Dulavrat Otu ( Pıtrak ) Nedir? Besin Değeri, İçerdiği Kimyasallar ve Faydaları Nelerdir?

Dulavrat Otunun İngilizce Adı : Burdock

Dulavrat Otunun Bilimsel Adı : Arctium Lappa

Dulavrat Otu Hakkında Bilgi

Orta Çağ’da sebze olarak kullanıldığı bilinmektedir. Son 50 yıldır değerli bir makrobiyotik besin olarak mutfakta tekrar yerini almıştır.

Dulavrat Otu’nun Besin Değeri ve İçerdiği Kimyasallar Nelerdir?

100 gram çiğ dulavrat otu kökü 72 kcal, 17,3 gram karbonhidrat ( 2,9 gram şekeri 3,3 gram diyet lifi ), 0,15 gram yağ, 1,5 gram protein, 0,2 B6 vitamini, 0,3 mg niyasin, 0,3 mg pantotenik asit, 23 mikrogram folat, 3 mg C vitamini, 0,4 mg E vitamini, 1,6 mikrogram K vitamini, 41 mg kalsiyum, 0,8 mg demir, 38 mg magnezyum, 0,2 mg mangan, 51 mg fosfor, 308 mg potasyum, 5 mg sodyum, 0,3 mg çinko içerir.

Dulavrat otu özütlerinin içerdiği ana bileşikler kafeoilkinik asit türevleri, lignanlar ( arktiin) ve bazı flavonoidlerdir. Tohumlarında fenolik asitler ( kafeik asit, klorojenik asit ve sinarin ), köklerinde arktin, luteolin ve kersetin ramnozid, yapraklarında kersetin, kersitrin ve luteolin saptanmıştır.

Dulavrat Otu’nun Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Mide- bağırsak hastalıklarında kullanılmaktadır. Antioksidan ve asit salınımını azaltıcı özellikleri ile hasar görmüş mide mukozasının iyileşmesini sağlar. Yapraklarından elde edilen seskiterpen onopordopikrin fraksiyonunun ülsere karşı etkilerinin incelendiği çalışmada, dulavrat otunun mide hacmini azaltmasa da mide asidi üretimini ve gastrin düzeylerini düşürüp pH ‘ını arttırdığı saptanmıştır. İçerdiği arktigenin şeker ve yağ metabolizmasını iyileştirir, bu konuda daha detaylı araştırmaların yapılması beklenmektedir. Arktigenin kansere karşı bir bileşik olup, özellikle akciğer kanseri hücrelerini öldürücü etkisi saptanmıştır. Tohumlarının içerdiği arktigenin hafızaya faydalı bulunmuştur. İdrar söktürücü etkiye sahiptir.

Ayrıca dulavrat otu, kan basıncı yüksekliği, gut, hepatit ve diğer enflamatuvar hastalıklarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Karaciğeri koruyucu, hücre çoğalmasını önleyici, yangıyı azaltıcı etkiler gösterilmektedir. Atopik dermatiti de içeren alerjik hastalıklarda faydalı etkileri saptanmıştır. Essiak’ın bileşenlerinden biridir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here