Piktogram Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Günlük yaşantımızda sürekli karşımıza çıkan ama ismini bilmediğimiz bir terimdir.Piktogram bir nesneyi,eşyayı,objeyi,yeri veya bir kavramı resim yoluyla temsil etmek için kullanılan sembollerdir.Bu sembollerle yapılan yazı sistemine ise piktografi denilmektedir.Piktografi yazı sistemine örnek olarak umumü tuvaletlerde görülen bayan ve erkek resimleri,yine umumi yerlerde sık sık karşımıza çıkan sigara içilmez sembolleri gösterilebilir.

Piktogram Tarihi

Piktografı temelde çivi yazısına benzemektedir.Çivi yazısı gibi uzam olan ve fonotik harfler veya belirleyici uyaklar kullanılmaktadır.Çivi yazılarında ve eski çağlardan kalma duvarlarda bulunan hiyeroglifik yazılarda piktogram bulunmaktadır.Örnek vermek gerekirse eğer Hitit ve Urartu yazı sistemlerinde piktografi kullanılmıştır.

Piktogram ilk olarak M.Ö 5000 civarında antik Çin kültüründe kullanılmıştır.Daha sonraları ise M.Ö 2000 yılları arasında logografik yazım sistemi olarak geliştirilmeye devam edilmiştir.Piktograflar hala Afrika,Amerika ve Okyanusya’da bulunan ve gelişmemiş toplumların kabilelerinde bir iletişim aracı olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Günümüzde Piktogram

Günümüzde kullanılan piktogramlar genellikle basit,resimsel ve temsili semboller olarak kullanılmaktadır.Resim-yazılar yani piktogramların herhangib bir dili olmadığı için farklı ağızlar ve farklı diller konuşan insanların kolaylıkla anlayabileceği bir dil olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu nedenle günümüzde kullanılan trafik işareleri ve kullanılan diğer piktografik materyaller en iyi şekilde,çok kolay bir biçimde anlaşılabileceği için uluslararası standartlar olarak kabul edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here