Motor takozu nasıl değiştirilir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Motor takozu ya da motor kulağı olarak bilinen bu parçanın nasıl değiştirileceğini aktarmadan önce sizlere bunun değişmesine neden olabilecek sorunlardan bahsetmekte fayda var. Motor takozu araç motorunun şasi ile birleşmesine ve motorun askıda sabit bir şekilde görevini yapmasına yardımcı olan basit ancak aynı zamanda önemli bir parçadır.

Motorun sarsıntısını emme görevini yerine getiren bu parça esnek ancak bir o kadar sağlam bir malzemeden üretilmektedir. Çelik veya demirden üretilmesi halinde sert bir sarsıntı anında kopma ihtimali daha yüksektir. Ancak buna rağmen gene kopma sorunu yaşanabilir. Bu sorunun yaşanmasına neden olabilecek çok sayıda neden vardır.

Motor takozu basit bir şekilde sorun çıkarabilecek araç parçalarından birisi değil. Yıllar içerisinde araç kullanımına bağlı olarak yaşanan ısı genleşmesi, daralması nedenleriyle bu parça kopabilir.

Onun haricinde yeni takılan bir parça uzun süre boyunca bilerek zorlanmadığı sürece kırılma sorunu yaşamayacaktır. Kırıldığı motor aksamında yaşanan farklı belirtiler ile rahatlıkla fark edilebilir. Araç rölanti halinde ya da yolda giderken sarsıntı sesi araç içerisinde rahatlıkla duyulacaktır.

Ciddi bir kırılma olursa araçların ön tarafında dahi sarsıntı fark edilecektir. Bu gibi detaylara dikkat etmek sizi daha yüksek bir masraf ile yüz yüze kalmanızdan kurtaracaktır. Motor takozu sorunu yaşadığınızda yapmanız gereken yeni parçayı almak ve eski parça ile değiştirmek olacaktır.

Parçanın değişimi doğru ekipmanlar ile rahatlıkla yapılabilir. Öncelikle araç forklift yardımı ile havaya kaldırılmalı ve motorun altında bir takoz yardımı ile yukarı sallanmalıdır. Bu sayede motor takozu daha net bir şekilde görülecek ve işlemi yapacak ustanın hareket alanı genişleyecektir.

Düz ve uzun yumuşak hatlara sahip bir parçadır. Bir ucu motora bir ucu ise şasi de uygun yere rahatlıkla takılacaktır. Motor içerisinde birçok takoz olduğu için hepsinin farklı şekillerde titizlikle değiştirilmesi gerekir. Takılacak parçanın orijinal olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Gerekli ekipman varsa bunu herhangi birisi rahatlıkla değiştirebilir. Gene de içinizin rahat olmasını istiyorsanız oto sanayilerine ya da servislere giderek işlemi işin ehli olanların yapmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın