Helyum Gazı Soluyanların Sesi Neden Tuhaf Çıkar ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Helyum Gazı Soluyanların Sesi Neden Tuhaf Çıkar ?

Son zamanlarda televizyonlarda, özellikle de Beyaz Show’un eski programlarında konuklara ve misafirlere Helyum Gazı solutarak seslerin komik ve ince bir şekilde çıktığını görmüşsünüzdür.

Helyum gazının bu özelliği ilk olarak bir rekor denemesi için suyun 70 metre altında otuz gün geçiren Deniz Binbaşı Scott’u kutlamak için Beyaz Saray’dan arayan Başkan Lyndon Johnson ile aralarında geçen telefon konuşması sırasında olmuştur. Binbaşı Scott suyun altında vurgun yememek için vücudunda bulunan nitrojen oranını azaltmak için basınç odasında helyum gazı ile zenginleştirilmiş hava solumaktadır. Basınç odasında gerçekleştirilen  canlı telefon bağlantısı sonucunda tüm Amerika şaşkına uğrar. Çünkü telefon görüşmesinde çıkan ses o dönemin meşhur çizgi film kahramanı olan Miki Fare’nin sesine benzemektedir. O zamanlarda bunun sebebinin helyum gazı olabileceği kimsenin aklına gelmez.

Bu durum, sesin helyum gazı içerisinde çok hızlı hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni gazlar içerisindeki ses hızının, gaz yoğunluğuyla ters orantılı olmasıdır. Helyum gazı havadan çok daha az bir yoğunluğa sahip olduğundan dolayı, helyum içerisinde sesin hızı normal havadakinden iki kat daha fazladır. Bu sebepten dolayı, ses tellerini hava yerine helyum gazı ile titremesi ve sesin helyum gazı içerisinde ilerlemesi nedeniyle insanın sesi daha tiz bir şekilde çıkmaktadır. Zaten, helyum gazı alındıktan sonra, yeniden helyum gazına maruz kalınması halinde bu ses incelmesi hemen etkisini kaybetmektedir.

Buna benzer şekilde yine zararsız olan inert ve SF gazının solunması halinde, bu kez bu gazların havadan altı kat fazla yoğun olmasından dolayı ve sesin SF gazı içerisinde çok yavaş hareket etmesinden dolayı insan sesi kalın çıkmaktadır.

helyum-gazı-zararlı-mı
Helyum Gazının Zararları Nelerdir ?

Bu helyum gazını merak edip deneyenlerin, bu gazı ciğerlerinden çıkartmak için derin derin nefes alması gerekmektedir. Aslında bu Helyum gazını soluyarak eğlenenlerin sağlıkları tehlike altındır. Bunun nedeni ise havadan daha ağır gazları soluduğunuzda bu gazlar ciğerlerin diplerine yerleştiği için çıkarılması çok güçtür. Bu havanın ciğerlerde kalmasından dolayı kalıcı solunum hastalıklarına neden olabilmektedir.

Benzer şekilde CO2 de zehirli bir gaz olmamasına rağmen, oksijen yerine başka bir gaz solumak, zehirli olmasa da bu kez oksijensizlikten dolayı çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.

Yorum yapın