Renault Clio damla işareti

Photo of author

By Bilgio.Net

Renault Clio gösterge panelinde damla işareti bulunan sembol yanıyorsa ve STOP yazan lamba da yanıyorsa artık bu şekilde yola devam edemezsiniz. Aracınızı müsait olan ilk yere çekmelisiniz.

Araçların gösterge panelindeki arıza işaretlerinin sayısı her yeni modelde artmaktadır. Bu semboller sürücüyü uyarmak ve bilgi vermek için tasarlanmıştır. Ama gösterge paneli oldukça fazla simge ile doluyken hangisinin ne anlama geldiğini nereden bileceksiniz ?

Renault Clio damla işareti

Renault Clio damla işaretinin bulunduğu sembol aşağıdakidir. Biraz Alaaddin’in sihirli lambasına benzer. Bu sembolün adı motor yağ basıncı düşük demektir. Çoğunlukla motor yağı seviyesi azaldığı zaman yanar. Ama diğer sebepleri de ihmal etmemek gerekir.

Renault Clio damla işareti
Renault Clio damla işareti neden yanar ?

Motor yağı siyaha yakın renkte ve motor parçalarını aşırı sıcaklığa karşı koruyan bir üründür. Periyodik aralıklarla motor yağının uygun olanı ile değiştirilmesidir. Araçların kullanım kılavuzlarında nasıl bir motor yağı tercih edilmesi gerektiği yer almaktadır. Yanlış motor yağı seçimi aracın hararet yapmasına, motor parçalarının yıpranmasına veya yağ çok inceyse sızıntı ile kısa sürede eksilmesine yol açmaktadır.

Renault Clio araçta damla işareti şeklindeki sembol yanıyorsa öncelikle yağın eksildiğinden şüphelenmek gerekir. Eğer yağı son kez değiştirdiğinizden itibaren fazla zaman geçmemiş ise bir sızıntı mı var diye şüphelenmek gerekir.

Araç conta yakmış ise sızıntı veya yağa su karışması gibi sorunlar olabilir. Gereğinden ince yağ kullanmışsanız veya haznede çatlak var ise aracınız yağ sızdırıyor olabilir.

Eğer damla işareti tek başına yanıyorsa aracınızı servise götürüp lambanın neden yandığını tespit ettirebilirsiniz. Fakat bu lamba ile birlikte Stop yazan lamba da yanıyorsa yerinizden kımıldayamazsınız. Ustanın aracın yanına gelmesi gerekir.

Renault Clio da yağ hangi periyotlarla değişir ?

En son yağ değişiminden bir yıl sonra veya onbeşbin kilometre yapınca (hangisi daha evvel gelirse) yağ değişimini yağmak gerekir. Tedbirli davranmayı seven kişiler on bin kilometrede de değiştirebilir. Genel olarak tam sentetik yağlar 15 bin, diğerleri 10 binde değişir.

Renault Clio’nun yağ kapasitesi 5 litre olup 5 litrelik motor yağları ortalama 170-180 TL ye satılmaktadır.

Renault Clio larda genellikle 0W-40 veya 5W-30 motor yağları kullanılmaktadır. Renault servisleri genellikle ELF marka yağ kullanmaktadır.

Motor yağı sızıntısı nasıl anlaşılır ?

Aracınızı park ettiğiniz yerde siyah lekeler görüyorsanız, aracınızda henüz 10 ni bile olmadan yağ eksiliyorsa motor yağı sızıntısı olabilir.

Yorum yapın