Prefabrik ev ruhsat masrafı

Photo of author

By Bilgio.Net

Prefabrik Ev Belediye Masrafları Ne Kadardır?

Prefabrik ev yaptırmak isteyenler belediyeden izin almalı ve bir takım belgeler hazırlaması gerekir. İzinler belediyeden belirlenen belgelerin tamamlanması ile sağlanır. Konut adı altında yapılan tüm yapılar için ruhsat işlemleri yaptırılmalıdır. Ruhsat ve izinler için il ve ilçe belediyelerinden alınacak evraklar ve izinlerle yapılır. Prefabrik ev belediye masraflarını ödeyerek gerekli evrakları toplayarak prefabrik evlerinizi yaptırabilirsiniz. Belediye ve il özel idare büro mimarları inceleme yaparak prefabrik ev ruhsat izinlerini verirler.

Prefabrik ev yapacağınız arasının size ait olduğunu belgelendirmek zorundasınız. Bu bildirimler ile gerekli imar iznini aldıktan sonra ruhsat işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ruhsat işlemleri tamamlandıktan sonra yapının imarına başlanır. Ruhsat işlemleri yapılmadan imara başlanamaz. Nerede yaşarsanız yaşayın izin alınmadan ruhsatsız yapılan evlerde oturmak suçtur. Tespiti halinde ruhsatsız yapınız belediye ekipleri tarafından yıkılır ve size ceza işlemleri uygulanır.

Şehirlerde yaşayanlar ruhsat işlemleri için belediyeye, köylerde yaşayanlar ise il özel idareye başvuru yapması gerekir. Prefabrik ev yapılırken sizden birçok belge istenir. Prefabrik ev yapacağınız arsanın tapusu, arsa üzerine inşa edilecek imarın projesi, statik proje, arsa üzerine inşa edilecek evin elektrik ve su projesi, evin krokisi istenen belgeler arasındadır. Bu belgelerin hepsi prefabrik ev belediye masraflarını oluşturur.

Prefabrik Ev İçin Belediyeler Neler İster

1- Elektrik Mühendisinin elektrik projesine imzalaması

2- İnşaat Mühendisinin statik projesini imzalaması

3- Mimari projeyi mimarın imzalanması

4- Mekanik proje için Makine mühendisinin imzalaması

Belediyeden alınacak izinler için gerekli proje çizimleri belediye ev masraflarını oluşturur. Belediye tarafından verilen ruhsat evin metrekaresine göre değişir. Belediye masraflarının yanı sıra evrak içinde farklı masraflar bulunur. Ev kurulum için gerekli izinlerin alınmasından sonra 10 ile 45 gün içinde onaylanır. Süreler evin yapı kuruluşuna ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Prefabrik Ev Yaptırmak Ne Kadara Mal Olur?

İzmir ilinde 200 metrekare bir arasanız var. Arsanızın % 35 imarı var. 70 metrekarelik bir prefabrik evi 50 bin liraya aldınız. Alım sonrası oluşacak maliyet şu şekilde hesaplanır.

Prefabrik evi yapmak istediğiniz yere taşımak için 1500 lira nakliyat gideriniz olacaktır. Zemin betonu ve şap için ortalama 50 cm zemin betonu için 125×70 toplam 9000 bin lira masraf çıkacaktır. Belediye ile çalışan mimar ofisleri resmi süreçlerinizi takip eder. Bu süreç yaklaşık 2-3 hafta sürer. Ruhsat için en az 5000 lira bütçe ayırmalısınız. Orta sınıf bir parke için 2000 lira ayırmanız gerekir. Orta sınıf bir seramik için 2500 lira civarı bir bütçeye ihtiyacınız var. Mutfak dolabını Koçtaş, tezken gibi yerlerden 1500 liraya temin edebilirsiniz. Bu işlerin dışında prefabrik ev için başka işlemler yaparsanız masraflarınız daha da artacaktır.

 

Yorum yapın