Oyun oynamak telefona zarar verirmi

Photo of author

By Bilgio.Net

Cep telefonlarını birçok maksat için kullanıyoruz. Oyun oynamak bunlardan biri. Neredeyse her hafta yeni bir oyun ile tanışıyor, birinden sıkılınca diğerine geçiyoruz. Acaba oyun oynamak telefona zarar verir mi ?

Öncelikle uzun süre oyun oynamanın işlemciyi yorduğunu unutmayalım. Bu da hem ısınmaya hem de telefonda ileride ortaya çıkacak bazı sorunların daha önceden karşımıza çıkmasına yol açacaktır.

Mesela amoled ekranlarda uzun süre oyun oynamak ekranda iz bırakabiliyor. İşlemciyi sürekli yormak ve telefonu sürekli ısıtmak donanımını yıpratacağından telefonun ömrünü de kısaltacaktır.

Oyun oynama sonucu ömrü kısalacak en önemli parça bataryadır. Bataryanın ömrü kısaldıkça şarjı daha çabuk bitmeye başlayacak, daha sonra kendi kendine kapanma sorunları baş gösterecektir.

Fazla oyun oynamanın en fazla zararı bataryaya olacaktır. Bir çok telefonda batarya değişemediğinden batarya öldüğünde telefon da ölmüş olacaktır.

Öte yandan cep telefonlarından çabuk sıkıldığımız ve bir seneye varmadan değiştirdiğimiz de bir gerçektir. Bu şekilde 6 ayda veya senede bir kere telefonunuzu değiştiriyorsanız telefonun ömrünün kısalması doğal olarak sizi etkilemeyecektir. Çünkü bir süre sonra telefonunuzu satmış oluyorsunuz.

Bir çok kişinin cep telefonu sırf yeni oyun oynamak için değiştirdiğini düşünürsek telefonun ömrünün kısalması, oyunların cazibesinin yanında pek de kafaya takılan bir durum olmayacaktır.

Oyun oynamak telefona zarar verirmi

Oyun oynamak cep telefonuna uzun vadede zarar verir. Telefonu uzun süre kullanmak isteyen veya satışa çıkardığında ikinci elciye çerez parasına satmak istemeyenler telefonda oyunu seyrek oynamalı. Aslında oyun oynamak telefona zarar verdiği kadar sağlığa da zarar verir. Uzun süre oyun oynamak boyun düzleşmesi, göz kuruluğu gibi sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Ömrü kısalan telefonu satıp kurtulursunuz, peki ya sağlığınız ?

Yorum yapın