Mercanköşk Nasıl Yetiştirilir? Ekim Yeri, Bakımı, Hasat ve Depolama Dönemi Nelerdir?

Mercanköşkün küçük yeşil yapraklarının kendine has bir kokusu vardır. Mercanköşk yaprakları tadıyla ve keskin aromasıyla birçok yemeğe değişik bir lezzet katar. Kendisine çok benzeyen yabani mercanköşk otu kadar kolay yetiştirilmese de, yetiştirilme koşulları hazırlandığında çok daha büyük sorunlar çıkarmaz.

Mercanköşk Otunun Ekim ve Yetiştirme Yöntemleri Nelerdir ?

Mercanköşk otu, asit oranı düşük topraklara alkalin oranı düşük topraklardan daha fazla ihtiyaç duyar. Mercanköşk toprağına biraz gübre ya da suni gübre eklemeniz gerekir. Mercanköşk brokoli ve Bürüksel lahanası gibi lahanagillerle bir arada verimli bir şekilde yetiştirilebilir. Mercanköşk soğuk havaları sevmeyen ve dondan çok kötü bir şekilde etkilenen hassas bir bitkidir. Soğuk bölgelerde, tohumları kapalı bir alanda son dondan birkaç hafta önce ekmeye başlayabilirsiniz. Ilıman bölgelerde, tohumları son dondan sonra doğrudan bahçe toprağına ekebilirsiniz. Toprağı düzenli olarak sulayın ve otların etrafını ince bir sap ve saman tabakası ile örtün.

Mercanköşk Otunun Hasat ve Depolama Yöntemleri Nelerdir ?

Mercanköşk bitkisi 10-15 cm uzunluğuna eriştiğinde yapraklarını toplamaya başlayabilirsiniz. Yaprakları ihtiyacınız olduğu anda toplayabileceğiniz gibi kökleri kurutma ve depolama amaçlı olarak da kesebilirsiniz. Mercanköşk yapraklarını sebze yemekleri ve makarna sosu için kullanabilirsiniz. Yaprakların içerdiği yağ yemek pişirme sürecinde hemen kaybolur gider, bu nedenle mercanköşk otunu servisten hemen önce yemeklerinize ekleyin. Mercanköşk otunu kurutup daha sonra kullanmak üzere temiz bir kavanozun içinde de muhafaza edebilirsiniz.

En Kaliteli Mercanköşk Çeşitleri Nelerdir ?

Birçok tohum üreticisi firma isim yapmış mercanköşk çeşitlerinin tohumlarını satmamaktadır. Bu firmalar sadece pek bilinmeyen çeşitleri pazarlamaktadır. Ancak Erfo bu durum için bir istisna sayılabilir. Erfo cinsi mercanköşk otunun bol kokulu yaprakları vardır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here