Otrinatura burun spreyi bebeklerde kullanımı

Photo of author

By Bilgio.Net

Burun tıkanıklığı yaşayan bebekler için genellikle damla şeklinde serum fizyolojik kullanılmaktadır. Doktor tavsiye ederse burun tıkanıklığını açmak için Otrinatura burun spreyi de kullanılabilir. Otrinatura burun spreyi bebeklerde kullanımı gayet kolaydır.

Otrinatura burun spreyi bebeklerde kullanımı

  • Bebeğin burnunda katılaşmış sümük varsa önce alabiliyorsanız bunu alınız.
  • Bebeği sırt üstü yatırınız ve başını yana çeviriniz.
  • Spreyin koruyucu kapağını çıkarıp püskürtme ucunu bebeğin burnuna olabildiğince yaklaştırınız ve 1 adet püskürtünüz. Spreyi tutuş şeklinin baş parmak tabanda olmak üzere püskürtme başlığı işaret parmağı ve orta parmağının arasında olacak şekilde olması gerekir.
  • Püskürtmeden sonra birkaç saniye bebeği aynı pozisyonda bir şey yapmaksızın bekletiniz. (Yan pozisyonda olması burun akıntısını kolaylaştırmaktadır)
  • Birkaç saniye sonra diğer burun için de aynısını yapınız.
  • Spreyin etkisini göstermesi için birkaç saniye bekledikten sonra eğer burun akmaya başladıysa burnu temizleyiniz.
  • İşlem tamamlandıktan sonra spreyin püskürtme ucunu su ile temizleyip temiz bir bez ile kurutunuz. Ardından koruyu kapağı kapatınız.

Otrinatura burun spreyi bebeklerde kullanımı
Bebekler günde bir veya iki kere sprey püskürtmesi yeterlidir.

Spreyi ilk defa veya uzun süre ara verdikten sonra kullanacaksanız spreyi bebeğin burnuna püskürtmeden önce püskürtme ucunun tıkalı olup olmadığını anlamak için havaya bir deneme püskürtmesi yapınız. Püskürtme ucu tıkalı ise su ile yıkayıp bez ile kurulamak gerekir.

Burun tıkanıklığı 10 gün içerisinde geçmezse doktora başvurunuz.

Otrinatura burun spreyi içeriği

Otrinatura’nın iki farklı burun spreyi vardır.

  • Otrinatura plus okaliptüs
  • Otrinatura aloe vera

Otrinatura plus okaliptüs burun spreyi içeriğinde ana etken madde olarak %2.2 deniz tuzu konsantrasyonunda hipertonik ve yardımcı maddeler olarak esansiyel Eucalyptus globulus yağı, Mentha arvensis özütü bulunmaktadır.6 yaş üzeri çocuklarda kullanım için uygundur.

Otrinatura aloe vera burun spreyi içeriğinde ise ana etken madde olarak %0.9 doğal izotonik deniz suyu çözeltisi bulunur. Ayrıca yatıştırıcı ve nemlendirici etkisi olan doğal aloe vera bitkisi özütü içermektedir. 2 yaş üzeri çocuklar için uygundur.

Otrinatura burun spreyi bebeklerde kullanılır mı ?

Otrinatura aloe vera burun spreyi 2 yaş üzeri çocuklar için üretildiği için 2 yaş altındaki bebeklerde kullanılmaması gerekir. Bununla birlikte bazı doktorlar ana içeriği itibariyle izotonik deniz suyu olması nedeniyle bu burun spreyini bebeklere de önerebilmektedir.

Doktora danışmadan bu tür ürünleri kullanmamak gerekir.

Burun tıkanıklığını açmak için Otrinatura’nın burun bandı ürünleri de vardır fakat bebekler için uygun değildir.

Burun tıkanıklığı yaşayan bebekler için diğer alternatifler

Serum fizyolojik

Bebekte burun tıkanıklığını açmak için kullanılan en yaygın ve güvenli yol eczanelerde satılan serum fizyolojik damlalarından kullanmaktır. Bunlar deniz suyu, okyanus suyu veya izotonik sodyum klorür şeklinde de adlandırılmaktadır.

Bebek için damla formu daha uygun olmakla birlikte solüsyon ve sprey olanları da vardır.

Bebek sık sık burun tıkanıklığına maruz kalıyorsa eczaneden sürekli serum fizyolojik satın almak aile için külfetli olabilir. Evde serum fizyolojik benzeri bir sıvı hazırlamak da mümkündür.

Evde serum fizyolojik yapımı:

Bunun için bir buçuk litre su kaynatılır ve soğutulur.( Mikrobu kırılır) İçerisine bir çorba kaşığı deniz tuzu ve bir tatlı kaşığı karbonat eklenir. Karıştırıldıktan sonra boş bir serum fizyolojik kabına doldurulur.

Nazal aspiratör

Bebeklerdeki burun tıkanıklığı için ayrıca nazal aspiratörler de kullanılabilmektedir. Otrinatura’yı üreten firmanın piyasada Otribebe ismiyle nazal aspiratörü satılmaktadır.

Kullanışı şöyledir:

Aspirtörün ucu bebeğin burnuna nazikçe sokulduktan sonra aspiratör aparatının diğer ucundan taraftan anne “hüp” diye çekerek burundaki mukusu çekmektedir. He kullanımdan sonra aspiratör ucu atılmakta ve kalan kısım yıkanmaktadır.

Yorum yapın