Orkide Nasıl Bakılır ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Orkide Nasıl Bakılır ?

Piyasada az bulunan ve az bulunasından dolayıda pahalı bir çiçek olan orkidenin bakımıda zahmetli bir iştir.Orkidenin bakımındaki en önemli faktör toprak seçimidir.Orkide kolay geçirgen bir toprak ister.Taşa ve cam yününe benzer bir karışımdaki ortamlarda kolay yetişir.

Orkide Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir ?

  • Orkideye verilecek su,toprak kadar önemlidir.Orkideye verilmesi gereken su durgun ve asla bayat olmaması gerekmektedir.
  • Potasyum ağırlıklı gübreler kullanılmalıdır.Çünkü potasyum ağırlıklı gübreler orkideyi çiçek açmaya teşvik eder.
  • Orkidenin çiçek vermesi 1-2 ay durur.Bu zamanda çiçek veren gövdenin kesilmesi gerekmektedir.Çünkü kesildikten sonra yeni çiçek açması için tohuma yol vermek gerekmektedir.

Orkideye Hangi Sıklıkla Su Verilmelidir ?

Her çiçekte olduğu gibi orkideye de musluktan direk olarak verilen su zararlıdır.Orkideye verilmesi gereken su durgun ve bayat olmaması gerekmektedir.Oksiyen bakımından zayıf olan su tercih edildiği zaman orkidenin kökleri çürümeye başlayacaktır.

Musluktan doldurduğumuz suyu belli bir süre bekletirsek eğer içerisinde bulunan klor uçacağı için musluk suyunu bu şekilde kullanabiliriz.

Orkideye vereceğimiz su orkidenin bulunduğu ortamın sıcaklığında olmalıdır.Bu yüzden orkideye vereceğimiz suyu 1 gün orkidenin yanında bekletirsek eğer orkidemizi şoktan korumuş oluruz.

Orkidenin bulunduğu toprak çok geçirgen bir toprak olduğu için hergün azar azar su verilmelidir.Verdiğimiz su fazla gelirse eğer kapta bulunan suyun tahliyesi yapılmalıdır.

Orkide Nasıl Işık İster ?

Orkide çiçeği diğer çiçekler gibi ışığı çok sever.Işıktan kasıt çok sıcak bir ortam olmamalıdır.Çünkü orkide diğer çiçeklere nazaran ışığı çok sever ama sıcağı pek sevmezler.

Tropik bir çiçek olarak bilinmesine karşın orkide serin ve aydınlık ortamları çok severler.

Orkide Alırken Nelere Dikkat Edilir ?

  • Orkide alırken taze,yeni ve çiçeği hiç açmamış orkide tercih edilmelidir.
  • Satın alınan orkidenin yaprağının temiz ve canlı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Eğer satın alacağınız orkidenin çiçeği açmişsa en fazla 1-2 tane açmış olanı tercih edin.
  • Orkide de bulunan kandillerden çiçek açmaktadır.Tüm kandillerinden çiçek açmış bir orkideyi satın almaktan kaçının.Çünkü bu orkidenin ömrünün kısaldığına işarettir.

Yorum yapın