Saç Dökülmesinin Nedenleri ?

Genellikle erkeklerde görülen bir hastalık olduğu gibi düşünülsede günümüzde kadınlarında çok sık rastladığı hastalıkların başında geliyor saç dökülmesi.Saç dökülmesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır.

Başlıca saç dökülme nedenleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Yanlış Beslenme
 • Mineral eksikliği
 • Kirli havaya maruz kalmak
 • Kullanılan ilaçlar
 • Ve her hastalıkta olduğu gibi stres saç dökülmesine neden olan başlıca etkenlerdir.

Dünya nüfusunun yaklaşık 3 te 1’i saç dökülmesi şikayetiyle doktorlara başvurmaktadırlar.Eğer sizinde saçınızda dökülme başladıysa en kısa sürede doktorunuza başvurarak gerekli tedavi yönetmelerini kullanabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalı ?

Eğer sizinde saçlarınız dökülmeye başladıysa öncelikle doktorunuza başvurunuz.Doktorunuz size gerekli tedavi yöntemlerini söyleyecektir.Ama doktora başvurmadan önce evinizde bazı önlemler alarak saçlarınızın dökülmesini önleyebilirsiniz.

Evinizde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri aşağıda sıraladık ;

 1. Saç kurutma makinası ve fön çekmeyi en aza indirmeyi çalışın.Saç kurutma makinası ile fön çekerken makinadan çıkan aşırı sıcak hava saçlarınızı yıpratır ve dökülmesine neden olur.
 2. Saçlarınızı fazla sıklıka boyamayın.Saçlarınıza uyguladığınız boyalarda bulunan kimyasallar saç tellerinize zarar vererek yıpranmasına ve ardından dökülmesine neden olur.
 3. Saçlarınıza şekil verirken dikkatli olun.Saçlarınıza vermiş olduğunuz yanlış şekiller saç tellerinizin kopmasına neden olur.
 4. Saçlarınızı kısa aralıklarla yıkamayı unutmayın.Yapmış olduğunuz bu uygulama sayesinde saç derileriniz temizlenir ve hava alır.Yapmış olduğunuz bu uygulama sayesinde enfeksiyon riskini en aza indirceğinden saçlarınızın dökülmesini engelleyecektir.
 5. Saçlarınız ıslak veya nemliyken taramaya ve fırçalamaktan kaçının.Yanlış olarak yapmış olduğunuz bu hareket saç tellerine zarar verdiğinden saç dökülmesine neden olmaktadır.
 6. Stresinizi kontrol altında tutmaya çalışın.Stres sadece saçlarımıza değil aynı zamanda bütün vücudumuza zarar vermektedir.Vucudumuza zarar veren bu stres öncelikle saç tellerinin dökülmesiyle ortaya çıkmaktadır.O yüzden stresten olabildiğince uzak durmaya çalışın.
 7. Beslenmenize dikkat edin.Yemiş olduğunuz sağlıksız ve düzensiz öğünler saç dökülmesine neden olmaktadır.Yediğiniz ve içtiğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat ettiğiniz sürece saçlarınızın dökülme süreci ortadan kalkacaktır.

1 YORUM

 1. Ben açıkcası bu konuda genetiğin çok önemli olduğunu düşünüyorum ailede varsa sizde de büyük ihtimnal dökülüyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here