En İyi Animeler

Photo of author

By Bilgio.Net

Anime kelimesi çoğu kişi tarafından çizgi film anlamında kullanılıyor ise animeler çok farklı bir sinema tekniğidir. Japonlar tarafından ortaya çıkarılan animeler, zamanla dünya sinema ve televizyon tarihinde kendisine önemli bir yer edinmiştir. Animeler Japon çizgi romanlarının animasyonlara çevrilerek film haline getirilmesiyle oluşturulmaktadır.

Animelerin Özellikleri

Tarihi 1900’lü yıllara dayanan animeyi ilk kez ortaya koyan kişi Japon sanatçı OsamiTezuka’dır. Osami, Walt Disney ve MaxFleischer isimli animasyon yapımcılarının filmlerini izlemiş ve kendisini bu yönde geliştirmiştir. Animeler Japon kültüründe hızla yaygınlaşmış ve en sevilen alanlardan biri olmuştur. Bunda aimelerde Japon kişilere benzemeyen farklı karakterlerin kullanılmasının ciddi etkisi vardır.Çoğu film eleştirmeni kendisine göre en iyi anime sıralaması yapmaktadır.

En İyi Anime Filmler

Her konu animelerde tema olarak kullanılabilir ve anime filmlerin çeşitleri vardır. Shoujo genç kızlara hitap eden, shounen de erkek çocuklara yönelik olan en iyi anime filmlerdendir. Genellikle savaş, dövüş gibi konular işlenir. Josei animelerde romantizm ön planda iken mecha animelerde robotlar konu edinilir. İlk çıktığı günden bu yana başarılı anime filmler ortaya konulmuştur. Genç bir kızın cadı tarafından 90 yaşında bir kadına döndürülmesini konu alan 2004 yapımı “Yürüyen Şato” eleştirmenler tarafından en iyi animasyon filmleri arasında gösterilmektedir.

Yorum yapın