Rabindranath Tagore Kimdir ? Eserleri, Şiirleri ve Hayatı Hakkında Bilgi

‘’ Sanatçı – düşünür ‘’ Tagore, felsefesini yazdığı şiirlerle, bestelediği şarkılarla, yaptığı resimlerle yaymaya çalıştı. Bir yandan barışı yaydı, bir yandan da Nazizimle savaştı.

Geleneksel Hünt kültürüyle Batılı modernizmin birleştiren ve bu nedenle ‘’ Doğu ile Batı’nın arabulucusu ‘’ olarak tanınan şair/düşünür Rabindranath Tagore ( okunuşu: Rabindranat Tagor ) 7 mayıs 1861’de doğdu. Çiftlik sahibi Hindu dini reformcu Maharishi Debendranath Tagore ile Sarada Devi’ni 14. Oğlu olarak Thakur soyadını taşıyan yazar, İngiliz egemenliğindeki Hindistan’ın başkenti Kalküta’da dünyaya geldi. 17 yaşına bastığında Brighton’da bir okula kaydını yaptırdı. Ancak bir süre sonra eğitimini yarım bırakmak pahasına da olsa Hindistan’a döndü ve ilk müzikli oyununu yazmaya başladı.

1880’li yılların ortasından sonra yazdığı çok sayıda şiir kitabı, öykü ve oyunlarını birkaç gazetede yayımlanan Tagore, tüm yapıtlarını Bengal diliyle kaleme almış ve bir bölümünü kendisi İngilizce’ye çevirmiştir. 1901 yılında sahip oldukları Huzurun Evi ( Santiniketan ) adlı çitlik eviyle aynı adı taşıyan özel okulu, elli yıl sonra uluslararası devlet üniversitesi olarak kabul edilmiştir. Huzurun Evi Tagore’un yönetimi altında Doğu ve Batı kültürleri arasında bir köprü görevi üstlenmiştir.

Düşünür yüzyılın başlarında Bengal dilindeki ilk gerçekçi psikolojik roman olma özelliği taşıyan Gözündeki Kum’u yazdı. Tagore Gözümdeki Kum’da daha sonraki roman Deniz Kazası’nda olduğu gibi Hindu toplumunun aşka ve duygulara düşman zorlayıcı unsurlarını inceledi. En önemli nesir yapıtı olan Gora’da da ayrı tavrı sergileyen yazar siyasal ve dinsel alanda hoş görüyü savundu. Kırk dokuz yaşında yayınladığı İlahiler adlı şiirleriyle 1913 Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer bulundu. Bu yapıt Tagore tarafında seslendirilmiş, şarkı biçimine dönüşen çoğunlukla melankolik 115 şiiri kapsamaktadır. Şiirlerinde çoğunlukla Tanrı özlemi, sevgi, aşk ce doğa tasvirlerini tema edinen yazarın eserlerinde sembolizmin etkisi görünmekte ve bu eserler mistik ir bütünlük gözlenmektedir. Lirik ve felsefi yapıtları yirmi sekiz cildi kapsayan Bengal edebiyatının yenileyicisi Tagore, bu eserlerinden dolayı 1915’li yıllardan sonra ülkesinde büyük saygı uyandırmıştır.

rabindranath-tagore-eserleriİzleyen yıllarda başta Amerika ve Avrupa’nın çeşitli ülkeleri olmak üzere, milliyetçilik ve Batı kültürüyle Asya kültürünün kaynaşmasına yönelik konferanslar vererek hedeflerini anlatan  Tagore, 1915’de İngiltere Kralı tarafından ‘’ Sir ’’ asalet unvanına değer bulundu. Ancak Sir Tagore, Amritsar Katliamı adıyla tarihe geçen olayı protesto etmek amacıyla bu unvanı dört yıl sonra iade etti. Bundan sonraki romanlarında ana temalarının yanı sıra bütün ırk ve sınıfların dayanışmasına yönelik görüşlerini dile getirirken, yapıtlarında bir taraftan insanın saygınlığını, diğer taraftan ise toplumun giderek teknikleşmesini ve totalitarizmi işledi. İnsana düşman olan bu tür gelişmelere karşı açılan savaşlardan hemen hepsini hümanizm kazanıyordu

Sanatın hemen her dalıyla ilgili olan Tagore, 1930’lu yıllardan itibaren daha çok resim sanatına yoğunlaştı. Bu yıllarda aynı zamanda bestelerinin bir kısmı da kendisine ait olan şiir ve şarkı derlemeleri çıkardı. 1940 yılına kadar yaptığı, çoğu fantastik masal yaratıklarını içeren yaklaşık iki bin tablosu tıpkı olgunluk dönemi edebi eserlerinde olduğu gibi ekspresyonizme dönmesinin kanıtı sayıldı. Son romanı Dört Bölüm’de bir kez daha aşk konusuna yönelen yazar, giderek yükselen faşizm tehlike oluşturmaya başlamasının ve İkinci Dünya Savaşı’nın çıkma ihtimalinin oluşmasıyla birlikte bir kez daha politik çalışmalara hız verdi. 1941’de yazdığı Uygarlık Buhranı adlı denemesinde belirttiği gibi, Nazi Almanyası’na şiddetle karşı çıktı.

‘’ Bütün insanların ruhlarının tek hakimi sensin ‘’ adlı şarkısı 1950 yılında Hindistan’ın ulusal marşı haline getirilen ve aynı zamanda Bangladeş ulusal marşının da bestecisi olan düşünür Tagore 7 Ağustos 1941 ‘de, 80 yıl önce doğduğu kent olan Kalküta’da öldü.

Rabindranath Tagore’nin Yazmış Olduğu Romanlar

 • Gözündeki Kum ( 1903 )
 • Deniz Kazası ( 1906 )
 • Ev Ve Dünya ( 1916 )
 • Baharın Dönüşü ( 1916 )
 • Kırmızı Zakkum ( 1924 )
 • Dört Bölüm ( 1934 )

Rabindranath Tagore’nin Yazmış Olduğu Şiirler

 • Adak ( 1901 )
 • Karşıya Geçiş ( 1906 )
 • İlahiler ( 1910 )
 • Şarkılar ( 1914 )
 • Şarkılar Dizisi ( 1914 )

Rabindranath Tagore’nin Yazmış Olduğu Oyunlar

 • Postane ( 1912 )

Rabindranath Tagore’nin Yazmış Olduğu Anı ve Denemeler

 • Yaşamdan Anılar ( 1912 )
 • Uygarlık Buhranı ( 1941 )

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here