Rustik Ev Dekorasyonu Önerileri

Photo of author

By Bilgio.Net

Eve geldiğinde harika bir ambiyansla karşılaşmayı kim istemez? Kendimize özel alan yaratabilmemizin en iyi yöntemlerinden biri, evimizi istediğimiz gibi tasarlayabilmektir. Duvar ahşap kaplama da en şahane ev dekorasyonlarından biridir. Eşsiz tasarımıyla rustik ev dekorasyonu hakkında bütün merak ettikleriniz yazımızda sizleri bekliyor.

Rustik Ev Dekorasyonu Nedir?

Rustik kelime olarak kırsal görünümü veren tema anlamına gelmektedir. Bu stil için en fazla kullanılan ürün elbette ahşaptır. Ahşap, doğal ve işlenmemiş olması sayesinde rustik ev dekorasyonlarında oldukça fazla karşımıza çıkar. Ahşap ürün ev tasarımına, daha eskitilmiş bir görünüm sağlıyor. Ancak rustik stilde yalnız ahşap kullanılmıyor. Ahşabın yanı sıra modern görünüme sahip olan pek çok objeden de yararlanmak mümkün.

rustik dekorasyon
Country ile Rustik Ev Dekorasyon Farkı

Peki Rustik dekorasyon ve Country dekorasyonu birbirinden ayıran nedir? Bu iki dekorasyon stilinin yolları oldukça kesişiyor. Sonuçta iki dekorasyon tarzında da ana tema kırsal yaşam ve iki stilde de en çok kullanılan malzeme, tabi ki ahşap. Rustik ev dekorasyonu Country dekorasyondan ayıran en önemli özellik her şeyin çok daha az işlenmiş ve doğal olmasıdır. Hatta yıpranmış ve eski gözükmesi denilebilir.

Country ev dekorasyonu tarzı, rahatlığın ön planda olduğu, konforun yaşam stilini belirlediği tarzdır. Country stilinde dikkat çeken ayrıntılar uzun ve kalabalık sofalar, rengârenk yastıklar ve rahat koltuklardır.

Rustik ev tarzı ise doğal görünümlü bu stil, ahşap ve eskitme ayrıntılı ürünlerin ambiyansa hâkim olmasıyla ortaya çıkıyor. Oturma odanızın ciddi veya fazla modern olduğunu düşünüyorsanız ahşap aksesuarla hareketlendirebilirsiniz.

Rustik Ev Dekorasyonu Benim Evime Uygun Mu?

Yeni bir ev döşüyor ve rustik ev dekorasyonu benim için uygun mu soruna yanıt arıyorsanız, bunun için ilk başta önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor.

Rustik tarz doğal görünümün benimsendiği bir stildir. Eğer yaşam alanlarınızda sadelik ve doğallık tercih ediyorsanız rustik stil tam olarak size göre. Fakat klasik tasarımlar ve gösteriş arıyorsanız, rustik ev dekorasyonu sizin için uygun olmayabilir.

Rustik Ev Dekorasyonu Hakkında Bilinen Yanlışlar

Rustik stil için sahip olunan ön yargılardan biri bu dekorasyonun yalnız eski ve ahşap evlerde uygulanabileceğidir. Rustik ev dekorasyonu eski tarz evlerde uygulamak elbette kolay olabilir ama önemli olan hangi ürünleri kullandığınızdır. Ahşap bir evde modern ya da avangard bir stil yaratabileceğiniz gibi modern bir evde de rustik bir tarzı ortaya çıkarabilirsiniz.

Rustik dekorasyonun şıklıktan ve işlevsellikten uzak olduğu gibi bir düşünce ile karşılaşılabilir. Günümüzde doğaya olan yönelim oldukça artmaktadır.

Ahşap ve metal gibi doğadan elde edilen ürünleri ham halleriyle kullanmak yaygındır. Bu sayede rustik dekorasyondan bağımsız bu ürünlerin fonksiyonelliği ve konforu da artıyor. Rustik stilin en dikkat çeken parçaları olan doğal malzemeler bu tarzın da olumlu şekilde etkilenmesine olanak sağlıyor.

Rustik dekorasyonun maliyetli olması da yaygın olan düşüncelerden biridir. Bütçenize göre plan yaptığınız sürece rustik dekorasyon düşünüldüğü kadar maliyetli bir uygulama değildir. Dikkat edilmesi gereken nokta, istediğiniz stilde bütçenize göre uygun eşyaları almaktır. Yani rustik ev dekorasyonu için illa yüksek fiyatlı eşyalara gerek yoktur.

Rustik tasarımda yalnızca ahşap öğe kullanımı da ön yargılar arasındadır. Rustik tarzda ahşap olmazsa olmaz parçalardan biridir. Fakat sadece ahşap kullanılması gerektiği anlamına gelmez. Ahşap bir ev tasarımı yaparken metal ürünlere de yer verebilirsiniz. Özellikle avizeler, ayaklı aydınlatıcılarda metal detaylara yer verebilirsiniz. Dolayısıyla doğal ve modern karışımı bir tarz oluşturulabilir.

Nasıl Rustik Ev Dekorasyonu Yapabilirim?

Rustik ev dekorasyonu için öncelikle yer döşemesinde farklılık yaratmanız gerekiyor. Eskitme uygulaması yapılmış olan parkeler rustik bir tarz için doğru tercih olacaktır. Bu parkenin ayrıca doğal görünümlü ağaç gövdesi izlerine sahip olması da diğer önemli bir noktadır.

Yer döşemesindeki değişiklikten sonra koltuk seçimi gelir. Koltukların da renk bakımından doğallığı yansıtmasına gerekir. Rustik bir tarz için pembe ve mavinin yoğun kullanıldığı koltuk takımları uygun değildir.

Doğal renklerde yapılan bir tercihin yanısıra sade ve rahat bir koltuk olması da daha doğru olacaktır. Koltuklarda kullanılan döşeme hususu da dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Örneğin; deri döşeme kullanılmamalıdır. Yünlü ve silinebilir yapıda bir kumaşın kullanılması doğru olacaktır.

Rustik Ev Dekorasyon Önerileri

Rustik stili evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz. Bu tarzı yalnızca yazlık evlerde ya da dağ evlerinde tercih etmenize gerek yok. Doğru parçaları birleştirdiğiniz zaman modern ve göz alıcı alanlar yaratabilirsiniz.

  1. Rustik Dekorasyon – Mutfak

Rustik bir tarz için mutfağınızda parkelerinizi eskitilmiş ahşap görünümünde olması ve duvarlarınızı boya darbelerinin göründüğü doğal bir renge boyayıp tabak ve bardak takımlarınızı rengini siyahtan yana kullanabilirsiniz.

Bu şekilde mutfağınızda kontrast sağlamış olursunuz. Aynı zamanda mutfak kapaklarını kullanmayabilir ya da mutfak kapakları için az işlenmiş ahşap tercih edebilirsiniz. Mutfakta da renkleri toprak tonları, nötr renkler ve beyaz seçebilirsiniz. Eskitilmiş görünüme çeşitli renk tonlarıyla modern bir tarz ekleyebilirsiniz.

  1. Rustik Dekorasyon – Banyo

Banyonuzun ölçülerini belirleyin ve rustik kaplamaları ona göre ayarlayın. Küçük bir banyoya sahipseniz sade fayanslar iyi bir tercih olacaktır. Böylece mobilyalarınızı yerleştirdiğinizde daha güzel görünecektir.

Banyo duvarınızda tuğla görünümlü duvarlar veya taş detaylar kullanarak rustik bir görünüm elde edebilirsiniz. Modern rustik ev dekorasyonu istiyorsanız banyonuzda yanmış çimento kullanabilirsiniz. Bu görüntü zeminde de muhteşem durur.  Banyo nemli bir alan olduğu için banyo dolabınızı korumanız önemlidir. Bunun için vernik kullanabilirsiniz. Su geçirmez olması dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır.

Dolap dışında kalan ahşap raf gibi mobilyaları da aynı şekilde özen gösterin. Aydınlatma alanın havasını hemen değiştirebilir. Banyonuzu tasarlarken bu detayı dikkate almanız size olumlu olarak geri dönecektir. İyi hissettiğiniz bir ortam, yaşam standardınızı arttırır.

Banyonuz için etkileyici bir aydınlatma seçmelisiniz. Rustik lamba ve avizeler iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca banyonuzda bitkilere ve çerçevelere yer verebilirsiniz. Rustik nişler ve raflar oldukça kullanışlı ve hoş görünüm sağlayacaktır.

  1. Rustik Dekorasyon – Aksesuar

Rustik tarzı evinizin girişinden yakalayabilirsiniz. Ahşap askı, doğal dokuma halı ve kilimler, sepet ya da tablo gibi dekoratif objeler, raf gibi aksesuarları tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Aynı zamanda ahşap kasalar rustik dekorasyonda değerlendirilebilir. Üstlerine minder koyularak oturma alanı olarak kullanılabileceği gibi içerisine gazete, kitap gibi günlük hayatta kullandığınız ürünleri yerleştirilerek de harika bir görüntü kazanabilirsiniz.

  1. Rustik Dekorasyon – Yaşam Alanları

Rustik ev dekorasyonu bünyesinde doğallık ve nostaljik ayrıntıları barındırması sayesinde son dönemlerde oldukça dikkat çekmektedir. Rustik tarz, yaşam alanlarına huzur ve rahatlık getiren bir dekorasyon örneğidir.

Şehir hayatının kalabalığı ile beraber binaların arasında kalan insanın doğaya olan hasreti gittikçe artmaktadır. Yeşil alan, ağaç ve toprağa özlem duyan kişiler yaşam alanlarında rustik dekorasyon ile doğallığı yaşatmaya çalışıyor.

Rustik stilde bir dekorasyon oluşturmak için doğal ahşap malzemelere sahip mobilyaları kullanabilirsiniz. Bu mobilyalar doğal ağaç kütüğü, saf ağaç gibi malzemeler olabilir. Duvar ahşap kaplama ile mobilya kullanımınızı tamamlar nitelikte bir dokunuş yapabilir, rustik ev dekorasyonuna uygun sıcak bir hava yakalayabilirsiniz.

Sıcak hava demişken bitki kullanımı ile de alanınıza harika bir dokunuş yapabileceğinizi söylemeden geçmeyelim!

Yorum yapın