Mükemmel Bir Domaini Nasıl Seçebilirsiniz?

Photo of author

By Bilgio.Net

Günümüzde gerek bireysel çalışmaların, gerekse kurumsal markaların yaptığı işlerin web siteleri aracılığıyla daha büyük bir kitleye tanıtıldığını görüyoruz. Özellikle ticaret sektöründeki markaların gelişimi, mağazalarını dijital ortama taşıdıklarında hızla artıyor. Uzun vadede büyük avantaj sağlayan dijitalleşme sürecinde elbette dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunuyor. Bu yazımızda, bu sürecin en önemli adımlarından biri olan web sitesi kurulumu aşamasında, domain (alan adı) belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken ipuçlarından bahsediyoruz.

Hedef kitlenizi belirleyin

Bu madde, uygulaması en kolay yoldur ama bir o kadar da önemlidir. Kolay olmasının nedeni; bir web sitesi kurma aşamasındaysanız, bu sitenin kapsamı ile hitap edeceği kitleyi önceden belirlersiniz ve bu kitle, domain belirlerken de referans alınan kitle olur. Burada hedef kitleden kastedilen, insanların yaş, cinsiyet, gelir düzeyi ya da yaşadıkları bölge gibi kriterlere bağlı olarak gruplandırılması ve bu gruplardan en uygun olanını hedef olarak seçmektir.

Hedef kitle belirlendikten sonra seçtiğiniz grubu okumak ve grubun ilgi alanlarını yorumlayarak, özgün bir domain bulmak sizin işiniz olacaktır. Bunun için hangi kesimin hangi trendleri takip ettiğini gözlemleyebilir, ilgili anahtar kelimelere domaininizde yer verebilirsiniz.

Karakter seçiminde yazım kolaylığı öncelikli kriteriniz olsun

İnternet mecralarının genişlemesiyle beraber hali hazırda kullanılmayan ve ucuz domain bulmak zor bir süreçtir. Bu durum sizi, kullanmak istediğiniz isimden taviz vermeden, sembol ya da rakamla belirlediğiniz kelimenin farklı versiyonlarını oluşturmaya sürükleyebilir. Yahut almak istediğiniz alan adında sesli harfleri kaldırmak suretiyle kısaltmalar yapmak mantıklı gelebilir. Ancak bu tarz yaklaşımlar kullanıcılar için hatırlaması zor ve bazen anlamsız kombinasyonlar olarak değerlendirilmesi mümkün domainlerdir.

Mükemmel Bir Domaini Nasıl Seçebilirsiniz

Öncelikle rakam kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Çünkü konuşma dili ile yazı dilinde farklılık gösterdiği için rakamlar, arama yaparken “abcdokuz.com” ve “abc9.com” arasında hangisinin tercih edileceği konusunda kafa karışıklığına zemin hazırlar. Kelimelerin kısaltılarak kullanılması (sayfa yerine syf yazmak gibi) akılda kalıcılığı azaltan unsurlardan biri olduğu için tercih edilmemelidir. Domainlerde kimi zaman kullanıldığını gördüğümüz tire (-) sembolü de konumunun karıştırılmasından ötürü alan adında bulunması istenilmeyen elementlerden biridir.

Kısa ve akılda kalıcı domainler tercih edin

Bilindiği üzere domainler, web sitelerinin IP adreslerini kısaltarak her defasında kompleks ve yazımı zor kodları aramaktan sizi kurtarmak için ortaya çıkmıştır. Özel bir isim olmadığı sürece çoğu zaman sözlük anlamı bilinen kelimelerle oluşturulan domainler, sitelere yönlendirilmesini sağlayan IP adresinin kod adı olarak da tanımlanabilir. Elbette kolaylık sağlamak üzere üretilen bir şeyi karmaşık hale getirmek mantıklı olmayacaktır. Olabildiğince sade, kısa ve akılda kalıcı domain belirlemek bu bağlamda önemlidir.

Anahtar kelime araştırması yapın

Anahtar kelime taraması, arama motorlarında ilgili konuda ön plana çıkmanız ve site etkileşimini artırmanız açısından önemlidir. Yukarıda bahsedildiği üzere anahtar kelime araştırması, hedef kitle ile doğrudan ilişkilidir. Bunun yanında sunduğunuz içeriğe dair sizi öne çıkaracak piyasa araştırmaları da yapabilirsiniz. Örneğin, masa satışı yaptığınız bir web sitesi için “masamodelleri” ifadesine domaininizde yer verebilirsiniz.

Mükemmel Bir Domaini Nasıl SeçebilirsinizAlan adının kullanım geçmişini kontrol edin

Daha önce belirtildiği gibi, domain sorgulaması yaparken çoktan kullanımda olan domainlerle karşılaşmak olası bir durumdur. Böyle durumlarda arzuladığınız alan adının satılık olup olmadığını kontrol edebilir ve eğer satılıksa alan adı sahibinden alabilirsiniz. İçinize sinen kelime ya da kelime grubunu kullanabiliyor olmak sizin için iyi haber olsa da, bu noktada biraz geçmiş taraması yapmakta fayda olacaktır. Alan adının sizden önce kullanıldığı web sitesinin içeriğinden, illegal aktivitelerden uzak bir site olduğundan emin olmak için geçmişe dönük bir araştırma yapmak gerekir.

Yanı sıra satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce, eski kullanım amacı ile sizin kullanım amacınızın benzediği domainleri hayata döndürmek daha sağlıklı olacaktır. Bu durumda ortak hedef kitle uyumundan kaynaklanan önceki siteye ait ziyaretçi trafiğini sitenize çekerek markanızı tanıtma fırsatı yakalamış olursunuz.

Marka isminiz ile kontrast kelimeler kullanmaktan kaçının

Domain seçerken akılda kalıcılığın ne kadar önemli bir rol oynadığına birkaç kez vurgu yaptık. Web siteleri hazırlanırken genellikle marka -kişisel veya kurumsal- adları, sayfada büyük puntoyla yazılır ve site ziyaretinin ardından akılda kalması yüksek olan kelimeler marka isimleridir. Bu yüzden seçtiğiniz domain ile marka adınızın mümkünse aynı olması ya da yaptığınız işe işaret edecek (tekstil firması için moda, shop vb.) anahtar kelimeler haricinde tezat kelimelerle oluşturulacak herhangi bir kombinasyondan kaçınmak önemlidir. Marka adınıza en uygun com domain satın almak için natro.com’u ziyaret etmeyi unutmayın!

Mükemmel Bir Domaini Nasıl SeçebilirsinizTescilli markalara dikkat edin

Marka tescili, markalaşma sürecinde olan ve sunduğu hizmeti ya da ürünlerini yasal olarak koruma altına almak isteyen işletmelerin yararlandığı bir haktır. Marka unsurlarının taklidine ve iltibas ihtimaline karşı markaların korunmasını sağlar. Bu kapsamda, domainleri kopyalamak mümkün değildir; çünkü bir domain, ziyaretçiyi yönlendireceği web sitesinin IP adresi gibi biricik olmalıdır. Aksi halde tek domain üzerine birden fazla web sitesi tanımlanmış olur ve kullanıcıların yönlendirileceği internet sayfasıyla ilgili karışıklığa neden olur.

Her ne kadar domainler bir sefer alınabiliyor olsa da bazı markalar, benzer kelime kullanımı, kelime grubu taklidi vb. domain hırsızlığı ile karşılaşabilmektedir. Bu durumda kurduğunuz site tescilli markaya zarar verecek bir aksiyonda bulunuyorsa, yasal olarak şikayet edilebilir ve bunun sonucunda ciddi zarara uğrayabilirsiniz. Marka taklidinin önüne geçmek için tescilli marka sorgulama yapabilirsiniz.

Vakit kaybetmeyin

Dijital markalaşmanın büyüyen bir sektör olduğunu ve herkesin yol almakta olan bu trende yer kapmaya çalıştığını tekrar vurgulayalım. Bu bakımdan web sitesi kurma fikriniz varsa ertelememekte fayda var, çünkü kullanımı uygun olan domainlerin bir sonraki kontrol edişinizde satın alınmış olması hiç de düşük bir ihtimal değil.

En Popüler Domain Uzantıları Hangisidir?

TLD, (Top Level Domain) web siteleri adresi olarak da adlandırdığımız URL’lerde son noktadan sonra gelen domain uzantılarıdır. Bu uzantılar web sitesinin sunduğu hizmete ya da bölgeye göre değişkenlik gösterir. En popüler domain uzantıları şu şekilde sıralanabilir:

 

 • .com – Ticari Kurumlar
 • .net – Ağlar
 • .edu – Eğitim Kurumları
 • .org – Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar
 • .gov – Devlet Kuruluşları

 

Güncel domain uzantılarını takip etmek için natro.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Mükemmel Bir Domaini Nasıl SeçebilirsinizEn Uygun Fiyatlı Domain Nereden Alınabilir?

Alan adı servislerini profesyonelce ele alışının yanında, bu hizmetleri makul fiyatlarla sunuyor olmasıyla öne çıkan natro.com sitesini ziyaret ederek, en uygun domain fiyatları ve farklı domain uzantılarını için Natro’yu değerlendirebilirsiniz.

Domaininizi Natro’dan aldığınızda birçok avantajlara sahip olursunuz:

 • Kullanımı sadece size ait olan bir alan adının resmi sahibi olabilirsiniz.
 • Web sitenizi sıfırdan oluşturmanız gerekiyorsa, Natro’nun size sunduğu hazır web sitesi tasarlama imkanından faydalanarak hiçbir teknik bilgiye gerek olmadan sayfanızı oluşturabilirsiniz.
 • “info@alanadiniz.com“ biçimiyle size sunulacak profesyonel e-posta isminize ve bu adresle beraber gelen 50 GB’lık ileti depolama alanına sahip olabilirsiniz.
 • Tek bir hosting paketiyle sınırsız web sitesi barındırabilirsiniz.
 • Domain Değerleme Aracı sayesinde alan adınızın piyasa değerini istediğiniz zaman, ücretsiz olarak kontrol edebilirsiniz.
 • Kullanmadığınız alan adları için Natro Satılık Domain Platformundan faydalanabilirsiniz.

 

Yorum yapın