PRP saç tedavisi fiyatları

Photo of author

By Bilgio.Net

Günümüzde PRP tedavisi sadece sporcu yaralarının daha hızlı iyileşmesinde değil, ani saç dökülmelerini önlemede ve saç derisini onarmada da kullanılmaktadır. PRP saç tedavisi yapan firmalar giderek yaygınlaştığı için de fiyatları çoğu kişi için makul seviyelere gelmiştir.

PRP nedir ?

İngilizce Platelet Rich Plasma kelimelerinin kısaltması PRP’dir. Kelime anlamı platelet hücreleriyle zengin plazma demektir.

Platelet hücreleri kanın önemli bir kısmını oluşturur ve yaralanma-kesik gibi durumlarda pıhtılaşmayı sağlar. Son yıllarda platelet hücrelerinin aynı zamanda iyileştirici ve onarıcı özelliği olduğu keşfedilmiş ve yaraların daha çabuk iyileştirilmesinde kullanılmaya başlanmıştır.

PRP tedavisi ile ciddi sporcu yaralanmaları ve ameliyat yaraları daha çabuk iyileşmektedir. PRP tedavisinin uygulama alanı yıllar içinde romatizmal hastalıklardan, saç dökülmesine, diş tedavisinden cilt gençleştirmeye kadar genişlemiştir.

PRP tedavisinin en önemli artısı kişinin kendi kanı ile yapılıyor olmasıdır. Böylelikle alerji ihtimali ortadan kalkmaktadır.

PRP saç tedavisi nasıl yapılır ?

Hastadan yeterli miktar kan alındıktan sonra bu kan cihaz yardımıyla bir takım işlemlere tabi tutulur. Kanın içinde bulunan ve saç köklerini besleyerek gelişmelerini sağlayan platelet hücreleri ayrılır ve saç dökülmesi olan bölgeye enjekte edilir.

Bu işlem yaklaşık yarım saat sürer. Uygulamadan müspet netice alabilmek için ayda iki kere bu işlemi yaptırmak ve en az üç ay devam etmek gerekir.

Genellikle 7-8 seansta PRP saç tedavisi tamamlanmaktadır. Seanslardan sonra geçici olarak kızarma-morarma gibi durumlar olabilmektedir.

Senede bir kere 3-4 ay devam eden bu işlemi yaptırmak saç derisini gençleştirmekte ve saç dökülmelerini yavaşlatmaktadır.

PRP saç tedavisi fiyatları

Ücretlendirme genellikle seans başı olmaktadır. Bu işlem en az 3 seans uygulansa da, faydasını görebilmek için 6 ila 8 seans gerekmektedir. PRP saç tedavisi için ortalama seans ücreti 500 TL civarında olmakla beraber tedavi merkezlerinin internet sitelerinde veya broşürlerinde genellikle ücretlendirme bilgisi yer almamaktadır.

Fiyat bilgisinin tedavi merkezlerince alenen duyurulmamasının iki ana sebebi bulunmaktadır. Birincisi tedavi uygulanacak bölgenin ve sorunun büyüklüğünün değişkenliğidir. PRP saç tedavisi fiyatları seans süresi ve başarı zorluğu nedeniyle seans ücreti 1000-1500 TL gibi rakamlara çıkabilir veya pazarlık ile 500 TL’nin altına çekilebilir.

İkincisi ise “ucuz olan kalitesizdir” önyargısıdır. İnsanlar hangi tedavi merkezinin daha iyi iş çıkardığını istediği fiyatlara göre tahmin etme eğilimindedirler. Bu yüzden firmalar ya abartılı fiyatlar sunmakta veya alınacak ücret bilgisini bir takım ön işlemler gerçekleştikten sonra vermektedirler.

Pazarlık yaparak fiyatlarda ciddi indirimler yaptırılabilmektedir. Ama öncelikli olarak PRP saç tedavisi  yaptıracak kişi başvurduğu yerde konuyla ilgili uzman doktorların çalıştığından ve kendisine PRP saç tedavisi uygulayacak kişinin “doktor” olacağından “emin” olmalıdır.

Yorum yapın