PTE Sınavı Nedir? Aşamaları Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

PTE (Pearson Test of English Academic) sınavı, bilgisayar tabanlı uluslararası akademik bir İngilizce sınavıdır. PTE Sınavı; YDS, IELTS ve TOEFL gibi sınavlara kıyasla çok daha kolay bir değerlendirme sınavıdır. Peki PTE sınavı nedir ve sınav hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

PTE sınavı, eğitim ve göç uygulamaları için dünya çapında kabul edilen ve dört beceriyi (okuma, yazma, dinleme, konuşma) ölçen bir dil testi olarak tanımlanır. PTE sınavının türüne göre birçok aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir:

PTE sınavı aşamaları, PTE sınavının yapılma amacına göre farklılık gösterir. İşte sınav çeşidine göre sınav aşamaları!

PTE Academic Aşamaları

 

PTE Academic sınavı, dört farklı iletişim becerisini değerlendirmek için yapılmaktadır. Bu sınav 3 ayrı bölümden oluşur. Bu bölümler ise;

 

  • Read Aloud (yüksek sesle okuma),
  • Speaking (konuşma),
  • Reading (okuma)

 

Şeklindedir. Bu becerilerinizi değerlendirirken ise Repeat Sentence (cümleyi tekrarlama), Answer Short Question (kısa soruya cevap verme), Speaking (konuşma) ve Listening (dinleme) gibi beeriler de test edilir.

PTE UKVI Aşamaları

Dört becerili bir dil sınavıdır. Bu sınav, Birleşik Krallık vizeleri için Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış ve güvenli bir İngilizce testidir. Sınava katılacak olan kişiler, bu sınav için kelime dağarcığını geliştirmelidir.

PTE Home Aşamaları

PTE Home sınavı A1, A2 ve B1 seviyelerindeki adaylar için hazırlanan bir sınavdır. Her bir seviye için sınav kategorisi birbirinden farklıdır. PTE Home A1 sınavında 32 soru vardır. Sınava katılan adayların bu 32 soruyu 22 dakika içinde cevaplaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bazı vizelerin uzatılabilmesi için İngilizcesinin daha üst seviye olduğunu kanıtlaması gereken adaylar ise A2 sınavına katılmalıdır.

Birleşik Krallık’ta uzun süre yaşamak isteyen kişiler ise İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları için PTE Home B1 seviye değerlendirme sınavına katılmalıdır. PTE Home B1 sınavı dört bölümden oluşur. Bu sınav 29 dakikadır ve 29-32 soru bulunur.

PTE Sınavına Nasıl Başvurulur?

PTE sınavı, İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok şehirde sınav merkezlerinde yapılır. PTE Sınav kaydı için online hesap oluşturarak kayıt işlemi yapabilirsiniz. Daha sonra ise teste girmek istediğiniz şehre göre sınav merkezi ve sınav tarihini seçmeniz gerekir. Ardından da belirtilen sınav ücretini, kredi kartı ile ödeyip başvurunuzu tamamlamanız yeterli olacaktır.

Neden İstanbul PTE?       

PTE sınavı, İngilizce yeterlilik düzeyinizi kanıtlamanızı sağlayan bilgisayar tabanlı bir sınavdır. YDS denkliği olması nedeniyle de birçok üniversitenin kabul ettiği PTE sınavı, öğrenciler için birçok avantaj sağlar. Doğru çalışma stratejisi ile yeterli puanı alarak aldığınız puanı 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

Türkiye’de PTE Academic kursu ve danışmanlığı veren ilk kurum olan İstanbul PTE ile sınava hazırlanmak daha kolay! Pearson sertifikalı hocalar ve kalitesi kanıtlanmış içerikler ile siz de kendinizi geliştirmek için bize başvurun.

PTE konusunda uzman kişilerden destek alarak ve doğru kaynak seçimi yaparak sınavda başarı elde etmeniz mümkündür. Bu sınav, kısıtlı süre içerisinde bir sınav sonucuna ihtiyacı olan herkes için oldukça idealdir. Ayrıca, PTE sınav sonuçlarının açıklanması 5 gün içerisinde gerçekleşir.

İstanbul PTE uzman kadrosu ile bu yazımızda sizlere “PTE sınavı nedir ve aşamaları nelerdir” konusu hakkında bilgiler verdik. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha detaylı bilgi için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın