Motor bildiğiniz gibi araçların en önemli ekipmanıdır. Ürettiği güç sayesinde bir araçtan beklediğimiz olan hizmeti daha rahat bir şekilde alabiliriz. Motor arızası yaşanması demek aracın özelliğini kaybetmesi anlamına gelmektedir. Bu sistemin düzgün bir şekilde çalışması için birçok parçanın sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesi gerekmektedir.

Bu parçalardan birisi de motor takozudur. Öncelikle bu parçanın görevinden bahsedelim, ardından ise arıza verdiğinde olabilecekler ve arızanın nasıl anlaşılacağını aktaralım. Eğer bu parça ile ilgili bir sorun yaşarsanız yapmanız gerekenleri de anlatarak yazımızı noktalayalım.

Öncelikle bu parçaya motor takozu dendiğini gibi motor kulağı da denildiğini söyleyelim. Bu kavram karmaşası yaşanmaması açısından önemli bir detaydır. Parçanın görevi aracın şasisi ile birlikte motorun birbirine bağlantılı olmasını sağlamaktadır. Birden fazla motor takozu bulunduğunu unutmamanız gerekiyor. Bu parça çelikten yapılmaz.

Bunun nedeni motor titreşiminin emilmesini sağlıklı bir şekilde yapamayacağı içindir. O nedenle daha esnek ve sağlam bir malzemeden üretilmektedir. Eğer sert bir maddeden üretilmiş olsa her titremede bu parçanın kopma ihtimali olacağıdır. Motor kulağının kopması ya da arıza çıkarması durumunda motorda belirgin farklılıklar hemen göze çarpacaktır. Şimdi sizlere bu parçada oluşan sorun nedeniyle motorda görülebilecek arıza belirtilerinden bahsedelim.

Bu parçanın kopması ile araç rölanti de çalışırken dahi sarsıntı araç içerisinde rahatça duracaktır. Hareket etmek için gaza bastığınızda normalden gene yüksek bir sarsıntı yaşanabilir. Bağlantı parçası olduğundan kopması veya hasar görmesi durumunda motor içerisinde tıkırtı ya da şıkırtı gibi sesler daha fazla duyulmaya başlanacaktır.

Aracın ön kısmında sallanma görülebileceği gibi kaput açıldığında motorun gözle sarsıntısı net bir şekilde görülebilir. Yukarıda saydıklarımız parçanın koptuğunun işaretledir. Bu parçanın kopma nedeni genellikle malzemenin uzun süre kullanımından kaynaklanmaktadır. Yıllar boyunca yaşanan aşınma, genleşme, ısı değişimi gibi nedenlerden ötürü giderek özelliği kaybedecektir. Bu da zamanı geldiğinde parçanın kopmasına neden olacaktır. Parçanın değişimi çok basitti. Ancak kısa sürede fark edilip daha büyük bir sorun yaşanmasına neden olmadan değiştirilmesi gerektiğini de belirtmekte fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here