Malta Eriği – Yeni Dünya’nın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Malta Eriği – Yeni Dünya’nın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Loquat

Bilimsel Adı : Eriobotrya Japonica

Malta Eriği – Yeni Dünya Meyvesi Hakkında Bilgiler

Anavatanı Çin’in Güney Doğu kısımlarıdır. Japonya’da 1000 yıldır yetiştirilmektedir. Kışın çiçek açıp baharda meyve veren bir ağaçtır. Yaprak dökmeyen ve süs için de yetiştirilen bir ağaçtır. Daha sonra Avrupa’ya yayılmıştır. Türkiye’de en çok Akdeniz bölgesinde yetişir. En büyük üretici olan Japonya’yı İsrail ve Brezilya takip etmektedir.

Tadı şeftali, narenciye ve mangonun tadlarının karışımıdır.

malta-erigi-zararları
Malta Eriği – Yeni Dünya Meyvesi Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Halk tıbbında mide bağırsak hastalıkları, diyabet, kronik bronşit ve astım gibi bir çok hastalıkta malta eriği yaprakları yaygın biçimde kullanılmıştır. Yağdan zengin diyetle beslenen farelerde yapılan deneylerde, kan şekeri ve kan lipid profiline olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Yeşil çay yaprakları ve malta eriği yaprakları ile hazırlanan çayın hayvan deneylerinde kilo ve lipid düzeylerini düşürücü etkisi gözlemlenmiştir. Malta eriğinin gıda olarak tüketilmesi diyabetten ve kan yağları yükselmesinden koruyucu bulunmuştur. Alkolün sebep olmadığı karaciğer yağlanmasından, enflamasyon ve fibrozundan koruyucudur.

Korosolik asit ( CA ), ursolik asit ( UA ), maslinik asit ( MA ) ve oleonik asit ( OA ) mitokondri fonksiyonunu bozarak ve kaspazı aktifleştirerek lösemi hücrelerinde apoptozu başlatır. Yapraklarından ayrıştırılan 3 – O – ( E ) – p – kumaroyil tormentik asidin lösemi tedavisinde kullanılacak etkili bir kimyasal olabileceği saptanmıştır. Malta eriği metil alkol ektresinin meme kanserinin yayılmasını önleyebilecek bir ajan olabilceği vurgulanmaktadır.

Ağrılar ve enflamatuvar hastalıkların tedavisinde yapraklarının içerdiği kimyasalların etkili olabileceği bildirilmiştir. Yaprakların ağrı kesici etkisinin opiyoid reseptörler aracılı olduğu tahmin edilmektedir. Malta eriği çekirdeği ekstresinin mide mukozasını koruyucu etkileri bildirilmiştir.

Hayvan deneyleri malta eriğinin triterpen asitlerinin akciğer fibrozundan koruyucu etkilerini göstermiştir.

Malta Eriği – Yeni Dünya Meyvesinin Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

100 gram çiğ malta eriği47 kcal, 12.1 gram karbonhidrat, 1.7 gram diyet lifi, 0.4 gram protein, 0.2 gram yağ, 13 mg omega – 3, 77 mg omega – 6 yağ asitleri, 1528 IU A vitamini, 0.1 mg B6 vitamini, 0.2 mg niyasin, 14 mikrogram folat, 16 mg kalsiyum, 13 mg magnezyum, 0.148 mg mangan, 0.3 mg demir, 27 mg fosfor, 266 mg potasyum, 1 mg sodyum, 0.1 mg çinko, 0.6 mikrogram selenyum, 2 mg fitosterol içerir. Şeker, asit ve pektin içeriği yüksekir. Malta eriğinden ayrıştırılan korosolik asit ( CA ), ursolik asit ( UA ), maslinik asit ( MA ) ve oleanolik asit ( OA ) triperpen yapısındadır.

Malta eriği çiçekleri flavonoid ve fenolik bileşiklerden zengindir. Malta eriği yapraklarından biyoaktif bileşikle olarak ursolik asit ve 2 alfa – hidroksiursolik asit ayrıştırmıştır.

Çekirdeği ve genç yaprakları amigdalin de dahil içerdiği iyanojenik glukozidlerinden dolayı hafifçe zararlıdır

Yorum yapın