Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir ?

Çocuk bezinin bağlandığı bölgede görülen iltihabi döküntülere pişik,tıp dilinde diaper dermatit adı verilir.Bebeğin altının uzun süre ıslak kalması,yeterince havalanmaması ve sürtünme sonucu meydana gelmektedir.

Pişik Nasıl Olur ?

Sabunlar,deterjanlar ve bezleri temizlemek için kullanılan antiseptikler de pişiğe neden olurlar veya arttırabilirler.Otomatik çamaşır makinalarında durulamanın çok iyi olması ve deterjanın az miktarda kullanılması pişiğin gelişmesine neden olmaz.Pişiklerde döküntü genellikle üçüncü haftada başlayıp bez kullanımı bitene kadar devam eder.

Hafif vakalarda bezin değdiği kalçalar,apışarası bölge,karın alt kısmı ve bacakların üst kısımlarında önce parlak daha sonra mat,üstüne basmakla solan kırmızı döküntü(Eritem) görülür.Uzun süren vakalarda kepeklenme olablir.Çok şiddetli vakalarda kırmızı döküntü olan bölgede veya deriden kavarık olan kenarlarında içi sıvı ve ceraher dolu keseler veya erezyonlar bulunur.

Pişiğin Tedavisi Nedir ?

Pişik daima tedavi ile düzelir.Uzayan vakalarda bez bağlanması bitince yakınmalar da kendiliğinden geçer.Pişiğin en etkin tedavisi nedeninin saptnaması ile olur.İdrarı iyi emip deri ile teması azaltan kaliteli hazır bezlerin,yıkanan bezlerden daha az pişik yaptığı belirlenmiştir.Bez bölgesinin kuru olması ve bezlerin sık değiştirilmesi çok önemlidir.Bezin ıslaklığı sık sık kontol edilmeli,günde ortalama beş defa kadar değiştirilmelidir.

Pişiği olan bebeklerin alt bezleri çok kullanılıyorsa çok sıkı bağlanmamalı,naylon külot giydirilmemelidir.Sıkı dar pantolon kullanılmamalı,oda fazla sıcak ve nemli olmamalıdır.Bezler yıkanırken antiseptik maddeler kullanılmamalıdır.Sabun tercih edilmeli ve çok iyi durulanmalıdır.Bezlerin makinada yıkanması ve daha yumuşak olacağından makinada kurutulması en uygun olanıdır.Son durulama suyuna sirke ( 4 litre su içine 30 ml)eklenmesi yararlı olur.

Tekrarlamaları önlemek için deri bakımı önemlidir.Her bez değişiminden sonra deri kuru ve temiz ise sıvı ve beyaz parafin karşımı sürüleilir.

Pişikleri önlemek veya tedavi etmek için pudra kullanılmamalıdır.Çünkü pudra derinin daha fazla tahriş olmasına yol açabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here