Ravent – Işkın Otu Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Ravent – Işkın Otu Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Rhubarb

Bilimsel Adı : Rheum officinale, Rheum rhabarbarum

Ravent – Işkın Otu Hakkında Bilgiler

Kuzey Amerika’da bitkisel tedavi amacı ile bolca kullanılan ‘’ Essiac Çayı ‘’nın formülünde bulunur. Ravent kırmızı kerevize benzemektedir, yaprakları daha büyüktür ve meyve sınıfına girer.

Işkın ise otsu bir ravent türüdür. Türkiye’de yabani olarak yetişen tek ravent türüdür. Türkiye, Suriye, İsrail, Filistin, Ürdün, Lübnan, Ermenistan, Azerbaycan, Irak, İran, Afganistan ve Pakistan’da yetişir. Işkın, sapı muz gibi kolayca soyularak yendiği için ‘’ Yayla Muzu ‘’ , ‘’ Dağ Muzu ‘’ , ‘’ Doğu Muzu ‘’ adlarıyla ya da etnik vurgu yapılarak kürt muzu, zaza muzu, olarak veya Van muzu gibi yetiştiği şehirlerin adları ile bilinir.

Ravent – Işkın Otunun Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Ravent sapı gıda ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Kazbızlık, mide ülseri, cilt yaraları, menopoz ve allerji semptomlarına iyi gelir. Yiyecek olarak güvenilirdir fakat yüksek dozlarda, ortadan şiddetliye kadar sağlık sorunlarına sebep olablir. Modern tıpta hepatit B tedavisi için araştırıldığında etkisi zayıf bulunduğundan, interferonla birlikte kullanımı uygun görülmüştür.

Işkın otu ise, yetişdiği yörelerde halk tıbbında kusmayı ve ishal önleyici, sindirimi kolaylaştırıcı, kan şekerini düşürücü, idrar söktürücü, kan basıncı ve kolesterolü düşürücü olarak kullanılmaktadır.

ışkın-otu-zararları
Ravent – Işkın Otunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir ?

Raventi ilaç olarak 8 günden fazla kullanmak ciddi yan etkilere neden olabilir. İçerdiği yüksek oksalik asit böbrek taşları oluşmasında etken olabilir. Rahim kasılmaları yaptığından gebelerin kullanması sakıncalkıdır. Hormona duyarlı sağlık problemleri olanların da ( over kanseri veya rahim urları ) kullanmaması gerekir. Digitoksin, diüretik, kortikosteroid, varfarin ve laksatif gibi ilaçlarla etkileşime girdiğinden bu ilaçlarla kullanılmamaları gerekir.

Ravent Işkın Otunun Besin Değeri ve İçerdiği Maddeler

Kalsiyum, lutein, K vitamini ve antioksidanlar yönünden zengindir. Çiğ Ravent 100 gramında 26 kcal, 6 gram karbonhidrat ( 1 gram şeker,2 gram diyet lifi), 1 gram protein, 124 IU A vitamini, 9.8 C vitamini, 35.7 mikro gram K vitamini, 8.5 mikro gram folat, 0.4 mg fosfor, 351 mg potasyum, 4.9 mg sodyum, 1.3 mikrogram selenyum, 170 mikrogram lutein ve zeaksantin içerir. Pişmiş ravent iyi bir likopen kaynağıdır.

Yorum yapın