Pulcet nedir

Photo of author

By Bilgio.Net

Pulcet etkin maddesi pantoprazol sodyum seskihidrat olan, reflü ve ülser tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Mide koruyucusu işlevi görmektedir. Üreticisi ve ruhsat sahibi Nobel ilaç sanayi ve ticaret A.Ş.’dir. İlaç firmanın Düzce’de bulunan imalathanesinde üretilmektedir. Her bir kutuda 40 mg’lik 14 veya 28 adet hap vardır. Kullanımı ağız yoluyladır.

Pulcet 40 mg nedir ne işe yarar ?

Pulcet proton pompası inhibitörü grubu bir ilaçtır. Bu grup ilaçlar midenin daha az asit salgılamasını sağlayarak mide asidi kaynaklı hasarları engellemeyi amaçlar.

Pulcet’in başlıca kullanım alanları ülser (duodenal ülser, gastrik ülser) ve reflü (midede bulunan asit ve aside bulanmış yarı sindirilmiş yemeklerin yemek borusuna geri kaçması hastalığı) hastalıklarıdır.

Bunların yanı sıra Zollinger Ellison Sendromu gibi nedenlerle normalden fazla mide salgılaması olan kişilerde mide asit seviyesini dengelemek için de kullanılır.

Helicobacter pylori midede yaralar oluşturan ve gastrit, ülser gibi hastalıklara neden olan bir bakteridir. Bu bakterinin tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Antibiyotik tedavisi ile birlikte Pulcet de kullanılır (mide asitlerinin yaralara zarar vermemesi için)

Pulcet nasıl kullanılır ?

Pulcet 40 mg’lik tablet bir miktar su ile çiğneme veya kırma olmaksızın bir bütün halinde ve yemekten en az bir saat önce yutulur.

Reflü hastalığında önerilen doz günde bir tablettir. Eğer hastalık şiddetliyse doktor günde iki tablet de önerebilir. Tedavi süresi şikayetlerin derecesine göre 4 hafta veya 8 haftadır. Günde iki tablet alınacaksa birinci tablet kahvaltıdan bir saat önce, ikincisi ise akşam yemeğinden bir saat önce alınır.

Eğer Pulcet Helicobacter pylori bakterisinin tedavisi için kullanılıyorsa günde 2 kere birer tablet alınır. Tedavi süresi 1 veya 2 haftadır.

Gastrik ülser için Pulcet 4-8 hafta, duodenal ülser için ise 2-4 hafta kullanılır. Günde bir tablet mi yoksa iki tablet mi kullanılacağı doktor tarafından belirlenir.

Midenin aşırı asit üretmesine neden olan Zollinger Ellison Sendromu gibi şikayetler için günde 2 tablet kullanılır. Doktor şikayetlere göre dozu 4 tablete çıkarabilir.

Pulcet aç mı tok mu alınır ?

Pulcet aç olarak alınır. Tablet enterik kaplı olduğu için midede çözünmeden bağırsaklara ulaşır. Dolayısıyla açken de alındığında mideye bir zararı olmaz.

Pulcet’i kimler kullanamaz ?

Bebekler ve 12 yaşından küçükler Pulcet kullanamaz.

Böbrek veya karaciğer hastalıkları olan kişilerde Pulcet kullanılmamalı veya doktor tarafından dozu sınırlı tutulmalıdır. (Günde en fazla yarım tablet)

Pulcet içeriğindeki maddeler anne sütüne geçer. Bu nedenle emziren anneler kullanırken fayda ve zararı hesaplanmalıdır.

Pulcet’in düzenli kullanılması sindirim sisteminde enfeksiyona neden olan bazı bakterilerin sayısını artırabilir, B12 vitaminini azaltabilir, karaciğer enzimlerini artırabilir, magnezyum seviyesini düşürebilir, kemik erimesi yapabilir, ağrıkesici ilaçlarla birlikte alındığında mide kanamasına yol açabilir. Bu riskleri nedeniyle düzenli olarak Pulcet kullanan kişiler risklere karşı periyodik olarak test yaptırmalıdır.

Mantar ilaçlarına, Proton pompası inhibitörü içeren ilaçlara, Pantoprazol etken maddesine veya benzimidazollere alerjisi olanlar Pulcet kullanmamalıdır.

Pulcet hamilelerde kullanımı

Hasta gebe ise bunu mutlaka doktora söylemelidir. Pulcet’in hamileliğe bir zararı olup olmadığına ilişkin veri olmadığından çok gerekmedikçe ve doktor bilgisi olmadan hamilelikte kullanılmamalıdır.

Pulcet gebelik kategorisi B’dir.

Pulcet muadili ilaç listesi

Pulcet muadili ilaçlardan bazıları şunlardır:

ABPAX 40 mg 28 enterik kaplı tablet

ACILIBRE 40 mg IV enj. toz içeren 1 flakon

ARINNA 20 mg 14 enterik kaplı tablet

GASTBLOK 40 mg 14 enterik kaplı tablet

GASTRAZOL-L 40 mg IV enjektabl liyofilize toz içeren 1 flakon

PANDEV 20 mg 28 enterik kaplı tablet

PANOCER 40 mg 14 enterik kaplı tablet

PANTHEC 40 mg 28 enterik tablet

Pulcet kullananların yorumları

Ekşisözlük yorumlarına göre Lansor’a daha etkisiz bulunmuştur.

Pulcet mide koruyucu fiyatı

PULCET 40 mg 28 enterik tablet  2018 yılı itibariyle KDV dahil 24,62 TL’ye satılmaktadır.

Pulcet yan etkileri

  • Boğazda şişme veya yutkunma zorluğu
  • Nefes alma zorluğu
  • Yüzde alerjik şişme
  • Kalp atışının hızlanması
  • Terlemeyle seyreden baş dönmesi
  • Deride kabarcık şekilde oluşumlar
  • Ciltte döküntü, sararma

    Bu yan etkileri gördüğünüzde doktorunuza başvurunuz.

Yorum yapın