullandığı yasaklı maddelere verilen addır.

Doping Tarihi

Doping kelime ilk olarak karşımıza 1963 tarihinde karşımıza çıkmıştır.Ama doping olayı daha eski tarihlere dayanmaktadır.İlk doping izlerine M.Ö 3 yüzyılda yapılan olimpiyat oyunlarında rastlanılmıştır.O dönemde koşucular daha hızlı koşabilmek için mantar yedikleri ortaya çıkmıştır.

Roma döneminde ise atların daha hızlı koşabilmeleri için su ve bal karışımı olan hydramel adı verilen bir sıvı içirdikleri gözlemlenmiştir.

Modern çağda doping olaylarına ilk olarak 19.yy rastlanılmıştır.Bu dönemde bisikletçiler performanslarını arttırmak için çeşitli maddelere başvurmuşlardır.

Doping Testi Nasıl Yapılır ?

Doping testi bir sporcunun spor müsabakasından sonra vermiş olduğu tükürük,kan ve idrar tahlilleri sonucu ortaya çıkmaktadır.Eğer yapılan bu testler sonucunda sporcuda herhangi bir doping maddesi bulunursa sporcu o müsabakadan men edilir ve belli bir süre ceza alır.

Dopingi Kimler Yapar ?

Dopinge özellikle bisiklet yarışçıları,halterciler,atletler ve futbolcular başvurur.Doping öldürücü etki yapmasından dolayı yasaklanmıştır.Yarış atlarına yapılan dopingler sonucu bir çok atın ölümüne sebep olmuştur.O yüzden at yarışı kurallarına göre de doping yasaklanmıştır.

Dopingin Zararları Nelerdir ?

Doping kalpte yüksek çarpıntı,yüksek tansiyon,aşırı sinirlilik hali,kalp krizi gibi hastalıklara neden olur.Sonucunda genellikle ölüm gibi zararları vardır.

Yorum yapın