Hipokrat Kimdir ? Hipokrat Yemini Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Bir doktorun oğlu olan Hipokrat, uzun süreden beri tıp ilminin babası sayılmakta olup, aynı zamanda böyle de anılmaktadır. Üniversitelerin tıp fakültesinden mezun olan öğrencilerin, meslek hayatlarına başlamadan önce ‘’ meslek hayatlarında belirlenen kurallara uyacaklarına, ve bundan asla şaşmayacaklarına, doktorluk mesleğini yaptıkları sürece insan hayatının her şeyden üstün tutacaklarına ‘’ dair yemin ettirilir. Buna bile ‘’ Hipokrat Yemini ‘’ adı verilmiştir.

Hipokrat’ın M.Ö. 460 yılında Ege Denizi’nde bulunan Kos Adası’dan dünyaya geldiği bilinmektedir. Eski Yunanlılarda, insan vücudunun parçalanması ve üzerinde bilimsel deneyler yapılması yani ‘’ Teşrih ‘’ ilmine kötü gözle bakılırdır. Buna rağmen Hipokrat anatomi çalışmalarını o döneme göre bir hayli yüksek tutmuştu. Yanında bulunan yardımcıların sayesinde, o zaman ki dönem için şaşırtıcı sayılabilecek sonuçlara varmıştı.

Hipokrat, insanlarda oluşan hastalıklara ilişkin batıl inanç düzenine karşı çıktı. İnsan vücudunda bulunan hastalıkların tabiat kanunlarıyla ilişkisi olduğunu belirtti. Hipokrat’a göre insan vücudunda oluşan hastalıkların nedeni iki grupta sınıflandırılırdı. Bunlar ;

  • Mevsim ve iklim ile ilgili nedenler,
  • Kişisel yani, besin sisteminin düzensizliği, yetersizliği ve hareketsizlik olarak belirtilmektedir.

Hipokrat’a göre insan vücudunun sağlığı düzenli beslenmeye önem vermekten geçiyordu. Bu bakımdan sıkı ve eksiksiz bir düzenin uygulanmasını şartını koymuştur. İlaç veya kan almadan ziyade, beslenme konusunda duruyordu. Buna rağmen etkili ve yararlı ilaçlar hazırlamıştır.

Hipokrat’ın tıp alanında bu kadar bilgili olmasının nedenini babasına bağlanmaktadır. Ayrıca ünlü felsefeci Demokritus’tan felsefe dersleri almıştır. Yaşamı boyunca pek çok yer dolaşan Hipokrat doğmuş olduğu Kos adasına geri dönmüş ve bütün çalışmalarını burada gerçekleştirmiştir.

Hipokrat hakkında en güvenilir bilgi kaynaklarının başında Eflatun ve Aristo’nun yazmış olduğu yazılı belgeler ve Hipokrat Külliyatı’dır. Bu söz konusu külliyat, bizzat Hipokrat’ın elinden çıkmış ve çalışmaları, üzerine değindiği konulardan oluşmaktadır. Bu yazıların en ilginç bölümü ise ‘’ Baştaki Yaralar Üzerine ‘’ adlı çalışmadır. Hipokrat’ın bu bölümde kaleme aldığı konular, bugün beyin cerrahisi alanında uygulanan uygulamalardan pek farklı değildir.

Hipokrat’ın doğum tarihi belli olmasına rağmen, ölüm tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Tahmini olarak 85 ile 100 yaş arasında öldüğü tahmin edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here