Patlıcan Turşusu Nasıl Yapılır ? Tarifi, Malzemeleri ve Püf Noktaları Nelerdir?

Print Recipe
Patlıcan Turşusu Nasıl Yapılır ? Tarifi, Malzemeleri ve Püf Noktaları Nelerdir?
Kişi sayısı
Malzemeler
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
  1. Patlıcanlar güzelce yıkanır. Sapları koparılmadan sap ile patlıcanın teni arasındaki yenilmeyen yeşil kısımlar ayıklanıp atılır, karın kısmından yarılır.
  2. Patlıcanlar yüksek ateşte kaynatılan tuzlu suyun içine atılır ve birkaç dakika kaynatılarak haşlanır. Kaynarken patlıcanların dağılmamasına dikkat edilmelidir.
  3. Haşlanan ve yumuşayan patlıcanlar kaynar tuzlu sudan alınır alınmaz soğuk suyun içine konur.
  4. Birkaç dakika sonra soğuk sudan alınan patlıcanlar bir bez üzerine bir sıra halinde dizilir ve üzerleri başka bir bezle kapatılarak ağırlık konur.
  5. Bu şekilde bir gün bekletilir ki patlıcanın acı suyu çıksın. Ertesi gün domatesler ince ince doğranır. Maydanozlar kıyılır, sarımsaklar kabukları soyularak dövülür ve bu üç malzeme birbiriyle karıştırılır. Bu malzemeye kırmızı biber ve yeterince tuz ilave edilir.
  6. Sonra bu malzeme patlıcanların ortasına yerleştirilir. Malzemenin dökülmemesi için patlıcan bir sap maydanoz veya naylon olmayan ince bir iple bağlanır.
  7. Hazırlanan patlıcanlar kavanozlara yerleştirilir. Üzerlerine sirke doldurulur, ağızları sıkıca kapatılır. Turşu bir ay içinde hazır olacaktır.

Yorum yapın