Majezik kaç saatte bir alınır ?

Photo of author

By admin

İlaçları kullanırken öncelikle prospektüsünde yer alan kulanım talimatlarını okumak gerekmektedir. Eğer Majezik kaç saatte bir alınır, bunu bilmeden fazla doz ilaç alırsanız mide kanaması veya ilaç zehirlenmesi yaşama riskiniz bulunmaktadır.

Piyasada Majezik’in 3 farklı türü bulunmaktadır.

  1. Majezik 100 mg film tablet: Hap şeklinde 15 adet 100 mg flurbiprofen etken maddeli ilaç.
  2. Majezik 200 mg SR mikropellet kapsül: Kapsül şeklinde 16 adet 200 mg flurbiprofen etken maddeli ilaç.
  3. Majezik DUO 100 mg/8 mg film tablet: Hap şeklinde 15 adet 100 mg flurbiprofen ve 8 mg tiyokolşikosid etken maddelerin içeren ilaç.

Elinizdeki Majezik’in hangisi olduğunu bilmeden ilaç kullanırsanız, ilaçtan yeterli faydayı göremezsiniz veya bilmeyerek kendinizi zehirlersiniz. Örneğin 1 adet Majezik 200 mg SR mikropellet kapsülün etkinliği 1 adet Majezik Majezik 100 mg film tabletin çok üzerindedir.

Majezik 100 mg film tablet kaç saatte bir alınır ?

Majezik 100 mg film tabletin günlük kullanım dozu 150-200 mg yani günde 1,5-2 tablettir. Şikayetlerin fazlalığına göre günlük kullanım dozu 300 mg’a kadar çıkabilir.

Günlük kullanım dozunun en az iki parçaya (veya 3-4 parçaya) bölünerek alınması gerekir. Bu dozların eşit aralıklara bölünmesi ilaçtan maksimum faydayı almak açısından önemlidir.

Örneğin günde iki kere alınıyorsa arada 10-12 saat olması, günde üç kere alınıyorsa ana öğünlerde alınması tavsiye edilir. Eğer Majezik 100 mg film tablet 4 parçada alınacaksa arada en az 4 saat olması gerekir.

Romatizmal hastalıklar için Majezik 100 mg film tablet kullanımı:

Romatizmal hastalıklar için günde 200 veya 300 mg yani 2 veya 3 tablet alınır. Bu dozlar 2,3 veya 4 e bölünerek alınır. Dozlar arasında en az 4-6 saat süre olmalıdır.

Eğer bir doz alımı unutulursa sonrakinde çift doz alınmaz.

Hastanın yaşı ilerlemişse günlük kullanım dozunun daha düşük tutulması önerilir.

Adet ağrısı için Majezik 100 mg film tablet kullanımı:

İlk doz 100 mg (1 tablet) alınır. 4-6 saat sonra 50-100 mg daha alınır. 4 saat olmadan yeni bir doz alınmamalıdır.

Majezik 200 mg SR mikropellet kapsül kaç saatte bir alınır ?

Majezik 200 mg SR mikropellet kapsül günde sadece bir kere (Akşam yemeğinden sonra) alınır. Doktor hastanın durumuna göre farklı bir kullanım dozu önerebilir. Doktorunuz farklı bir öneride bulunmadıkça günde 1 defadan fazla Majezik 200 mg SR mikropellet kapsül kullanmayınız.

Majezik DUO 100 mg/8 mg film tablet kaç saatte bir alınır ?

Majezik DUO 100 mg/8 mg film tablet günde 2 defa birer tablet (toplam günde 2 tablet) alınır. Dozların 12 saat arayla alınması tavsiye edilmektedir. Günde 2 tabletten fazla kullanılmaz.

Majezik DUO 100 mg/8 mg film tablet uzun süreli tedavi için uygun değildir, yani aylarca düzenli olarak kullanılması diye bir şey söz konusu değildir.

Önerilen tedavi süresi 5-7 gün olup bundan daha uzun süre kullanmamak gerekir.

Majezik kaç yaşında kullanılır ?

Majezik 100 mg film tableti 12 yaş ve üzeri kişiler kullanabilir.

Majezik 200 mg SR mikropellet kapsülü 12 yaş ve üzeri kişiler kullanabilir.

Majezik DUO 100 mg/8 mg film tableti çocuklar kullanamaz sadece 18 yaş üstü yetişkinler kullanabilir.

Majezik aç karnına içilir mi ?

Majezik’in 3 türü de sadece tok karnına içilir. İlacı almadan önce bir miktar yemek yenmesi veya öğünün üzerinden fazla bir zaman geçmemesi gerekir.

Eğer aç karna içilirse ilacın mide kanaması ve ülsere yol açma riski artmaktadır.

 Majezik mideye dokunur mu ?

Daha önceden mide ağrısı şikayetiniz yok ise ve bu ilacı yemeklerden alıyorsanız kısa süreli kullanımda mideye bir zararı olmayacaktır. Daha önceden mide şikayetleriniz olduysa Majezik kullanımı mide şikayetlerini tetikleyebilir.

Uzun süreli Majezik  kullanımı da mideye zarar vermektedir.

İlaç tok değil de aç iken alınırsa mide ağrısına neden olabilir.

Majezik hakkında sorulan diğer sorular

Majezik regl keser mi ?

İlacın prospektüsünde bu yönde bir bilgi yer almamaktadır. Kullanılan ilaçlar adet döngüsünü etkileyebilmekte, adet düzensizliği, kanamanın azalması veya çoğalması gibi etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle prospektüsünde bu yönde bir uyarı yer almasa da Majezik’in regle etkisini tamamen dışlamamak gerekir.

Bununla birlikte  Majezik çoğu kişide regli kesme gibi bir etkiye sahip değildir. Eğer Majezik kullanan birinde adet düzensizliği olduysa stres, üzüntü, travma, yolculuk ve Majezikle birlikte kullanılan başka ilaçlar gibi etkenleri de değerlendirmek gerekmektedir.

Majezik tansiyonu yükseltir mi ?

Bu ihtimal kesin değildir ama vardır. Majezik kullanan birinin tansiyonu yükselebilir.

Alkolden sonra Majezik içilir mi?

Alkol ve Majezik’in birlikte veya yakın arayla kullanımı mide hasarını önemli ölçüde artırmaktadır.

Yorum yapın