Saç ve Sakal Ağarması Nedir ? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Güzel görünmek arzusu insanın zafiyeti olup insanlık tarihi kadar eskidir. Bugün insanoğlunun güzelliğini oluşturan dış görünümün parçasını oluşturan deri ve kılların sağlıklı görünümü önemlidir. 50 yaş üzerindeki insanların yaklaşık % 70’inde saçlarda azalma veya beyazlaşma yaşanmaktadır. Bazı kişilerde bu belirtiler daha erken gelir. Kıllarda beyazlaşma ilk olarak 40 yaşlarında kafa derisi üzerinde başlar, sonra sakal, bıyık ve daha sonra göğüs kıllarında beyazlaşma izler.

Saç ve deriye rengini veren melanin pigmentidir. Melanin pigmentinin azalması sonucu saç ve sakalda beyazlaşmalar olur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte melanin pigmentinin azalması neden ile gelişir.

Erken yaşlarda görülen saç beyazlaşması genelde ırsidir. Anne veya babada saçların erken beyazladığı görülür. Günümüzde saç beyazlaşması erken yaşlarda da görülmeye başlamıştır. Çevre kirliliği, saç boyalarındaki kimyasallar başta olmak üzere kimyasal maddelere maruziyet, katkı maddeleri stresli yaşam sonucu meydana gelmektedir. Vitamin-mineral eksiklikleri, kansızlık, sigara, aşırı kafeinli içeceklerin de saç ağarmasında katkısı bulunmaktadır. Vitiligo hastalığında, doğuştan melanin pigmenti olmadığı için saçlar ve vücut kıllarının tamamı beyazdır. Tiroit hastaları, hipofiz hastalıkları saç beyazlaşmasında rol oynar.

Saç ve Sakal Ağarmasının Bulgu, Belirti ve Yakınmaları Nelerdir ?

Tek tük beyazlayan saçlar zamanla artarak tüm saçları kapsar. Sakal gibi diğer vücut kıllarında da ağarma ortaya çıkar.

Saç ve Sakal Ağarmasının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Beyazlayan saçlar geri dönüşümsüzdür. Diğer saçların ve kılların ağarmaması için dengeli beslenme, düzenli uyku, stresten uzak durma, kimyasal maddelerle teması minimuma indirme, sigarayı bırakma, vitamin-mineral takviyeleri önerilir. Kafeinli içecekler ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.

Saç ve Sakal Ağarmasında Beslenme Şekilleri Nelerdir ?

Dengeli beslenme, saç dahil vücudun sağlığını korumada önemli role sahiptir. B12 vitamini eksikliği beyaz saçların en sık rastlanan nedenidir. Özellikle vejetaryenlerde saç beyazlaması daha sık görülür. Bu sorunla mücadele için orkinos, sardalye, somon, sığır eti, yumurta, kuzu, peynir ve süt gibi B12 vitamini bakımından zengin gıdaların tüketiminin artırılması veya B12 takviyesi önerilmektedir. Saçların sağlıklı büyümesi için A ve diğer B vitaminlere ihtiyaç duyulur. Koyu yeşil sebzeler ve sarı-turuncu meyvelerin tüketimi artırılarak bu vitaminler rahatça alınır. B vitaminlerini yeterli almak için yeşil yapraklı sebzeler, muz, domates, karnabahar, yoğurt, maya, karaciğer ve tam tahıllar tüketilmelidir.

Çay, kahve, baharat ve kızarmış gıdaların aşırı tüketilmesi beyaz saça artışa neden olabilir. Bu nedenle, beyaz saçları azaltmak için bunların tüketiminin sınırlandırılması tavsiye edilir.

Rafine şeker içeren meşrubat gibi içecekler yerine sağlıklı alternatif olan taze meyve ve sebze suları beslenme planına yerleştirilmelidir. Havuç, marul, ıspanak ve yonca gibi sebzelerin suları çok yararlı olabilir. Günlük havuç suyu tüketimi saçları destekler ve beyazlaşmayı önleyebilir. Aynı zamanda buğday filizi suyunun da içilmesi saç beyazlamasını azaltmada yardımcı olur.

İyottan zengin gıdaların alınması saçlarda beyazlaşmayı azaltabilir. Balık, iyot içeriği en yüksek gıdalardandır, sebzelerden de muz ve havuçta iyi düzeyde bulunur. İyot alınımı artırmak için iyotlu sofra tuzu yerine deniz tuzu ya da kristal kaya tuzu tercih edilmelidir.

Mineraller vücudun sağlıklı işleyişi için son derece hayati önem taşımaktadır. Melanin pigmenti saçlara renk katan maddedir. Melanin pigmentinin azalması bakır mineralinin eksikliğine atfedilebilir. Melanin üretimini dengede tutmak için gıdalarla yeterli miktarda bakır alınmalıdır. Tirosinaz enzimi bakır içerir ve tirozin aminoasidini saça renk veren melenin pigmentine dönüştürür. Bakır, buzağı karaciğeri, yeşil fasulye, kaju fıstığı, domates, lahana, zencefil, ayçiçeği tohumu, patates, nane, kuşkonmaz, patlıcan, ıspanak, hardal yeşilliği ve mantarda yeterli miktarda bulunur. Çinko da saç için çok önemli olup kırmızı et, yeşil sebzeler ve tavuktan alınabilir. Demir yönünden zengin gıdalar sığır, kuru kayısı, yumurta, maydanoz, buğday ve ayçiçeği tohumudur.

Saç ve Sakal Ağarmasında Yaşam Tarzı Değişiklikleri Nelerdir ?

Modern hayatın getirdiği stres ve gerginlik saçlara renk veren maddenin yapılmasını azaltıp saçların beyazlamasına neden olabilmektedir. Stresin azaltılması, saçların beyazlamasının engellenmesinde çok önemlidir. Meditasyon, nefes terapisi gibi tekniklerden yardım alınabilir.

Sigara içenlerde saç beyazlaması daha çabuk gelişir. Özellikle arka arkaya sigara içenlerde beyazlık daha fazla görülür. Sigara ve tütün tüketilmemelidir.

Duygusal şok yaşayanlarda saçlarda ani beyazlama görülebilir. Bu durum genellikle geçici olup saçlarda beyazlama bir süre sonra düzelir.

Egzersiz yapılmasının birçok yararı olduğu gibi, saç diplerinde kan dolaşımını hızlandırır ve biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Özellikle çimlerde veya kumlarda yalınayak yürünmesi stresin de azaltılmasını sağlar.

Siyah çay ile saç diplerine masaj yapılır ve bir saat sonra saçlar yıkanarak durulanır. Saçın koyulaşmasına yardımcı olacaktır.

Kına tozu, çemen, nane suyu, kahve, yoğurt ve fesleğen suyu içeren bir lapa yapılarak, şampuanla yıkamadan 3 saat önce saça sürülür ve bu işlem haftada bir tekrarlanır. Faydalı sonuçlar elde etmek için haftalarca uygulanmalıdır.

Saç ve Sakal Ağarmasında Önerilen Besin Takviyeleri Nelerdir ?

Önerilen besin takviyesi bulunmamaktadır.

Saç ve Sakal Ağarmasında Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler Nelerdir ?

  • Hint Bektaşi üzümü ve amla meyvesi : saç beyazlaşmasında ve saç incelmesinde faydalıdır. Ezilmiş amla meyveleri ve limon suyu iyice macun haline getirilir ve beyazlaşmış saçlara sürülür saçların doğal siyah renkte görülmesi için amla yağı ile saça masaj yapılabilir. Badem yağı, limon suyu ile amla suyunun karıştırılıp saçlara masaj yapılarak sürülmesi beyazlaşmış saçlarla mücadelede yardımcı olur. Şampuan ve kremlerde bulunan kimyasalların aşırı kullanımı saçta erken beyazlamaya neden olur. Birkaç adet amla meyvesi ezilerek bir bardak suda gece boyunca bekletilir ve ertesi gün banyodan sonra saçların yumuşatılmasında kullanılır. Amla, meyve olarak da tüketilebilir, saç beyazlaması olanlar günlük 2-3 meyve tüketebilir.
  • Kına : ülkemizde ve Hindistan’da yüzyıllardır kullanılan ve saç bakımında yararlı olan bir bitkidir. Banyodan bir saat önce kına uygulanması beyazlaşmış saçların rengini koyulaştırmada yararlıdır.
  • Hindistancevizi yağı ve köri : cilt ve saç sorunlarında yardımcı olarak kullanılır. Hindistancevizi yağına bir miktar köri yaprağı konarak kaynatılır. Bu karışım daha sonra beyazlaşmış saça sürülerek bir saat sonra yıkanır.
  • Aloe vera : saç bakımında çok yararlıdır. Aloe vera, buğday rüşeymi yağı ve Hindistancevizi sütü karışım haline getirilerek akşamları saça uygulandığında kafa derisinin pH’sını düzenler, porları açar bir saat sonra saçlar dengeli bir şampuanla yıkanıp durulanır.
  • Adaçayı : bir avuç adaçayı 600 ml su içinde 4-5 dakika kaynatılır. 30 dakika demlenmeye bırakılıp süzülür. Her gün saç diplerine ve saça sürülüp kurumaya bırakılır.
  • Saçların beyazlamasının azaltılmasında ve canlılığın sağlanmasında yağlanmaları önemlidir. Saça hindistancevizi veya badem yağı ile limon suyu karışımı uygulanması saçlarda beyazlaşmanın engellenmesinde yardımcıdır. Günlük 1-2 tatlı kaşığı susam yenmesi veya saçlara susam yağının uygulanması saçlarda beyazlaşmanın engellenmesinde yardımcıdır. Eşit miktarda susam yağı ve havuç suyu ile bunun yarısı miktarında çemen tohumu tozu karışımı 21 gün boyunca güneşte tutularak elde edilen ürün Güney Hindistan’da kullanılmaktadır. Bu karışım saç beyazlaşmasını önlemek için kafa derisi, sakal veya bıyığa uygulanmaktadır.

1 YORUM

  1. merhaba benim eski saçlarım sarıydı ve sonradan koyu kumrala dönüştü bunun sebebi nedir nasıl saçlarımı eski haline döndürebilirim ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here