Saçlarımız Neden ve Nasıl Beyazlar ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Saçlarımız Neden ve Nasıl Beyazlar ?

Vücudumuzda bulunan kılların nasıl beyazladığını öğrenmeden önce, vücudumuzda kaç çeşit kıl tipi olduğunu ve bunların özelliklerini bilmemiz gerekir. Bunların özelliklerini bildiğimiz takdirde saçlarımızın ya da diğer kıllarımızın neden beyazladığını öğrenmemiz daha kolay olacaktır.

Vücudumuzda iki tip kıl vardır. Bunlardan biri yumuşak, ince, kısa, açık renkli ya da renksiz ve vücudumuzda yaygın olarak bulunan, ayva tüyleri de denilen ‘’ vellüs tipi ‘’ kıllardır. Diğeri ise uzun, sert, pigmente ( renk maddesi ) sahip, kalın, saç, sakal, bıyık ve diğer bazı bölgelerde bulunan ‘’ terminal ‘’ kıllardır.

Kaş ve kirpik gibi bölgelerde yer alan terminal kıllar kısa kalabilir ve büyümesi de hormonlar, özellikle androjenler tarafından düzenlenir. Saç da, kafa bölgemizde bulunan kıllardan oluşan ve ‘’ büyüme döngüsü ‘’ denilen, büyüme ve dinlenme evrelerini içeren döngüler geçirip uzayan kıl kökleridir. Rengi, bulbusdaki melanositler tarafından sentezlenen melanin pigmenti tarafından sağlanır. Yani melanositler içinde ‘’ melanozom ‘’ adı verilen hücre içi organelleri vardır. Melanin sentezi de asıl olarak bu melanzomlarda gerçekleşir. Saçın grileşmesi yani beyazlaşması, bulbusdaki melanositlerin sayılarının azalmasına bağlıdır.

Aslında saçın beyazlaşması normal koşullarda olağan bir gelişimdir ve bilimciler tarafından ‘’ fizyolojik ‘’ olarak kabul edilir. Beyaz ırkta bu durumun 20 yaşın altında başlamasıyla anormal olarak değerlendirilmektedir. Erken beyazlanma genetik olabildiği gibi bazı sendromlar nedeniyle de olabilir.

Saç Beyazlamasının Sebepleri Nelerdir ?

Örneğin, saçın hızla beyazlaşması akut ateşli hastalıklarda, hipertiroid gibi ağır endokrin bozukluklarda, yoğun ruhsal streste, kansızlık, yetersiz beslenme e kötü huylu tümörlerde görülebildiği bilimciler tarafından açıklanmaktadır. Ancak beyazlamaya yol açan asıl etken genetik temellidir. Saçın beyazlamasının engellenmesi konusunda melanosit hücre nakli çalışmaları deneysel olarak yapılmaktadır.

 

Yorum yapın