Saraybosna Gezilecek Yerler Rehberi

Photo of author

By Bilgio.Net

Saraybosna, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve zengin kültürel mirasını günümüze kadar korumayı başarmıştır. Bosna Hersek’in başkenti olan şehir, ülkenin kültürel ve ekonomik anlamda en gelişmiş bölgesi olduğu gibi her yıl binlerce turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Vize şartı olmadan, düşük bütçelerle ziyaret edebileceğiniz kentin; tarihi yapıları, coğrafi güzellikleri ve renkli şehir hayatına hayran kalacaksınız! İşte, rotasını Bosna Hersek’e çeviren herkesin mutlaka görmesi gereken yerler!

Saraybosna’da Gezilecek En Güzel Yerler

Vizesiz balkan turu yapmak isteyenlerin ilk adresi olan Saraybosna’da gezebileceğiniz birçok kültürel, tarihi ve modern yapı vardır. Eğer Bosna Hersek’in kalbine gitmeyi düşünüyorsanız, Tourbulance beklentilerinize uygun içerikleriyle, avantajlı gezi planlarını sizler için sunuyor. Gezi rehberinde yer alan tur planlarını inceledikten sonra yerel halkın uğrak noktası Bascarsija’dan başlayarak, şehrin en güzel yerlerini keşfedebilirsiniz.

Bascarsija

Bascarsija’nın (Başçarşı), şehrin tarihi ve kültürel merkezidir. Osmanlı Döneminde Beylerbeyi Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılan bu çarşı, Doğu Avrupa ve Türk kültüründen izler taşır. Çarşının arnavut kaldırımlarında yürürken otantik dükkanları keşfedip alışveriş yapabilir, geleneksel restoranlarda lezzetli yemekler tadabilir, tarihi medreseleri, camileri ve çeşmeleri keşfedebilirsiniz.

Bascarsija’nın girişinde ünlü Sebil (Sebilj) yer alır. 18. yüzyılda Vali Hacı Mehmet Paşa tarafından, İstanbul mimarisi örnek alınarak yaptırılan bu çeşmede dilek tutabilir ve su içebilirsiniz. Bosnalıların söylediğine göre; yerel halk için bir buluşma noktası konumundaki Sebil’den su içenler, Saraybosna’yı bir daha bırakamazmış.

Latin Köprüsü (Latinska Ćuprija)

Latinska Ćuprija
Latinska Ćuprija

Osmanlı İmparatorluğu tarafından 16. yüzyılda Miljacka Nehri üzerine inşa edilen Latin Köprüsü, Bascarsija’nın yakınında yer alır. Tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan köprü, 1914 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Veliaht Prensi Franz Ferdinand’ın suikaste uğradığı yerdir. Bu olay aynı zamanda I. Dünya Savaşının başlama sebebi olarak kabul edilir.

Saraybosna Şehir Müzesi

Saraybosna Şehir Müzesi
Saraybosna Şehir Müzesi

Latin Köprüsü’nün yakınında yer alan Saraybosna Şehir Müzesinde, kentin özellikle Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hakimiyetinde olduğu döneme ait kronolojik bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Müze, Kanuni Sultan Süleyman Döneminde Sadrazam Rüstem Paşa tarafından inşa ettirilen Bursa Bezistan’da bulunur.

Avusturya-Macaristan dönemine ait çok sayıda madeni paraya, eşyaya, kostüme, mezar taşına ve fotoğrafa ev sahipliği yapan müze; işgale karşı direniş, yönetim ve kültürel yaşam, Avusturya-Macaristan’ın Bosna’yı ilhakı, veliaht Prens Franz Ferdinand ve eşi Sofia’nın 1. Dünya Savaşına yol açan suikastı gibi bölümlerden oluşur.

Gazi Hüsrev Bey Camii

Gazi Hüsrev Bey Camii
Gazi Hüsrev Bey Camii

Saraybosna gezilecek yerler rehberi yazımızdaki bir diğer önemli yer olan Gazi Hüsrev Bey Camii, Bosna Hersek’in en büyük ve en görkemli camisidir. 16. yüzyılda Osmanlı sadrazamı Gazi Hüsrev Bey tarafından inşa ettirilen yapı, Mimar Sinan’ın imzasını taşır. Klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösterilen yapının içerisinde, Gazi Hüsrev Bey’in türbesi bulunur.

Çok sayıda kubbeye sahip olan caminin avlusunda; saat kulesi, abdesthane, medrese ve kütüphane dikkat çeker. Caminin girişini süslemek için yapılan İslami motifler ve desenler de ziyaretçileri etkileyen unsurlar arasındadır.

Saraybosna Katedrali

Saraybosna Katedrali
Saraybosna Katedrali

19.yüzyılda Avusturya-Macaristan döneminde inşa edilen Saraybosna Katedrali, şehrin en büyük Katolik kilisesidir. Neo-gotik mimari tarzında inşa edilen katedral; renkli vitrayları, oymalı ahşapları, kare ikiz kuleleri ve heykelleriyle dikkat çeker. Kutsal Kalp Katedrali olarak da bilinen yapının yanında, Papa 2. Jean Paul’ün 1997 yılında ziyaret ettiği bir anıt yer alır. Vizesiz balkan turu yapanların da uğrak noktaları arasında yer alan katedral, kentin kültürel zenginliğini ön plana çıkarmaktadır.

Saraybosna Tüneli (Tunnel of Hope)

Bosna iç savaşı hakkında bilgi edinmek için Saraybosna Tüneli’ni ziyaret edebilirsiniz.  Bosnalılar, oldukça hüzünlü bir geçmişe sahip olan bu tüneli kendi çabalarıyla kazımıştır. Umut Tüneli olarak da bilinen bu yapı, iç savaş sırasında kent sakinlerini dış dünyaya bağlayan bir yeraltı geçidi olarak kullanılıyordu. 950 metre uzunluğundaki tünel, kuşatma altındaki şehre petrol, yiyecek ve elektrik ulaştırılmasını sağlamıştır.

Saraybosna Tüneli
Saraybosna Tüneli

Girişi şu anda müze olarak değerlendirilen tünelin 20 metrelik bir bölümü ziyarete açıktır. Ziyaretçiler, evin içinden tünele girerek; savaş döneminde bu geçidi kullanan insanların yaşadıklarını, fiziksel olarak deneyimleyebiliyor.

Balkanlar’ın en güzel ve tarihi şehirleri arasında yer alan Saraybosna’yı keşfetmek için Tourbulance’ın tur paketlerine göz atabilirsiniz. Seyahat planı içeriğinde Belgrad, Üsküp, Tiran, İşkodra ve Kosova gibi ziyaretçilerini büyüleyen diğer Balkan şehirleri de yer alıyor. Gezdiğiniz yerlerle ilgili detaylı bilgiler edinebileceğiniz, güvenilir, keyifli ve konforlu bir Balkan gezisi için Tourbulance Camp firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın