Pulcet ne ilacı

Photo of author

By Bilgio.Net

Mide rahatsızlıklarında şikayetler belli bir seviyenin üzerine çıkınca ilaca başlamak gerekmektedir. Pulcet bir mide ilacıdır. “Proton pompası inhibitörü” grubuna girer. Reflü, gastrit ve ülser gibi hastalıklarda şikayetleri azaltmak ve mümkün olabilecekse tedaviyi kolaylaştırmak için kullanılır.

Proton pompası inhibitörü ne demek ?

Bu kelime grubu İngilizce Proton Pump Inhibitors den Türkçe’ye çevrilmiştir. Midenin salgıladığı asit miktarını azaltmaya yarayan ilaçlardır.

Proton pompası inhibitörü grubuna giren mide ilaçları en fazla reflü şikayetleri için reçete edilmektedir. Mide sıvısının asit düzeyi düştüğü zaman reflü şikayetleri belirgin şekilde azalmaktadır. Reflünün tam anlamıyla tedavisi için Pulcet gibi ilaçların kullanımının yanı sıra reflü yapan yiyeceklerin azaltılması, öğünlerde az yenilmesi, reflü mide fıtığı kaynaklı ise ameliyat olunmasına da gerek vardır.

Pulcet gibi Proton pompası inhibitörü ilaçlar Helicobacter pylori adlı bakterinin mideden temizlenmesi için gerekli üçlü tedavide de kullanılır.

Proton pompası inhibitörü grubu ilaçlar gastrit ve ülser hastalıklarında mide yaralarının daha kolay kapanması ve mide ağrısının azaltılması amaçlı da kullanılmaktadır.

Proton pompası inhibitörü kullanmanın iki önemli zararı bulunmaktadır. Birincisi bu ilaçlar sürekli olarak kullanılan ilaçlar olduğu için hastalara ekonomik külfet getirmektedir. İkincisi de uzun zaman proton pompası inhibitörü grubu ilaçlar kullanıldığında solunum sistemi kaynaklı hastalıkları tetikleyebilmekte, enterik enfeksiyon riskini artırmakta, kemiklerin kırılganlığını artırmakta, hipomagnezemi ve B12 vitamin eksikliği gibi sorunlara yol açmaktadır.

Pulcet içeriği nedir ?

Etkin madde: Her tablette 40 mg pantoprazole eşdeğer pantoprazol sodyum seskihidrat. · Yardımcı maddeler: Tribazik sodyum fosfat anhidrat, IzoMalt LM-PF, sodyum karboksimetilselüloz- 7MXF, sodyum stearil fumarat, krospovidon, pharmacoat 603, PVP K 25, sepisperse AP3232 jaune yellow (% 30’luk), propilen glikol, eudragit L 30D-55 (%30’luk), trietil sitrat (Citroflex), % 30’luk simetikon emülsiyonu (veya %35’lik dimetikon emülsiyonu).

Pulcet’in kullanma talimatına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın