Yatmadan önce yenen yemek kilo aldırır mı?

Photo of author

By Bilgio.Net

Gün içinde yapılan öğünlerin sıklığı ve porsiyonu kilo alımı veya kaybı konusunda etkilidir. Gece yatmadan hemen önce yenen yemekler periyodik yeme alışkanlığına sekte vurduğu için tercih edilmez.

Halk arasında yatmadan önce yemek yemek kilo aldırır şeklinde bir inanış vardır. Peki bu ne kadar doğrudur ?

Sağlık uzmanları gece geç saatlerde yemek yemenin  genel olarak kilo artışına yol açtığı görüşünde birleşseler de buna katılmayanlar da var. Aksi görüşü bildirenlerin iki şekilde dayanağı bulunuyor.

Birincisi kilo alamama problemi yaşayan kişiler var. Bu kişiler birkaç kilogram alabilmek için düzenli olarak besin takviyesi kullanmak zorundadırlar. Gece yatmadan önce yemek yiyince kilo alınsaydı sadece bunu yaparak kilo alabilirlerdi.

İkinci olarak da ramazanda sahur yapılmasına ve akşamları geç saatlerde yemek yenmesine rağmen gündüz aç kalındığı için kilo alınmamasıdır. Yani kilo alımında günlük ne kadar kalori alındığı ve harcandığı çok önemli, yakılandan daha az kalori alınıyorsa yatmadan önce yemek yenilse dahi kilo alınmıyor.

Geç saatlerde yemek yemenin sağlık ve uyku kalitesini bozması nedeniyle bazı zararları var. Gece dinlenme zamanı olduğu için bu dönemi vücudun besin parçalayarak geçirmesi organlara fazla mesai yaptırıyor.

Netice itibariyle yatmadan önce yemek kilo aldırır mı veya aldırmaz mı, bu totalde aldığınız kalorinin gün içinde harcadığınızdan az veya çok olmasıyla ilgilidir. Ama geç saatte yemek yeme alışkanlığının sağlıklı olmadığında tereddüt yoktur.

Neden geç saatlerde yemek yeriz ?

Bunun bir numaralı sebebi akşam yemeğini 18:00 veya 19:00 da yiyen birinin saat 24:00 veya 01:00 gibi geç saatlerde yatağa giriyor olmasının oluşturduğu acıkma durumu. Mide 4-5 saat gibi bir sürede boşalıyor ve gece yatarken yeniden yemek yeme ihtiyacı hissediyorsunuz.

İkincisi ise gece yatma saati yaklaştıkça gün içinde bilinç altına atılan olumsuzlukların ve ertesi günün belirsizliklerinin yüzeye çıkmasıdır. İnsanlar kaygı, stres ve kızgınlık hallerinde genellikle yeme eğiliminde olmaktadırlar. Can sıkıntısını yemek yemek bir nebze geçirdiği için yatmadan önce sevilen atıştırmalıklarla günü sonlandırmak bazılarında alışkanlık haline gelmiştir.

Yorum yapın