Lpg beyin arızası nasıl anlaşılır

Photo of author

By Bilgio.Net

LPG ülkemizde araçlar için kullanılan alternatif yakıt türlerinden birisidir. Bu yakıtın kullanım nedenini söylemeye gerek yok. Benzin ve dizel yakıtların çok yüksek fiyatlarda olması bu yakıtın daha popüler olmasına neden oluyor. İlk ortaya çıktığında ev tüpleri ile doldurulan sistemler günümüzde iyice gelişerek otomatik şekillere getirilerek araçlara entegre bir şekilde satışı gerçekleştiriliyor. İsteyenlerde araçlarına dışarıdan LPG taktırmayı tercih ediyor. Bu sistemin en önemli parçasıysa tabi ki beyin olarak isimlendirdiğimiz kısım olacaktır. Bu bozulduğu anda sistem ile ilgili beklenmedik sorunlar ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir. Beyin arızasını nasıl anlayacağınızı ve arıza belirtirlerinin neler olacağına kısaca birlikte bakalım.

LPG sistemin doğru bir şekilde çalışması için motor içerisinde yer alan beyin çok önemli bir görev üstlenmektedir. LPG tankında bulunan gaz beyin yönlendirmesi ile birlikte motora aktarılmaktadır. Tabi bu işlem sürekli tekrarlanması ile birlikte bazen istenmese de gaz ile birlikte kötü partiküller de beyine gelmektedir. Bu maddeler beyin içerisinde bulunan filtrede takılı kalarak günün sonunda tıkanmaya neden olabilmektedir. Bu da beyin sistemin arızalanmasına neden olabilir. Filtreye takılan maddeler katkı yağından veya araç içerisinde bulunan metal tozlardan oluşabilmektedir. Arızalanmasına neden olabilecek yegane sorun budur. Dışarıdan sorun olması pek muhtemel değildir. Çünkü sistem tamamıyla kapalıdır.

Beyin arızası oluştuğunda aracınız çalışmayacak veya çalışsa dahi belirli bir süre çekişten düşecektir. Çünkü tanktan aracın ihtiyaç duyduğu gaz motora ulaşmayacaktır. Beyin arızası yaşadığınızda aklınıza hemen tamir ettirmek gelecektir. Araç içerisinde çok nadir parçalarda olduğu gibi bu parçanın da tamiri çok mümkün değildir. Eğer size bunu tamir edeceğiniz söyleyen birisi ile karşılaşırsanız ona inanmamanızı tavsiye ederiz. Bunun yerine LPG beyni hemen değiştirilmelidir. Ancak bu sayede gerekli verimi alabilmek mümkün olacaktır. Yolda bir sorun yaşamak istemiyorsanız ve yolunuza aksatmadan devam etmek istiyorsanız değişimi bir LPG servisine giderek yaptırmanız en doğru seçim olacaktır. Basit bir işlem ile değişim yapılsa da LPG sisteminin en önemli parçası olduğu için biraz pahalı bir maliyet ortaya çıkarabilir.

Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Beyin arızalandığında ne yapacağınızı ve bu arızaya nelerin neden olabileceğini kısaca anlatmaya çalıştık. Peki, LPG beyin sisteminin arızalı olduğunu bize ne göstermektedir. Sabah ilk olarak aracı çalıştırmak istediğinizde çalışmama durumu ile karşılaşabilirsiniz. Ya da ilk çalışma da bir sıkıntı olmamasına rağmen ikinci kez çalışmada bir problem yaşayabilirsiniz. Son olarak da belirtilerden birisi de araç çalıştığında ortaya gaz sızıyorsa bu beyinde problem olduğunun belirtileridir. Bu sistemin bozuk olup olmadığını anlamak için LPG ustalarında özel bir sistem bulunmaktadır. Bu özel parça ile gerekli kontrolleri yaparak LPG beyninin bozulup bozulmadığını kısa sürede anlayarak sorunun çözülmesini sağlayacaklardır.

Yorum yapın