Matild Manukyan Aslında Kimdir? Hayatı ve Mirası Hakkında Pek Blinmeyenler

Photo of author

By Bilgio.Net

Matild Manukyan Aslında Kimdir? Hayatı ve Mirası Hakkında Pek Blinmeyenler

Matild Manukyan diye Google arattığımız zaman göreceksiniz ütün haberler ve hakkında yazılan makalelerin hepsi aynı ve kopyala yapıştır mantığı ile hazırlanmış. Sosyete terzisi olarak işe başlamış ve bir müşterisine diktiği elbiseler karşılığında ilk genelevinin sahibi olmuş. Buraya kadar yazdıklarımı Google’da siz de aratıp bulabilirsiniz. Ya peki ben aslında gerçeğin böyle olmadığını anlatsam ne derdiniz? O zaman buyrun Matild Manukyan ( Eveline Matild Chah Muradyan ) kimdir? Hayatı ve mirası hakkında bilinmeyenler?

Gerçekte Matild Manukyan’ın gerçek ismi Evelyn Mathilde olup 29-04-1914 tarihinde Paris 12. Bölge doğumludur. Babası Ermeni ünlü tenor Armenak Chah Muradyan, annesi ise İsviçre’li ünlü balerin Salle Marguerite’dir. 1878-1913 yılları arasında Muş’ta yaşayan aile o zaman ortaya çıkan sözde Ermeni ayaklanmalarından korunmak için 1913 yılında Fransa’ya göç etti. 1914 yılında dünyaya gelen Matild Manukyan, eğitim ve öğrenimi Fransa’da tamamladı. Fransız arşivlerine göre 05-07-1937 yılında Dropier Gabriel ile bir evlilik yapan Matild Manukyan’ın bu evliliği 19-07-1948 yılında sona ermiştir. 11 yıl evli kalan Mathild Manukyan bu evliliğinde çocuğu olmadığı kayıtlarda görülmüştür. Fransa’da bulunan bu evrağın görseli aşağıda bulunmaktadır.

Çalışma hayatına annesinin ve babasının geniş çevresi sayesinde tanınmış kişilerin terziliğini yaparak başladı. Ta ki halası Sümbül Yaşar Akarsu yanına alana kadar. O zaman ki genelevlerin sahibi olan Sümbül Yaşar Akarsu ( Susan Chah Muradyan ) işleri öğrenmesi ve gelecekte zorluk çekmemesi için onu yanına alarak önce birkaç ev üzerine vererek bu sayıyı 1985 tarihinde 11 çıkarmıştır. Daha sonrasında Sümbül Yaşar Akarsu’nun vefatının ardından geri kalan evlerde Matild Manukyan’a kalmıştır.

Göç sırasında Armenak Chah Muradyan, kardeşi Sümbül Yaşar Akarsu ( Susan Chah Muradyan) ile beraber İstanbul’a gelerek bir süre burada kalmışlardır. Sümbül Yaşar Akarsu’nun Muş’ta gerçekleşmiş olan evliliğinden dünyaya gelen kızı Müslümanlığı tercih edip oradan biriyle evlenmesi sebebi ile Muş’tan göç etmemiştir. Soyadı kanununda sonra göç edildiği için Ermeni kayıtlarında Susan ( Sümbül Yaşar Akarsu)’ın kızı görünse de Türkiye kayıtlarında bulunmamasından dolayı mal varlığı tek akrabası olarak yeğeni olan Eveline Matild Chah Manukyan’a yani namı diğer Matild Manukyan’a kalmıştır. Manukyan’ın vefatının ardından Fransa’dan gelen kayıtlarda Sümbül Yaşar Akarsu ( Susan Chah Muradyan )’ın kızının Muş’ta ikamet ettiği ve adının da Gülnaz Bağçıvan olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebepten dolayı Manukyan’ın mirasının aslında Gülnaz Bağçıvan ve varislerinin üzerine kaldığı bilinmektedir. Bundan dolayı ailenin hala mahkemesi devam etmekte olup veraset ilanının alınmasının ardından  neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum yapın